Šilutėje paberžiai jau skelbia grybavimo pradžią

2015-05-24, Stasys BIELSKIS
A. Žmuidinavičiūtė nustebo jau pavasarį radusi paberžių, kurie ankstesniais metais pradėdavo dygti žymiai vėliau.
A. Žmuidinavičiūtė nustebo jau pavasarį radusi paberžių, kurie ankstesniais metais pradėdavo dygti žymiai vėliau.

Pagrynių kaime gyvenanti Ada Žmuidinavičiūtė gegužės 18-ąją ėjo surinkti šiukšles iš Šilutės žemės ūkio mokyklos, kurioje ji dirba, teritorijos. Bet pievutėje, už krepšinio lauko aikštelės, tarp beržų ji išvydo ne kokias nors išmėtytas tuščias gėrimų ar maisto produktų pakuotes, o būrelį besipuikuojančių paberžių.

Jau daug metų žemės ūkio mokykloje dirbanti moteris nustebo tokiu ankstyvu metu radusi šitų grybų. Anksčiau paberžiai pradėdavo dygti žymiai vėliau. Šį kartą visi paberžiai buvo sveiki, nesukirmiję, o keisčiausia tai, kad pastarosiomis dienomis pamario krašte vyravo vėsūs, grybams dygti nepalankūs orai.

Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto Mikologijos laboratorijos vadovė, vyresnioji mokslo darbuotoja Jurga Motiejūnaitė teigė, kad šių grybų atsiradimas šiemet yra tikrai ankstokas.

„Dar tik gegužės mėnuo, o šiaip jie atsirasdavo birželį. Šiais metais jie atsirado maždaug mėnesiu anksčiau. Tačiau šaltos dienos grybams užaugti netrukdo, juk jie auga ir rudenį, kai taip pat būna šaltų dienų. Svarbiausia priežastis, kodėl šie grybai pradėjo dygti anksčiau, yra ta, kad šiemet anksti atšilo - medžiuose gyvybiniai procesai prasidėjo anksčiau, o jie yra mikoriziniai grybai, susiję su medžiais. Todėl nuo medžių procesų priklauso ir grybų dygimas. Paberžiai - gana plačios klimatinės amplitudės, t. y. jie dygsta ir vasarą, ir rudenį, todėl jiems dabar esantis oras yra gana neblogas“.

Specialistės teigimu, šie grybai yra paplitę visoje Lietuvos teritorijoje, kadangi susiję su beržais, kurie auga visur. Geriausia jų ieškoti ten, kur auga beržai.

Mokslininkė pasakojo, kad šiuo metu miškuose bobausiai jau baigėsi, tačiau pats metas būtų briedžiukams. Visgi ji atkreipė dėmesį, kad vienintelis dalykas, kurio nemėgsta grybai, yra šalnos.

„Kai būna šalnos, grybams tai nepatinka nei rudenį, nei pavasarį. Tačiau jeigu oras vėsus ir pakankamai drėgnas, grybams yra gerai. Jeigu sausas oras, jiems yra  blogos sąlygos. Jei išsilaikys šilti bei drėgni orai, grybai augs ir toliau“, - paaiškino J. Motiejūnaitė.

 

 


Foto galerija

A. Žmuidinavičiūtė nustebo jau pavasarį radusi paberžių, kurie ankstesniais metais pradėdavo dygti žymiai vėliau.A. Žmuidinavičiūtė nustebo jau pavasarį radusi paberžių, kurie ankstesniais metais pradėdavo dygti žymiai vėliau.

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?