Per pirmą kartą surengtas mobilizacijos pratybas į šaukimus atsiliepė planuotas rezervo karių skaičius

2015-04-26, KAM informacija

Balandžio 23 d. Lietuvoje pirmą kartą buvo testuojama Lietuvos kariuomenės mobilizacinė sistema. Buvo tikrinama kaip veikia sistema ir kokia dalis į pratybų sąrašus įtrauktų parengtojo rezervo karių atsilieps į kvietimą nurodytu laiku atvykti į šaukimo punktus.

Iš viso kvietimai buvo išsiųsti 1 tūkst. Klaipėdoje, Marijampolėje, Panevėžyje ir Šiauliuose gyvenamąją vietą deklaravusių vyrų, 2000–2008 metais baigusių privalomąją pradinę karo tarnybą ir įtrauktų į parengtojo rezervo karių sąrašus.

Per vieną dieną pratybų dieną šaukimo punktuose apsilankė apie 50 proc. pašauktų rezervo karių. Apie 15 proc. pašauktųjų iš anksto susisiekė ir informavo, kad dėl pateisinamų priežasčių negali atvykti nurodytą dieną ir sutarė atvykti kitu laiku arba patikslino reikiamus asmens duomenis telefonu.

Remiantis pirminiu rezervo karių sveikatos būklės įvertinimu, tarnybai netinkamų asmenų procentas taip pat buvo labai nedidelis, vos 1 proc., laikinai netinkamų tarnybai karių dalis sudarė apie 10 proc. visų pašauktųjų.

Už pratybų organizavimą atsakingas Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas brigados generolas Vilmantas Tamošaitis teigiamai įvertino pratybų rezultatus ir prievolininkų aktyvumą.

„Džiaugiamės pratybų rezultatais, remiantis kuriais galėsime toliau planuoti ir tobulinti mobilizacijos organizavimą. Iki šių pratybų apie mobilizacijos sistemos efektyvumą galėjome spręsti tik turėdami preliminarius duomenimis iš ankstesnių šaukimų į privalomąją pradinę karo tarnybą ir kartotinius rezervo karių mokymus“, – teigė brg. gen. V. Tamošaitis.

„Mobilizacijos atveju labai svarbu, kad galėtume veikti greitai. Todėl turime iš anksto pasiruošti sklandžiai ir tiksliai komplektuoti karinius vienetus. Šios pratybos leido patikrinti sistemos funkcionalumą, piliečių nusiteikimą atlikti pareigą ir turimų duomenų apie karo prievolininkus tikslumą,“ – sakė Jungtinio štabo Planavimo valdybos mobilizacijos skyriaus viršininkas majoras Dainius Kazlauskas.

Nuo nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos kariuomenėje tarnavusių ir šiuo metu į parengtąjį rezervą įtrauktų asmenų skaičius – apie 77 tūkst. Iš šio skaičiaus apie 5 tūkst. sudaro asmenys, baigę bazinius karinius mokymus, taip pat per pastaruosius penkerius metus į atsargą išleisti profesinės karo tarnybos kariai ir asmenys, kurie per šį laikotarpį buvo pakviesti atnaujinti anksčiau įgytas karines žinias kartotiniuose rezervo karių mokymuose.

Balandžio 23 d. vykusios mobilizacijos sistemos patikrinimo pratybos – tai tik viena iš nacionalinių pratybų „Žaibo kirtis“ dalių. Nuo kitos savaitės šiose pratybose bus tikrinama Nacionalinių greitojo reagavimo pajėgų parengtis.

Šio mėnesio 4–10 d. pratybose bus modeliuojamos įvairios ekstremalios situacijos, kai kur tariamai skelbiama ekstremali padėtis, bus stiprinama valstybės sienos apsauga, kai kurios vietovės Kaišiadorių ir Švenčionių rajonuose bus paskelbtos karinėmis teritorijomis.

„Žaibo kirčio 2015“ antrasis pratybų etapas bus daugiausiai vykdomas apgyvendintose vietovėse – Klaipėdoje, Kaišiadoryse ir Švenčionėliuose.

Paskutinis pratybų etapas – kovinis šaudymas padalinio sudėtyje su netiesioginės ugnies palaikymu. Koviniai šaudymai vyks poligonuose Gaižiūnuose ir Pabradės rajone gegužės 11 ir 21 d.

Pratybas organizuoja Lietuvos kariuomenės Jungtinis štabas. Jose dalyvaus kariai iš visų kariuomenės pajėgų ir valdybų, viso – apie 3 tūkst. Kartu su jais treniruosis ir apie 500 Vidaus reikalų ministerijai pavaldžių pareigūnų.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?