Saulius Stankevičius liko be mandato, o merų rinkimų finale nieko naujo

2015-06-24, Stasys BIELSKIS
Iš kairės: V. Laurinaitis, A. Jakas ir S. Stankevičius.
Iš kairės: V. Laurinaitis, A. Jakas ir S. Stankevičius.

Nenuspręsta, kas vadovaus rajonui – vėl vyks antras mero rinkimų turas

Vyriausiosios rinkimų  komisijos (VRK) duomenimis, dėl mero posto antrame ture kovos partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas, dabartinis meras Vytautas Laurinaitis. Dėl antros vietos teks grumtis Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) nariui, buvusiam merui Arvydui Jakui. Beje, A. Jakas, preliminariais duomenimis, vos 11 balsų skirtumu aplenkė politikos naujoką, socialdemokratą, Savivaldybės Kaimo reikalų skyrius vedėją Alfredą  Stasį Nausėdą.

Suskaičiavus rinkėjų balsus paaiškėjo, kad V. Laurinaitį  meru norėtų matyti 29,75 proc. arba 4 379 rinkėjai.  A. Jakas  surinko 17,17 proc. – 2 527 balsus. Už A. S. Nausėdą balsavo 17,10 proc. – 2 516 rajono gyventojų.

„Dėl nedidelio balsų skirtumo tarp antrosios ir trečiosios vietos laimėtojų Šilutės rajono savivaldybės mero rinkimų biuleteniai tikriausiai bus perskaičiuoti. Tikriausiai rinkimų komisijai, kad nebūtų abejonių dėl balsų suskaičiavimo, jas teks išsklaidyti. Paprastai skaičiuojami ne visi balsai, o vienos kitos apylinkės, ir jei tie rinkimų rezultatai nesikeičia, ar matyti, kad perskaičiavimas neduos pasikeitimo, perskaičiavimas nutraukiamas. Mano vertinimu, 11 balsų skirtumas pakankamai didelis, ir, greičiausiai, rinkimų rezultatas nesikeis“, - per spaudos konferenciją pirmadienį Seime sakė VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Ketvirtuoju liko liberalsąjūdietis Jonas Jatautas, gavęs 11,21 proc. arba 1 650 rinkėjų pasitikėjimą.

Kiti kandidatai nesurinko nė dešimties procentų rinkėjų balsų. Tėvynės sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų lyderė Šilutės rajone Sandra Tamašauskienė gavo 8,18 proc. balsų. Visuomeninio rinkimų komiteto „Už žmonių valdžią“ atstovė, buvusi merė Daiva Žebelienė surinko 6,73 proc. balsų. O Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovą, buvusį merą Virgilijų Pozingį meru vėl nori matyti tik 5,80 proc. pamario krašto gyventojų, buvusį Savivaldybės administracijos direktorių, „darbietį“ Tomą Budrikį meru išrinkti pabandė vos 4,06 proc. rinkėjų.

Įdomu tai, kad maždaug iki 22 valandos suskaičiavus pirmuosius balsus mažose kaimiškose rinkimų apylinkėse pirmavo ne „valstiečių ir žaliųjų“ atstovas A. S. Nausėda, o dabartinis meras V. Laurinaitis, kurio „sąskaitoje“ iš pradžių buvo daugiau nei 44 proc. rinkėjų balsų.

Pagal VRK pateiktus duomenis, daugiausia rinkėjų balsų V. Laurinaitis gavo Vainuto, kuriame jis gyvena, ir Kivylių rinkimų apylinkėse, atitinkamai – 83,85 proc. ir 78,28 proc.

A. Jakas yra miesto žmogus, matyt, todėl daug gerbėjų jis turi būtent Šilutėje. Daugiausia žmonių už jį balsavo Žalgirio, Tilžės, Lietuvininkų, Liepų apylinkėse, atitinkamai – 35,04, 29,52, 27,93, 23,42 proc. rinkėjų. Mažiausiai balsų A. Jakas gavo Vainuto ir Kivylių rinkimų apylinkėse – tik 13 ir 3.

Vakar, pirmadienį, A. Jakas, „Šilokarčemos“ žurnalisto pakalbintas apie rinkimų rezultatus, sakė: „Pirmiausia, džiaugiuosi, kad Šilutės krašto žmonės vėl pasitikėjo manimi. Nors ir nedidelis skirtumas tarp manęs ir trečiojo kandidato į merus, bet iš tikrųjų tas skirtumas vis dėlto lėmė tai, kad aš jau esu antrame ture. Manau, kad „Tvarkos ir teisingumo“ režimas jau yra pristabdytas, ir antras turas lems tai, kad pergalė bus iš tikrųjų laisvų, europietiškai mąstančių žmonių pergalė Šilutės krašte“.

O partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas V. Laurinaitis „Šilokarčemai“ pastebėjo: „Tikrai taip, vyko ir kovo mėnesį jau laisvi rinkimai. Tik galbūt A. Jakas įsivaizdavo ne laisvus ir kažkokius suklastotus rinkimus, kadangi jų nelaimėjo. Ir dabar tas pats – mes džiaugiamės ir „baltųjų pirštinių“, ir policijos gausumu. Mes, „tvarkiečiai“, sveikiname tokį dalyką. Rinkimų rezultatai parodė, kad net 300 balsų daugiau laimėjau pirmąjį turą. Aš tik už viešus, laisvus ir demokratiškus rinkimus. O kad A. Jakui yra sunku su tuo susitaikyti, tai ne mano, o jo problema“.

Vos vieną balsą A. Jakas pelnė Stubrių rinkimų apylinkėje. Mat šiame krašte ūkininkauja kitas kandidatas (dabar - jau tik buvęs) į merus A. S. Nausėda – už pastarąjį čia balsavo net 63,95 proc. arba 110 rinkėjų.

Kandidatui į merus A. S. Nausėdai taip pat gerai sekėsi Juknaičiuose ir Katyčiuose, kur jis gavo 50,85 bei 44,52 proc. balsų. O štai Vainute už A. S. Nausėdą balsavo 20 rinkėjų (4,75 proc.), Kivyliuose dar daugiau – 23 gyventojai (8,61 proc.).

Pergale džiaugiasi socialdemokratai

Neaišku, kuo Šilutės krašto socialdemokratai taip patiko rinkėjams (gal moterims šios partijos simbolis – raudoni gvazdikai?), kad jie iškovojo net 6 mandatus. Savivaldybės tarybos nariais tapo A. S. Nausėda, Algirdas Balčytis (iš ketvirtos vietos priešrinkiminiame sąraše reitinguojant pakilęs į antrąją), Sigitas Šeputis, Arūnas Pupšys, Algis Bekeris ir Antanas Kubaitis (iš dešimtos vietos atsidūręs šeštojoje).

„Tvarkiečiai“ pelnė penkias vietas, Savivaldybės tarybos nariais tapo V. Laurinaitis, Steponas Kazlauskas, Laimutė Uselienė, Vaidas Bendaravičius ir Gintaras Bružas. Partijos „Tvarka ir teisingumas“ Šilutės skyriaus lyderis Vaidas Pavilonis iš antros vietos reitinguojant buvo nustumtas į šeštąją ir į Tarybą nepateko.

Po tris mandatus Taryboje turės Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) ir Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai.

Laisvės sąjungą (liberalus) Taryboje atstovaus A. Jakas, Algirdas Gečas ir Vidmantas Gečas. Taryboje dirbs ir konservatoriai Sandra Tamašauskienė, Zigmantas Jaunius bei Arūnas Kurlianskas.

Trys partijos Taryboje pelnė po dvi vietas. Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio atstovai Jonas Jatautas ir Raimundas Ambrozaitis į Tarybą pateko, o štai politikams liberalsąjūdiečiams Audriui Endzinui, Raimondui Plikšniui, Jonui Purliui, Edvardui Vitkauskui ėmė ir pritrūko tų nelemtų balsų.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą Savivaldybės taryboje atstovaus Virgilijus Pozingis ir Genovaitė Kimbrienė, visuomeninį rinkimų komitetą „Už žmonių valdžią“ – D. Žebelienė ir Vladas Kainovaitis.

Tik vienintelis Darbo partijos atstovas Tomas Budrikis tapo Savivaldybės tarybos nariu. Su politika ketveriems metams teks atsisveikinti šios partijos lyderiui Šilutės rajone Sauliui Stankevičiui, taip pat Darijui Pundžiui, Algimantui Čeponiui, Juozui Sauspreškiui...

Vėl daug sugadintų balsavimo biuletenių

VRK pirmininko Zenono Vaigausko manymu, daug šilutiškių tyčia sugadino balsavimo biuletenius blogai juos pažymėdami.

Negaliojančiais teko pripažinti 7,17 proc. dėl Tarybos narių ir 3,50 proc. dėl mero rinkimų balsavimo biuletenių.

