Iš sąžiningų rinkimų deklaracijos liko tik šnipštas...

2015-05-24, Stasys BIELSKIS
lrytas.lt nuotrauka
lrytas.lt nuotrauka

„Šilokarčemos“ skaitytojai tikriausiai dar nepamiršo, ką rašėme sausio 20-osios laikraščio numeryje, vos tik prasidėjus savivaldybių tarybų ir merų rinkimų agitacijai. Paviešinome tai, kad visų politinių partijų ir visuomeninių rinkimų komitetų, dalyvaujančių Šilutės rajono savivaldybės tarybos ir mero rinkimuose, atstovai, siekdami laisvų ir sąžiningų rinkimų, pasirašė garbingų ir sąžiningų rinkimų deklaraciją.

Iš tos deklaracijos naudos buvo kaip iš ožio pieno – rinkimai Šilutės rajone įvyko taip „sąžiningai“, kad Vyriausiajai rinkimų komisijai nieko kito nebeliko, kaip tik panaikinti balsavimo rezultatus.

Mūsų krašte artėjant pakartotiniams rinkimams (jie vyks birželio 21-ąją) Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Šilutės rajono skyriaus pirmininkė Sandra Tamašauskienė žiniasklaidos priemonėms išsiuntinėjo raštą, kuriuo siekiama, kad nors šį kartą rinkimai būtų garbingi ir sąžiningi.

Kreipdamasi į leidinių redaktorius S. Tamašauskienė teigė: „Siunčiu dalies partijų ir rinkimų komiteto lyderių pasirašytą dokumentą. Nepasirašė „Tvarkos ir teisingumo“ bei Socialdemokratų partijų lyderiai, nors jie taip pat buvo kviečiami artėjančiuose rinkimuose įsipareigoti  dalyvauti sąžiningai ir garbingai. Prašyme įvardijame problemas, kurios neišspręstos keltų grėsmę demokratijai, skatintų žmonių nepasitikėjimą ne tik politika ir politikais, bet ir abejonę institucijomis, vykdančiomis teisingumą, vadinasi, ir valstybe. Tai ne politinė reklama, o demokratijos ir laisvų bei skaidrių rinkimų Šilutės rajone problema“.

Beje, sausio mėnesį pasirašyti garbingų ir sąžiningų rinkimų deklaraciją pasiūlė žiniasklaidos atstovai, o dabar patys politikai ėmėsi tokios iniciatyvos. Skirtumas tik toks, jog dabartinį prašymą pasirašė ne visų partijų lyderiai. Ir kreipiamasi ne tiesiog į rinkimuose dalyvaujančius politikus, o į LR Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Generalinę prokuratūrą, Vyriausiąją rinkimų komisiją ir generalinį policijos komisarą. Mat jis dabar rinkimus Šilutėje gali padaryti garbingais ir sąžiningais. O tam reikia labai nedaug – tik minėtųjų institucijų pagalbos.

Cituojame ištrauką iš minėtojo prašymo: „Įpusėjus pakartotinių rinkimų kampanijai teisėsaugos institucijos dar nėra baigusios ikiteisminių tyrimų, priėmusios kaltinamųjų aktų dėl šiurkščių Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pažeidimų. Dėl panaikintų rinkimų rezultatų atsakingi asmenys ir politinės partijos, kurios savo nusikalstamomis

veikomis klastojo rinkėjų nuomonę, išreikštą 2015 m. kovo 1 d. vykusiuose rinkimuose, vėl pretenduoja į Savivaldybės tarybos narius ir mero postą. Atsižvelgdami į aukščiau nurodytus argumentus, prašome: imtis visų priemonių, kad kuo greičiau būtų iki galo ištirti visi žinomi Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pažeidimai rinkimų apygardoje Nr. 47; taikyti poveikio priemones asmenims ir/arba politinėms partijoms, planavusioms ir/arba vykdžiusioms šiuos pažeidimus; įvardinti asmenis, kurie pirko rinkėjų balsus ir/arba klastojo rinkimų rezultatus balsuojant iš anksto ir rinkimų dienomis; viešai, per visuomenės informavimo priemones, paskelbti, kokių partijų ir/arba rinkimų komitetų bei

kandidatų į merus naudai buvo daromi šiurkštūs įstatymo pažeidimai, klastojami rinkimų rezultatai; visomis įmanomomis priemonėmis užtikrinti 2015 m. birželio 2l dieną pakartotinių rinkimų skaidrumą“.

