Pavyzdingiausia Lietuvoje miško savininko valda – netoli Šilutės

2015-07-01, Stasys BIELSKIS
Miško savininkas Antanas Algirdas Ramanauskas su sūnumi ir anūku.
Miško savininkas Antanas Algirdas Ramanauskas su sūnumi ir anūku.

Birželio 19-ąją aktyviausi Lietuvos miško savininkų asociacijos nariai, miško savininkai ir įvairių socialinių partnerių atstovai lankėsi respublikinio konkurso „Pavyzdingai tvarkoma privati miško valda 2014“ nugalėtojo Antano Algirdo Ramanausko miške. Jo valda yra vos už 3 kilometrų nuo Šilutės miesto.

Tradiciniu tampantis renginys šiemet subūrė daugiau nei 50 dalyvių iš visos Lietuvos.

Miško savininkas A. A. Ramanauskas parodė dalį savo valdos, kuri 2014 metais buvo pripažinta geriausiai tvarkoma miško valda Lietuvos Respublikoje. A. A. Ramanauskas, įgijęs inžinieriaus-mechaniko specialybę, daug metų statė bokštinius kranus Klaipėdoje. Už turėtą žemę kaip kompensaciją gavęs mišką jau 15 metų ūkininkauja 42 ha miško plote. Tuo metu, kai jis ruošėsi įsigyti šį mišką, pretenduojančių į jį nebuvo - niekas jo nenorėjo, nes vietovė buvo užmirkusi, skurdi.

Įsigijęs mišką savo lėšomis apsodino 0,6 ha aikštelę ir 0,9 ha degimvietę bei 3 ha buvusios sodybvietės. Iškasė 3,5 km nusausinimo griovių, palei griovius padarė pravažiavimus, įrengė pralaidas. Miško valda yra netoli judraus kelio, vos 3 km nuo Šilutės miesto, todėl čia noriai lankosi žmonės. Deja, jie ne tik džiaugiasi išpuoselėtu mišku, tačiau palieka šiukšles, o kartais ir vieną kitą gražesnę pušaitę ar kitą medelį pasisavina. Tad, pasak savininko, daugiausia mišką tenka saugoti ne nuo žvėrių, o nuo žmonių. Žvėrių čia taip pat užklysta - nors lapių dienos metu nesimato, tačiau jų olų yra nemažai.               

A. A. Ramanausko miške nėra medžioklės bokštelių ar lauko pavėsinių. Čia svarbiausia - tikroji miškininkystė. Vyrauja pusamžiai pušynai, po jų laja sodinami bukai. Jaunuolynai nuolat ugdomi, savininkas atsisakė plynų kirtimų, kerta tik mažomis biržėmis. Už medieną gaunamas lėšas investuoja į mišką. Miško dienos dalyvius sužavėjo A. A. Ramanausko entuziazmas - nežiūrint garbaus 87-erių metų amžiaus, savininkas visus darbus, kiek leidžia galimybės, savo miške atlieka pats - tvarko mišką, renka šiukšles sakydamas: „Darbas miške – tai sveikata”.


Straipsnio komentarai

Joo 2015-07-09
Kodėl taip paslaptingai, jei būtų tiksliau nuvyktume pasižiūrėti , pasisemti patirties. Komentaras patinka Komentaras nepatinka