Pensininkai palikti mokyklas skatinami išeitinėmis išmokomis

2015-05-10, BNS ir lrytas.lt inf.
Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis pažymėjo, kad šiuo metu apie 900 pedagogų pensininkų sutinka palikti darbą mokykloje gaudami išeitinę išmoką. V.Balkūno nuotr.
Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis pažymėjo, kad šiuo metu apie 900 pedagogų pensininkų sutinka palikti darbą mokykloje gaudami išeitinę išmoką. V.Balkūno nuotr.
Pedagogai pensininkai palikti darbą skatinami išeitinėmis išmokomis. Tam šiemet numatyta 1,7 mln. eurų.

Planas, kuris turėtų spręsti per didelio mokytojų skaičiaus problemas, šią savaitę pristatytas Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete.

Švietimo ir mokslo ministerijos Ekonomikos departamento direktorė Eglė Radėnienė pastebėjo, kad mažėjant mokinių skaičiui mokytojų skaičius adekvačiai nesikeičia, todėl mažėja darbo krūvis ir atlyginimai.

„Mažėjant mokinių skaičiui, sistema neprisitaikė – mokytojų skaičius nemažėja taip pat sparčiai. Tam tikra prasme yra pedagoginių darbuotojų perteklius, palyginti su sumažėjusiu mokinių skaičiumi. Yra didelė problema, kad visi dalinasi tas pačias sumažėjusias darbo valandas, atitinkamai gauna mažus atlyginimus, darbo krūviai mažėja. Todėl problemą bandome spręsti, kaip dalis pedagogų galėtų oriai pasitraukti iš švietimo sistemos“, – per Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto posėdį sakė ministerijos atstovė.

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis pažymėjo, kad šiuo metu apie 900 pedagogų pensininkų sutinka palikti darbą mokykloje gaudami išeitinę išmoką. Ji, nelygu darbo stažas, galėtų siekti nuo 2 iki 6 mėnesinių atlyginimų dydį, trečdalį sumos dengtų savivaldybės, kitą dalį – Švietimo ir mokslo ministerija.

„Mums svarbu ir tai, kad pedagoginis personalas senėja, padarytas pirmas žingsnis – finansiškai skatinamas pensininkų pasitraukimas šalių susitarimu, mes siūlome išmokėti išeitines išmokas, kai traukiasi pensinio amžiaus sulaukę žmonės“, – sakė E.Radėnienė.

Šiuo metu darbą paliekančių pedagogų išeitinėms išmokoms numatyta 1,7 mln. eurų, nors tokių lėšų poreikis viršija 2,5 mln. eurų. Kitiems metams šioms reikmėms bus prašoma dar 1,4 mln. eurų.

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius sako, jog pedagogų bendruomenė remia šį planą, patvirtintą jų siūlymu. „Tai yra profesinių sąjungų siūlymu priimtas planas. Ši priemonė leidžia mokytojams lengviau apsispręsti dėl išėjimo, nes jie išeina gavę tam tikrą finansinį ir moralinį atsilyginimą, o iki šiol buvo daromas spaudimas ir mokytojai išeidavo it musę kandę“, – BNS sakė A.Jurgelevičius.

Pasak jo, šiuo metu kai kurie pedagogai darbą palieka patys neapsikentę spaudimo, sudarytų sąlygų ir tokiu atveju išeitinės kompensacijos negauna. Išeinantys šalių susitarimu dažniausiai gauna minimalią išeitinę kompensaciją, o siūloma programa leis pretenduoti į maksimalią išeitinę kompensaciją pagal darbo stažą.

Profesinės sąjungos vadovo teigimu, šiuo metu Lietuvoje yra daugiau kaip 2 tūkst. pensinio amžiaus dirbančių pedagogų.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!