Šitą prašymą pasirašė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Šilutės rajono skyriaus pirmininkė Sandra Tamašauskienė, LR liberalų sąjūdžio Šilutės rajono skyrius pirmininkas Raimundas Ambrozaitis, visuomeninio rinkimų komiteto „Už žmonių valdžią“ koordinatorė Daiva Žebelienė, Darbo partijos Šilutės rajono skyriaus pirmininkas Saulius Stankevičius, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) Šilutės rajono skyriaus pirmininkas Arvydas Jakas bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Virgilijus Pozingis.

Primename, ką sausio mėnesį „Šilokarčemai“ kalbėjo sąžiningų rinkimų deklaraciją tuomet pasirašiusieji socialdemokratų ir „tvarkiečių“ lyderiai, o dabar po prašymu į aukščiausias šalies institucijas atsisakę padėti savo parašą. Ir apie tai, ką jie mano dabar.

Taigi, Sigitas Šeputis (Lietuvos socialdemokratų partija): „Gera iniciatyva, nes yra pavyzdžių, kad rinkimai yra vykę tikrai neskaidriai, buvo perkami balsai. O dabar bus įsipareigojimai, nes partijų pirmininkai pasirašė, manau, kad bus tikrai gerai“.

Vakar S. Šepučio pakalbinti nepavyko, nes jis kartu su Savivaldybės meru V. Laurinaičiu šiomis dienomis vieši Turkijoje, Alanijos savivaldybėje. Jo pavaduotojas Algirdas Balčytis sakė: „Tie, dabar pasirašiusieji, keldami „erzelį“ turbūt įsivaizduoja, kad jeigu už juos rinkėjai ir nebalsuos, tai nors pagyvins tuos rinkimus. Aš manau, kad ne taip turėtų būti. Turime ruoštis rinkimams, dirbti, tvarkytis. Mes nesame prieš rinkėjus niekuo nusidėję. Jei jiems ten kažkas kažką padarė, mes nematome tikslo kreiptis į Prezidentę ar dar į kažką. Vyriausioji rinkimų komisija kreipėsi į prokuratūrą ir tyrimas yra vykdomas. Man atrodo, kad greitai viską ištirs ir bus viskas aišku. Prieš pasirašant šitą prašymą turėjo visų partijų atstovai susėsti prie stalo, nuspręsti ir daryti... O dabar konservatoriai vieni kažką parašė ir bėgioja, kad mes visi pasirašytume. Nematau šito rašymo tikslo, - jeigu šiandien pasirašome, tai rytoj parduodame, ir kas iš to išeina?“.

Vaidas Pavilonis (partija „Tvarka ir teisingumas“) prieš keturis mėnesius teigė: „Ši iniciatyva – man tai truputį perteklinis dalykas. Nes iš tikrųjų Lietuvoje gana stipriai nuskambėjo ir tų baltųjų pirštinių akcija, kada rinkimų dienomis iš visos šalies dalyvaus, važiuos ir į rajonus... Aš manau, yra visiškas pasitikėjimas... O ką dabar tai duoda? Ar taip, ar taip – jeigu mes sąžiningi vidumi, tai mes sąžiningai ir elgsimės“.

Vakar V. Pavilonis „Šilokarčemai“ sakė panašiai, kaip ir sausio mėnesį: „Dabar yra prasidėjęs rinkiminis periodas. Aš suprantu, kad tai vienos partijos – konservatorių – iniciatyva save susireikšminti ir parodyti dar kartą. Ką konkretaus davė švarių, gražių rinkimų deklaracijos pasirašymas? Buvo pasirašyta, viskas buvo gražiai, o dabar turime ką turime – panaikintus neaiškius rinkimų rezultatus. Galime kalbėti – galimai darė, galimai vežė... Bet šis dalykas taip sureikšmintas, kad jūs net straipsnį rašote. Tai kažkokios grupės narių problemos sureikšminimas. Pagrindinė priežastis, dėl kurios nepasirašiau, ta, kad galimai dėl vienos iš partijų, kuri dabar pasirašė, yra atliekamas tyrimas. Tai ko tada verti tokie pasirašymai? Aš nematau juose prasmės, savo viduje reikia turėti parašą – tai būtų geriausias variantas“.

Ar atsiras dar kokių nors naujų variantų per pakartotinius rinkimus? Pagyvensime – pamatysime...


Straipsnio komentarai

tik ne prie musu valdininku 2015-05-25
o nuokada rinkimai buna saziningi ha gyvas anigdotas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tik ne prie musu valdininku 2015-05-25
o nuokada rinkimai buna saziningi ha gyvas anigdotas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Joo2015-05-24
Konservatoriai daro šou, nes prezidentė kišeninė, teisėsauga taip pat seniai papirkti, kadais pakeliant teisėjų atlyginimus į kosminį aukštį. Kvailesni pasirašė, protingesni-ne. Komentaras patinka Komentaras nepatinka