Vieniems džiugi žinia – kitiems didesni mokesčiai

2015-04-27, Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, www.DELFI.lt
Kalvarijų turgus © DELFI (K. Čachovskio nuotr.)
Kalvarijų turgus © DELFI (K. Čachovskio nuotr.)
Planais nuo liepos didinti minimalią algą nesidžiaugia smulkieji verslininkai, kuriems po šio sprendimo padidės valstybei mokami mokesčiai.

Daugiau reikės mokėti visiems, kurie savarankiškai turi sumokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas, nes jos skaičiuojamos nuo minimalios algos.

„Smulkiesiems verslininkams minimalios algos padidinimas jaučiasi, nes būtent nuo minimalios algos skaičiuojamas sveikatos draudimas, „Sodros“ įmokos. Visus šiuos pinigus reikės uždirbti, o šiuo metu smulkusis verslas, prekyba stagnuoja, taigi, be abejo, bus sunkoka. Žmonės taupo, pratinasi prie naujos valiutos“, - DELFI komentavo Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos vadovė Zita Sorokienė.

Asociacijos skaičiavimu, Lietuvoje yra maždaug 250 tūkst. smulkiųjų prekybininkų.

„Tai tikrai bus našta smulkiajam verslui. Be to, nereikia pamiršti, kad individualia veikla pagal pažymą užsiimantys žmonės dar gali samdyti darbuotojus, taigi jiems reikės mokėti didesnę minimalią algą darbuotojams, o tuos pinigus irgi reikia uždirbti. Mano nuomone, minimali alga didinama per greitai, jeigu kartu didėtų ir NPD, tuomet žmogui būtų naudingiau, jis gautų daugiau pinigų, didėtų vartojimas“, - komentavo Z. Sorokienė.

Šiuo metu uždirbantiems minimalią algą taikomas 163,4 eurų neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD).

DELFI primena, kad antradienį Trišalė taryba pritarė minimalios algos didinimui nuo 300 eurų iki 325 eurų neatskaičius mokesčių.

Galutinį sprendimą dėl minimalios algos didinimo priims Vyriausybė.

Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovė spaudai Rūta Asadauskaitė DELFI sakė, kad nuo minimalios algos priklauso VMI administruojamų PSD įmokų dydis ir fiksuoto dydžio pajamų mokestis įsigyjant verslo liudijimą.

Pritarus minimalios algos didinimui nuo liepos, visiems verslo liudijimų turėtojams padidės privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoka, kuri skaičiuojama nuo minimalios algos. Jie kas mėnesį turi mokėti 9 proc. nuo minimalios algos.

Taigi nuo sausio minimalią algą padidinus iki 300 eurų, verslo liudijimus turintiems verslininkams PSD kainuoja 27 eurus, o nuo liepos jis būtų 29,25 eurai. PSD taip pat turi mokėti niekur nedrausti gyventojai, taigi tie, kurie nėra oficialūs bedarbiai, bet niekur nedirba, nesimoko ir nėra deklaravę savo emigracijos.

„Sodros“ duomenimis, asmenys kurie moka arba už kurios yra mokamos tokio dydžio PSD įmokos yra: individualių įmonių savininkai, tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų tikrieji nariai, mažųjų bendrijų nariai, asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, šeimynos dalyviai.

Verslo liudijimų kainas nustato pačios savivaldybės, jos turi teisę jo kainą mažinti savo nuožiūra, todėl šios išlaidos kartu su minimalia alga smulkiesiems verslininkas didėti neturėtų.

Trišalės tarybos sudaryta darbo grupė nusprendė, kad ekonominiai rodikliai leidžia Lietuvoje didinti minimalią algą.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo departamento direktoriaus pavaduotoja Eglė Radišauskienė sakė, kad ekonominiai rodikliai leidžia didinti minimalią algą.

„Dabar yra nedidelė riba tarp skurdo rizikos ribos ir minimalios algos. Taip pat reikėtų atsižvelgti į įmonių pelningumą“, - Trišalės tarybos posėdyje teigė ji.

Tuo metu Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas posėdyje pasakė, kad tai yra paskutinis kartas, kai jo asociacija pritaria minimalios algos didinimui politikų siūlymu, tačiau su sąlyga, kad kitą kartą jau bus remiamasi ekonominiais rodikliais.

„Jeigu padidinsime minimalią algą 25 eurais, tai kai kuriuose rajonuose ji sieks 65 proc. vidutinio atlyginimo. Ar jums tai neatrodo pavojinga riba? Mes turime siekti didinti vidutinę algą“, - teigė jis.

Premjeras Algirdas Butkevičius yra užsiminęs, kad minimali alga dar 25 eurais gali didėti nuo 2016 m. sausio. Tuomet ji sudarytų 350 eurų neatskaičius mokesčių.

„Sodros“ duomenimis, Lietuvoje yra daugiau nei 1,3 mln. dirbančiųjų, o minimalią algą arba mažiau gauna per 200 tūkst. dirbančiųjų. Tai yra beveik penktadalis visų šalies dirbančiųjų.

Paskutinį kartą minimali alga didėjo nuo sausio, kai ji buvo padidinta maždaug 10 eurų iki 300 eurų.

Lietuvoje minimali alga yra viena mažiausių Europos Sąjungoje, pagal šį dydį lenkiame tik rumunus ir bulgarus. Latvijoje minimalus atlyginimas yra 360 eurų, Estijoje – 390 eurų. Tarp euro zonos šalių Lietuvos minimali alga yra mažiausia.

 


 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?