Miesto kapinėse vietos vis mažiau – kur laidosime artimuosius?

2015-06-10, Karolina KIRTIKLYTĖ
etaplius.lt nuotrauka
etaplius.lt nuotrauka
„Šilokarčemos” redakcija gana dažnai sulaukia skaitytojų skambučių. Žmonės domisi, kur po kelerių metų reikės atgulti amžinojo poilsio, mat ir naujosiose miesto kapinėse baigiasi laidojimui skirtas plotas.Tad nieko nelaukę suskubome pasidomėti šia problema.

Mirtingumas Lietuvoje kasmet didėja. Ne išimtis ir Šilutės miestas. Panašu, kad toks nedidelis miestas, tačiau naujose, didelėse miesto kapinėse tuoj ims trūkti vietos atgulantiems amžinojo poilsio. Norėdami pasikalbėti apie esamą situaciją ir ateities planus, susisiekėme su Šilutės rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėju Viktoru Bičkausku. Jis „Šilokarčemos“ korespondentei maloniai paaiškino apie ateities planus: „Numatyta įrengti naujas kapines Jonaičiuose ir Grabupėliuose. Beje, visą informaciją galite rasti Savivaldybės internetiniame puslapyje. Ten esančiame brėžinyje viskas labai aiškiai pavaizduota. Mieste esančių kapinių, mūsų akimis žiūrint, nelabai yra kur beplėsti, nors gerai paieškoję gal ir rastume kokį plotelį“, - sakė V. Bičkauskas.

Pakalbinome ir kapinių sargę Eugeniją Kančienę. Moteris teigė, kad ji tėra nurodymų vykdytoja. „Kažkaip net nediskutavome šia tema. Kaip jau bus – taip. Girdėjau, jog yra kalbama apie kapinių praplėtimą, gaunant žemės plotą iš urėdijos. O šiaip tai viskas pas mus gerai – žmonės laidojami, viskas gerai. Gal padarys kaip Klaipėdoje? Galėsime laidoti urnas“, - svarstė E. Kančienė. Iškart po šio pokalbio susisiekėme su UAB „Šilutės komunalininkas“ vadovu Audriumi Benkunsku. Jis teigė tą patį, jog jie yra tik nutarimų vykdytojai. „Mes elgsimės taip, kaip mums bus nurodyta. Mačiau, ten situacija su medžiais vėl ta pati. Buvome išpjovę, sutvarkę, dabar vėl reikės važiuoti pasidarbuoti“, - šypsojosi A. Benkunskas. – Susisiekite su seniūnija, jie ten viską žino“.

Seniūnas Raimondas Steponkus, kaip visada, trumpai ir konkrečiai paaiškino situaciją: „Mieste esančias kapines labai norėtume praplėsti. Planai tai padaryti, gaunant žemės ploto iš urėdijos, kol kas ir yra tik planai. Jie niekur neužregistruoti. Šiaip tai labai norėtume praplėsti kapines, esančias mieste. Ten labai graži vieta, ir jei urėdija tikrai sutiktų atiduoti tam tikrą plotą šalia miško, būtume labai dėkingi, o ir žmonėms būtų patogiau, nes prie kapinių yra puikus, patogus privažiavimas.

Nuvykę į kapines radome tikrai nemažai artimųjų kapus tvarkančių žmonių. Štai užkalbinta ponia Aldona sakė: „Gerai, kad jau turiu plotelį sau. Pasirūpinau tuo jau seniai. Žinoma, būtų gerai, jog šias kapines praplėstų, bet jei nepraplės, važinėsime ir laidosime kitur. Nematau didelės tragedijos".

Kitas kapinėse besidarbavęs šilutiškis Antanas pasakojo, kad čia palaidoti jo tėvai, netikėtai mirusi žmona, o kur pačiam reikės atgulti – nežinia. „Liepė man ir giminaičiai, kad pasirūpinčiau amžino poilsio vieta, bet vis sakiau, jog tikrai atsiras ir man šiose kapinėse vieta. Man – 60, ir matau, kad galiu ir neatgulti čia. Na, ką padarysi, atgulsiu kitose kapinėse. Svarbiausia, jog savame krašte, o ne kur nors užsienyje“, - ironiškai kalbėjo Antanas.

Dar keletas kalbintų žmonių sakė, jog jiems atrodo visiškai vienodai, kad dėl kapinių yra ardomas miškelis, neva tai valdžios problema, jog nesugeba miesto ribose rasti didžiulio ploto kapinėms.

Tiek po pokalbių su šilutiškiais, tiek po pokalbių su valdžia kyla klausimas - ar tikrai po kelerių metų savo artimuosius į paskutinę kelionę lydėsime apie 9 kilometrus į Jonaičius arba keturis su puse kilometro iki Grabupėlių? Ar tai daugumai nesukels nepatogumų?


Foto galerija

Prognozuojama, jog šio likusio ploto kapinėse užteks tik kokiems 3–5 metams, priklausomai nuo žmonių mirtingumo. O kas toliau? Tikimasi, kad urėdija atiduos gabalą šalia esančio miško, tokiu atveju, bus galima plėsti kapinių teritoriją.

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!