Šilutės rajono savivaldybei ir toliau vadovaus Vytautas Laurinaitis

2015-07-10, Karolina KIRTIKLYTĖ
V. Laurinaitis. „Šilokarčemos
V. Laurinaitis. „Šilokarčemos" archyvo nuotrauka

Liepos 5-ąją, sekmadienį, pakartotiniai mero rinkimai Šilutėje ir rajone vyko vangiai – savo valią išreiškė vos 26 procentai rinkėjų. Mero rinkimus, surinkęs 52,98 proc. rinkėjų balsų, laimėjo partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Vytautas Laurinaitis. Antroje vietoje liko Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) narys, surinkęs 45,34 proc. rinkėjų balsų, Arvydas Jakas.

Liepos 5-ąją pagaliau buvo padėtas taškas rinkimų istorijoje. Pakartotinių rinkimų prireikė po to, kai Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pažeidimus pripažinusi šiurkščiais Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) kovo 21 d. Šilutės rajono savivaldybėje panaikino rinkimų rezultatus.

Šiame, jau ketvirtą kartą šiemet vykusiame balsavime, rinkėjai sugadino 1,67 proc. biuletenių. Jei lygintume su ankstesniais duomenimis, tai tikrai nedaug. Birželio 21 dienos duomenimis, renkant merą  buvo sugadinta  3,37 proc., o Tarybos rinkimuose – net 7,07 proc. biuletenių.

Vytautas Laurinaitis mero regalijas užsidėjo jau praėjusių metų liepą. Tokį sprendimą priėmė tuometė Taryba, atstatydinusi tuometę merę. Tarybos nariu V.  Laurinaitis yra nuo 2003 metų.

Kalbant apie V. Laurinaičio buvusį oponentą rinkimuose A. Jaką, pastarojo patirtis šiek tiek turtingesnė. Šilutės r. savivaldybės meru jis buvo dukart – 2001–2003 metais ir 2003–2007 metais. Pirmąkart Tarybos nario mandatą A. Jakas laimėjo 2000-aisiais.

Šilutės rajono rinkėjų sąrašuose – 38,8 tūkst. rinkėjų, savivaldybė suskirstyta į 37 rinkimų apylinkes. Aktyviausiai liepos 5-ąją (sekmadienį) iki 19 valandos vakaro balsavo Vainuto (39,60 proc.), Kivylių (38,34 proc.), Stemplių (37,82 proc.), Stubrių (33,46 proc.), Gorainių (30,48 proc.), Pempiškių (30,30 proc.), Jonaičių (26,07 proc.), Degučių (25,07 proc.) rinkimų apylinkių gyventojai.

Kadangi rinkimai šiemet Šilutėje vyko jau ketvirtą kartą, tad ir rinkėjų aktyvumas buvo menkas. 2015 m. kovo 1 dieną savivaldos rinkimuose iki 19 valandos vakaro balsavo 40,49 proc. Šilutės rajono rinkėjų, kovo 15 dieną, per pakartotinį balsavimą, – 27,08 proc., birželio 21 dieną pakartotiniuose savivaldybės tarybos ir mero rinkimuose – 31,54 proc. rinkėjų.

Nuo trečiadienio iki šeštadienio išankstiniame balsavime savo valią pareiškė 2 120 (5,46 proc.) rinkėjų.

Liepos 5-osios vakarą, 20 valandą, Šilutės rajono savivaldybės tarybos posėdžių salėje buvo surengta spaudos konferencija. Tuo pačiu metu ji buvo pradėta tiesiogiai transliuoti internetu. Apie rinkimų eigą kalbėjo ir į susirinkusiųjų bei žurnalistų klausimus atsakinėjo Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas, Šilutės rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Vytautas Žiogas, Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Mindaugas Baršys ir pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ vadovas Simas Simanauskas.

Rinkimų dieną Šilutės rajone dirbo 50 policijos pareigūnų. Buvo gauta 12 pranešimų, dėl kurių pradėtas vienas ikiteisminis tyrimas (kriminalinės žvalgybos atžvilgiu) ir dvi administracinės teisenos. Dauguma pranešimų nepasitvirtino. Pareigūnai surašė keletą su rinkimais nesusijusių administracinių teisės pažeidimų protokolų neblaiviems asmenims – vairavusiems ar viešoje vietoje pasirodžiusiems.

Tiek rinkimų organizatorių, tiek policijos pareigūnų ir rinkimų stebėtojų teigimu, šį kartą rinkimai Šilutėje praėjo sklandžiai ir ramiai, nors rinkėjai ir nebuvo labai aktyvūs.

V. Laurinaitis tapo paskutiniu, 60-uoju meru, išrinktu šiuose savivaldybių tarybų rinkimuose. Pirmąkart Lietuvos istorijoje savivaldybių vadovus rinko ne Tarybos nariai, o patys gyventojai, turintys rinkėjų teisę. Tokiu būdu siekiama ir tikimąsi, kad gyventojų bendruomenės labiau pasitikės merais, taip pat bus padidintas vietos valdžios stabilumas ir darbingumas, bus išvengta dirbtinio politikavimo ir dažno vadovų keitimo.

Iš daugiau kaip pusantro tūkstančio dabartinių Tarybos narių (kartu su merais) pusė jų tokias pareigas ėjo ir 2014 metais. 2015-aisiais savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose kandidatavo visi be išimties 2011–2015 m. kadencijos merai: 54 siekė vėl jais tapti, šeši kovojo dėl Tarybos nario mandato. Šiųmečiuose savivaldos rinkimuose merais vėl tapo 35 praėjusios kadencijos merai, 25 rinkimus pralaimėjo.


Straipsnio komentarai

tikiuosi musu meras musu nenuvils2015-07-10
saunuolis musu meras tikiuosi meras pasistenks kad silute blizges visi keliai o sisike reiketu ir kaskaip isvalyti ten jau oi oi kas dedas Komentaras patinka Komentaras nepatinka