Prakalbo apie skausmingą ligoninių pertvarką

2015-06-30, BNS, www.DELFI.lt
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Ruošiamasi dar vienai šalies ligoninių tinklo pertvarkai – Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių konsolidavimo ketvirtojo etapo plano projektą, kuriame numatyta pertvarkant ligonines didinti slaugos lovų skaičių ir atsisakyti dalies aktyvaus gydymo lovų.

Kaip antradienį rašo „Lietuvos žinios“, nors sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė nepripažįsta, jog daliai gydymo įstaigų gresia uždarymas ar bent prijungimas prie didesniųjų, tačiau sprendžiant iš ankstesnių optimizavimo etapų, toks scenarijus ir šįkart yra visiškai realus, ypač provincijoje.

Remiantis naujuoju planu, aktyvaus slaugymo lovos turėtų būti panaudojamos ne mažiau kaip 300 dienų per merus. Jei rodiklis nesiektų 250 dienų, tokia ligoninė būtų jungiama prie didesnės gydymo įstaigos. Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rajoninės ligoninės greičiausiai negautų finansavimo chirurgijos paslaugoms, jei per metus atliekama mažiau nei 400 didžiųjų operacijų, ir akušerijos paslaugoms, jei per metus jų suteikiama mažiau nei 300 gimdyvių.

Rimantė Šalaševičiūtė © DELFI (K. Čachovskio nuotr.

„Jei ligoninės skyriuje vienu metu yra 10 palatų ir tik viena gimdyvė, o medikų brigados budi nuolat, iš ko jiems mokėti atlyginimus? Taip neturėtų būti, ir gydytojai patys privalėtų tai suvokti“, – sako sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas pritaria tokiai pertvarkai, kurią buvo pristabdęs ankstesnis sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis. Vis dėlto, A. Matulo nuomone, rajoninėms ligoninėms reikia suteikti pereinamąjį 2-3 metų laikotarpį. DELFI primena, kad šių metų gegužę ministrė R. Šalaševičiūtė patvirtino, kad šešiose šalies ligoninėse artimiausiu metu bus uždaromi akušerijos-ginekologijos skyriai. „Esant tokiai situacijai išlaikyti šiuos skyrius yra labai brangu. Be to, neturėdami pakankamai darbo, mažai naujagimių priimantys akušeriai-ginekologai praranda kvalifikaciją, dėl to kyla grėsmė ir motinų, ir vaikų sveikatai", - argumentavo socialdemokratė. Pernai į Europos Komisiją išvykstantį Vytenį Andriukaitį pakeitusi naujoji sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė dar praėjusią liepą patvirtino, kad ir toliau bus vykdoma ligoninių tinklo optimizavimo reforma, nebus atsisakyta jau sukurtų klasterių, kurie, medikų nuomone, pasiteisino. 2013 m. Konstitucinis teismas (KT), reaguodamas į kelių Seimo narių kreipimąsi, tarp kurių buvo ir sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis, turėjo išaiškinti, ar ligonių restruktūrizacija, dėl kurios kai kurioms rajoninėms ligoninėms gresia išnykimas, buvo pradėta teisėtai.

 

 

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?