„Panašu, kad rinkėjai vėl blogai užpildė biuletenius. Man atrodo, kad jie specialiai taip darė, nes procentai pernelyg dideli, kad kitaip būtų galima juos paaiškinti – atėjo į rinkimus, pasižiūrėjo sąrašus ir nusprendė sugadinti“, – teigė Z. Vaigauskas, aiškindamas situaciją, kad Šilutės rinkimų komisijų nariai rado ypatingai daug negaliojančių balsų.

Daugiausia negaliojančių balsavimo už merą biuletenių rasta Traksėdžių rinkimų apylinkėje – apie 12 proc. Po 10–12 proc. sugadintų biuletenių aptikta balsadėžėse per Tarybos narių rinkimus Traksėdžių, Gorainių, Pašyšių, Žemaitkiemio ir Katyčių apylinkėse. Šilutėje tokia tendencija pastebima jau ne per pirmus rinkimus. „Bandėme išleisti plakatą, kad, prieš įmesdami į balsadėžę, rinkėjai pasitikrintų biuletenį, ar gerai viską pažymėjo. Procentas nė kiek nepagerėjo“, – apgailestavo Z. Vaigauskas. 

Į rinkimus atėjo 39,35 proc. gyventojų

Išankstiniais VRK duomenimis, Šilutės rajone mero ir Tarybos narių rinkimuose sekmadienį dalyvavo 39,35 proc. gyventojų.

Rinkėjų sąrašuose buvo įrašyta 38 750 Šilutės rajono gyventojų. Tarybos narius rinko 14 155 rinkėjai.

Dėl rinkimų pažeidimų – 2 ikiteisminiai tyrimai

Pakartotinių rinkimų metu vėl neišvengta pažeidimų. Pirmąją išankstinio balsavimo dieną policijoje buvo užregistruoti keturi pranešimai dėl galimų rinkimų tvarkos pažeidimų. Kitą dėl vieno iš jų pradėtas ikiteisminis tyrimas. Kol jis vyksta, pareigūnai jokių komentarų neteikia. Šilutės rajono policijos komisariato viršininkas Sigitas Mikutavičius pasakė tik tiek: „Šiame tyrime yra minima tik viena partija ir vienas asmuo...“.

Pasak rinkimų stebėtojos pranešimo, Dariaus ir Girėno gatvėje, prie balsavimo apylinkės, sutiktas nepažįstamas vyriškis pasakojo, jog jam buvo pasiūlyti 5 eurai už tai, kad jis balsuotų rinkimuose į merus už tam tikrą kandidatą ir partiją.

Dėl sekmadienį vykusių rinkimų gauta 19 skundų. Dėl vieno iš jų pradėtas ikiteisminis tyrimas. Policija šį ikiteisminį tyrimą pradėjo gavusi informaciją, kad Macikų kaime vyras agituoja žmonės balsuoti ir siūlo 10 eurų atlygį, taip trukdydamas realizuoti rinkimų teisę.

Daugiausiai sulaukta pranešimų apie galimus papirkimus, apie įtartinus asmenis ir automobilius, kuriais neva vežami rinkėjai. Dauguma jų nepasitvirtino.

Kai kurių politikų teigimu, apmaudu, kad per tokį netrumpą laiką teisėtvarkininkai nesugebėjo baigti praėjusių rinkimų metu pradėtus ikiteisminius tyrimus. Bylos iki šiol nenukeliavo į teismą, o žmonės iki pakartotinių rinkimų taip ir nesužinojo, dėl kokių partijų kaltės buvo panaikinti praėjusių rinkimų balsavimo rezultatai.

 

 

 

 


Straipsnio komentarai

laisvas pilietis2015-06-28
Va čia puikus komentaras apie mero rinkimus: http://meslaisvi.lt/?p=7175 Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tik balsuokit2015-06-26
tik kur jakas ten ir problemos vienas is tryju Komentaras patinka Komentaras nepatinka
va va va 2015-06-26
vistiek gyvenimas turi du galus Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ir cia vadinas saziningi rinkimai 2015-06-25
viena is triju uz duru paliko tai kaip cia buvo tai jug musu kandidatai jug turi nuskambet ant visos lietuvos o gal jie taip garsina save per savo tokiais darbeliais Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ir cia vadinas saziningi rinkimai 2015-06-25
viena is triju uz duru paliko tai kaip cia buvo tai jug musu kandidatai jug turi nuskambet ant visos lietuvos o gal jie taip garsina save per savo tokiais darbeliais Komentaras patinka Komentaras nepatinka