Šių metų Joninėse bus dvi naujovės

2015-06-12, Stasys BIELSKIS
Joninių šventės organizatorė – Pagėgių kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė.
Joninių šventės organizatorė – Pagėgių kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė.

Apie tai, kokia bus šių metų Joninių šventė ant Rambyno kalno, kokių naujų dalykų pamatysime, su Pagėgių kultūros centro direktore Svetlana JAŠINSKIENE kalbėjosi „Šilokarčemos“ žurnalistas Stasys BIELSKIS.

„Kai kiekvienų metų pradžioje kalendoriuje pamatome datą, vis išsigąstame – ir vėl Joninės, vėl kalendorinė šventė, - pasakojo S. Jašinskienė. - Mąstome, ką šiemet reikės parodyti naujo. Šis klausimas visada jaudina, sudaro įtampą tik tol, kol nepradedame galvoti. Kiekviena šventė turi savo atspalvį, savo veidą, todėl labai smagu, kai žmonės, grįžę iš kitų Joninių, taip vadinamų pop Joninių, pasako, kad Joninės ant Rambyno kalno yra gražesnės ir dailesnės.

Aišku, iš tikrųjų skonis draugų neturi... Nežinau, su kuo tai susiję – ar su visuomenės senėjimu, tradicijų suvokimu, tokios kultūros poreikiu, ar dar su kažkuo. Tegul neįsižeidžia kolegos iš Vainuto, ar dar kur nors... O Joninės su grupėmis, šašlykais – tai tokios pat kaip miesto ar krašto šventės.

Šiais metais Joninių šventėje bus dvi naujovės. Tai laivas „Skalva“, kuris Pagėgių krašte jau buvo pristatytas, bet Joninėse dar nedalyvavęs. Laivas atplukdys folkloro kolektyvus, laive saviveiklininkai dainuos, paskui dainos skambės ir Rambyno kalno papėdėje. Už nedidelį mokestį kiekvienas šventės dalyvis galės paplaukioti šiuo laivu, tik yra vienas reikalavimas – kadangi tai pasienio zona, būtina turėti asmens dokumentą. Maršrutas iki Panemunės ir atgal truks maždaug 45 minutes.

Scenarijuje kaip ir nieko naujo neturime – dainuos chorai, kolektyvai, kuriais džiaugiamės. Norime įtikti žiūrovams – pakvietėme Kauno valstybinį akademinį chorą su aktoriumi Dainiumi Svobonu. Choras turi parengęs specialią 50 minučių trukmės programą, ji turėtų būti labai graži. Džiaugiamės, kad šiuolaikiško choro mėgėjams pavyko pakviesti Stano aklųjų ir silpnaregių chorą. Tai bus savotiškas pataikymas į laikmetį.

Visada žiūrovus suintriguojame, kai vyksta eisena raganų takais į Martyno Jankaus muziejų. Tos raganos kiekvienais metais būdavo taikios, leisdavo tais takais eiti ir nieko blogo nedarydavo. O šiemet raganos bus šiek tiek pašėlusios – tuo keliu einančius šventės dalyvius, nenustebkite, jos gali užpulti, aplaistyti šventu Joninių vandeniu, gali dar kažką padaryti. Teko girdėti, kad šiemet tos raganos bus aktyvios.

Prieš dvejus metus prie Raganų eglės buvome surengę raganų skridimo ant šluotų varžybas. O jeigu šiemet jus užpuls raganos, irgi nenustebkite.

Buvo diskusijų, ar Joninių šventė turi tęstis per visą naktį, ar reikia sulaukti saulės tekėjimo, prasidėsiančio 4 val. 42 min. Tai mes vienareikšmiškai pasakėme, kad reikia. Jeigu darytume šventę su pop muzika, panašią į krašto šventę, tai tada nesilaikytume jokių tradicijų. Mes norime ne pabėgti nuo Joninių tradicijų, norime leisti žmonėms pabūti kartu, panaktinėti ir džiaugiamės, kad kasmet benaktinėjančių būna vis daugiau, didėja žiūrovų ratas. Neleidžiame naktį žmonėms nurimti ir mieguistiems slampinėti po muziejų, siūlome įvairias veiklas. Šiemet matysime komediją Moljero „Tariamą ligonį“, kurį vaidins Jurbarko kultūros centro Skirsnemunės skyriaus mėgėjų teatro aktoriai. Po to pasirodys dainuojamosios poezijos atlikėjas Andrius Kaniava iš „Keistuolių teatro“. Žmonės, besiklausantys naktinių koncertų, visada būna sužavėti.

Ryte muziejaus kieme pačius kantriausius vaišiname kiaušiniene, atsisveikiname ir po paros darbo išvykstame namo.

Pernai Panemunės pilyje didžiųjų Joninių organizatoriams teko pristatyti mūsų šventę „Tradicijų pynė pagal Vydūną“. Mūsų šventė buvo puikiai įvertinta“.

 

 

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!