Lietuvos gyventojų žinios apie erkinį encefalitą ir Laimo ligą – apklausos rezultatai

2015-06-30, BNS
lt.wikipedia.org nuotrauka
lt.wikipedia.org nuotrauka
Įsisiurbus infekuotai erkei, galima užsikrėsti erkiniu encefalitu ir Laimo liga. Tai žino daugiau kaip devyni iš dešimties Lietuvos gyventojų, parodė apklausa. Tiek pat žmonių žino, kad erkių pasitaiko ne tik miškuose. Tik nedidelė dalis (4,5 proc.) respondentų buvo įsitikinę, kad erkės būna tik miškuose. Tačiau tik pusė gyventojų žinojo, kad erkiniu encefalitu galima užsikrėsti išgėrus nevirinto ožkos ar karvės pieno, o daugiau kaip ketvirtadalis Lietuvos gyventojų įsitikinę, kad tokiu būdu užsikrėsti negalima. Šį plitimo būdą dvigubai geriau žino vyresnio (58 metų ir vyresni) amžiaus žmonės, nei jaunimas (15-29 metų).

Reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa apie užkrečiamas ligas atlikta įgyvendinant projektą „Užkrečiamųjų ligų valdymo sistemos Lietuvoje stiprinimas“.

 Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikų, erkinio encefalito virusą bei Laimo ligos sukėlėją perneša erkės. Erkinis encefalitas bei Laimo liga – tai gamtinės židininės infekcijos priklausančios nuo jų pernešėjų – erkių - gausėjimo. Erkinis encefalitas yra viena iš svarbiausių virusinių žmogaus centrinės nervų sistemos infekcijų, kuriai būdingi liekamieji reiškiniai, kai ilgam sutrinka žmogaus darbingumas (apie 30-40 proc. atvejų) ar vystosi neįgalumas. Jei ligonis, sergantis Laimo liga, negydomas, per kelias savaites ar mėnesius liga gali išplisti ir pasireikšti odos, nervų (dažnai veido), smegenų ar jų dangalų, sąnarių, raiščių, inkstų, širdies, limfmazgių, sėklidžių, akių pažeidimo požymiais. Šių organų pakenkimas ir jo padariniai gali išlikti ar kartotis. Nuo erkinio encefalito galima pasiskiepyti. Nuo Laimo ligos skiepų nėra, todėl žmonių profilaktikai rekomenduojami erkes atbaidantys cheminiai preparatai. Grįžus iš miško, kūną būtina apžiūrėti, iššukuoti plaukus, išsimaudyti. Erkės mėgsta įsisiurbti į švelnesnės odos vietas, todėl kol ji atranda tinkama vietą, gali praeiti net valanda. Rekomenduojama vilkėtus rūbus skalbti arba vėdinti saulėtoje ar negyvenamoje vietoje. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, šiemet sausio-gegužės mėn. Lietuvoje registruoti 27 susirgimai erkiniu encefalitu ir tai 6 atvejais daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį) bei 238 Laimo ligos atvejai (39 atvejais mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį).


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio skiriate paramai?