Šilutėje susirinko net 10-ies šalių istorikai

2015-05-26, Gerda BELOKOPYTOVA
Šilutėje, H. Šojaus dvaro rūmuose, dvi dienas vyko išskirtinė konferencija.
Šilutėje, H. Šojaus dvaro rūmuose, dvi dienas vyko išskirtinė konferencija.
Šilutės rajone yra unikali vieta, kuri kadaise pažymėta daugybės žmonių gyvybėmis. Analogų Lietuvoje neturintys Macikų lageriai – tokie vieninteliai ne tik Lietuvoje, bet, greičiausiai, ir visoje Rytų Europoje. Būtent dėl to Šilutė pasirinkta kaip tinkamiausia vieta rengti net dvi dienas trukusią konferenciją „Antrojo pasaulinio karo belaisviai nacių ir sovietų lageriuose 1939–1948 m.“, kurioje pranešimus skaitė 10-ies šalių atstovai.

Macikai – unikali vieta

Į konferenciją H. Šojaus dvare susirinkusius dalyvius pirmiausia fortepijono garsais pasveikino Šilutės r. vaikų meno mokyklos auklėtis, taip pat M. Sogny tarptautinio SOS TALENTS fondo globotinis Kasparas Mikužis (mokytoja L. Kašėtienė).

Susirinkusiuosius sveikino ir pirmajai konferencijos daliai pirmininkavęs dr. Arūnas Bubnys. „Konferencijos tema ir vieta pasirinkta neatsitiktinai. Visai netoli Šilutės, Macikuose, įkurti lageriai, kuriuose net 15 metų buvo kalinami žmonės. Ši vieta unikali ir tuo, kad čia žmones kalino ir sovietinė, ir nacistinė valdžia. Pirmieji kalinti lenkų karo belaisviai, vėliau atvežti belgai, prancūzai, taip pat rusai, amerikiečiai, vokiečiai, lietuviai, kanadiečiai ir kt.“, - kalbėjo A. Bubnys.

Sveikinimo kalbą sakė ir Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis. Jis pabrėžė, kad 2013 m. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro bei Šilutės r. savivaldybės pradėtas projektas ir atlikti Macikų lagerio archyviniai, archeologiniai tyrimai atskleidė mažai tyrinėtą istorinę Antrojo pasaulinio karo metu Šilutės apylinkėse vykusių represijų pusę.

„Konferencijos metu turime išskirtinę galimybę sužinoti iki šiol archyvuose, po žeme ar žmonių prisiminimuose slypėjusius įvykius. Šiandien žengsime labai svarbų mūsų krašto istorijai žingsnį. Macikų mirties namai taps vilties namais, vilties įprasminti istorinę atmintį“, - kalbėjo V. Laurinaitis.

Meras taip pat padėkojo konferencijos partneriams. Padėkos raštai ir simbolinės dovanos įteiktos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro, Lietuvos lenkų sąjungos Šilutės skyriaus bei Macikų socialinės globos namų atstovams.

Net dvi dienas trukusioje mokslinėje tarptautinėje konferencijoje dalyvavo Austrijos, Čekijos, Danijos, Didžiosios Britanijos, Latvijos, Lenkijos, Italijos, Vokietijos, Prancūzijos ir, žinoma, Lietuvos istorikai. Pastarieji konferencijos dalyviams pateikė išties vertingos informacijos.

Tarptautinės konferencijos metu taip pat vyko ir knygos „Macikų mirties namai. Antrojo pasaulinio karo belaisvių ir GULAG’o lageriai 1939–1955 metais Šilutės apylinkėse“ pristatymas.

Paskutinis akcentas – magnolija

Šilutėje pirmosios pražysta nepaprasto grožio magnolijos, suteikdamos kraštui išskirtinio žavesio. Tad ir net dvi dienas trukusios konferencijos užbaigimo akcentu pasirinktas būtent šio medelio sodinimas.

Gegužės 15-ąją, popiet, konferencijos dalyviai, taip pat šilutiškiai ir visi, jaučiantys pareigą pagerbti Macikų lageriuose kentėjusius žmones susirinko Macikų kapinėse, kurios įrengtos buvusioje lagerių teritorijoje. Aukų pagerbimo ceremonija pradėta Šilutės mišraus choro „Pamario aidas“ (vad. V. Jovaiša, N. Sniečkuvienė) daina. Šilutės r. savivaldybės meras V. Laurinaitis padėkojo konferencijos dalyviams už produktyvų darbą, kuris bus itin svarbus ne tik mūsų kraštui, bet ir visai Lietuvai. Konferencijoje dalyvavęs Kultūros viceministras Romas Jarockis kalbėjo: „Šios kapinės – tai šventa vieta. Džiugu, kad vietos bendruomenė, taip pat tremtiniai, mokiniai šia vieta rūpinasi. Šias dvi dienas Šilutėje vykusi konferencija pirmoji tokia Lietuvoje, kurioje buvo skaitomi pranešimai apie lagerius. Yra mintis buvusį mirties namelį paversti eksplozicijų ir informacijos centru, atnaujinti buvusį karcerį. Prieš 70 metų vykę įvykiai buvo siaubingi, tačiau visi mes turime stengtis, kad daugiau tai niekuomet nebepasikartotų“.

Po sveikinimo žodžių, skambant „Pamario aido“ dainos melodijai pasodinta magnolija, kaip simbolis tų aukų, kurios čia, Macikuose, neteko savo gyvybių. O pasodintą magnoliją Šilutės Vydūno gimnazijos gimnazistai apjuosė vėliavėlėmis tų šalių, kurių piliečiai čia kalėjo ir mirė.

Susirinkusieji negailestingų valdymo režimų aukas pagerbė tylos minute, kurios metu kaip niekad medžiuose įsismarkavo didžiulis vėjas, apgobdamas kiekvieną ten buvusį tarsi padėka už tai, kas daroma praeities įvykių atminimui.

 


Foto galerija

Konferencijos užbaigimo akcentas - magnolijos sodinimas. Taip pagerbti visi Macikų lageriuose kalėję ir gyvybių netekę įvairių tautybių žmonės.Šilutėje, H. Šojaus dvaro rūmuose, dvi dienas vyko išskirtinė konferencija.Konferencijos užbaigimo akcentas - magnolijos sodinimas. Taip pagerbti visi Macikų lageriuose kalėję ir gyvybių netekę įvairių tautybių žmonės.

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?