Stoniškiuose paminėta Gedulo ir vilties diena bei didžiųjų trėmimų ir Holokausto pradžios 85-metis
2026 m. birželio 12 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filiale surengta literatūrinė, kraštotyrinė ir muzikinė popietė „Tiek nedaug žmogui reikia – tik vilties, kad sugrįš į Tėvynę...“, skirta Gedulo ir vilties dienai bei didžiųjų trėmimų ir Holokausto pradžios 85-mečiui paminėti.
Prieš renginį prie paminklinio akmens, skirto tremtinių atminimui, padėtos lauko gėlės ir uždegtos žvakutės. Renginio pradžioje Stoniškių filialo bibliotekininkė Zofija Genutienė pabrėžė istorinės atminties svarbą ir būtinybę išsaugoti tremties istoriją ateities kartoms. Renginio vedėja Giedrė Diksienė priminė, kad nuo 2007 metų Stoniškiuose nuosekliai puoselėjama tremties atminimo tradicija – rengiami minėjimai, renkami prisiminimai bei nuotraukos, leidžiami kraštotyriniai leidiniai, pakvietė tylos minute pagerbti Anapilin išėjusių krašto tremtinių atminimą.
Renginio metu pristatyta Stoniškių bibliotekoje eksponuojama literatūrinė-kraštotyrinė paroda „Juos vis grūdino speigas ledinis...“, skirta tremtinių atminimui. Pranešimą „Tremtis: skaudžioji tautos istorijos pusė“ skaitė ir savo įžvalgomis dalijosi pagėgiškis, ilgametis istorijos mokytojas Eugenijus Dargužas. Skaudžiais tremties prisiminimais pasidalijo tremtį išgyvenęs Algimantas Kilinskas. Bernardo Brazdžionio ir kitų lietuvių poetų eiles skaitė stoniškiečiai Zosė Židackienė ir Vytautas Užkuraitis.
Sveikinimo žodžius tarė Pagėgių savivaldybės vicemerė Greta Bušniauskaitė, Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos direktorė Inga Kuzmarskienė, Pagėgių savivaldybės tarybos nariai Gintautas Stančaitis ir Remigijus Kelneris bei Pagėgių savivaldybės administracijos Stoniškių seniūnijos seniūnė Dalia Alkimavičienė.
Muzikinę programą dovanojo Vytautas Užkuraitis ir Šilutės kultūros centro Usėnų moterų vokalinis ansamblis „Smiltė“, vadovaujamas Dalios Svirskaitės.
Padėkoję renginio dalyviams ir įteikę gėlių, susirinkusieji išsiskirstė: vieni patraukė namo per birželio lietų, kiti dar stabtelėjo jaukiam pokalbiui prie kavos puodelio. Scenoje liko stoniškiečio ūkininko Vytauto Ališkevičiaus iš tolimų pievų pakraščių nuskintos gėlės – ramunės, apdainuotosios rugiagėlės ir mėlynieji lubinai. Kitą dieną jos tarsi vėl sužydėjo Stoniškių parke, prie paminklinio akmens, skirto tremtinių kančioms atminti.














