Tiesos ieškojimas ar bandymas sufabrikuoti rinkėjų papirkinėjimo faktą?

2015-07-12, Stasys BIELSKIS
Grabupių rinkimų apylinkės komisijos pirmininkė E. Klimašauskaitė (stovi), nariai O. Poškienė ir A. Jocas. Pastarieji du tyrimo metu pakeitė savo parodymus.
Grabupių rinkimų apylinkės komisijos pirmininkė E. Klimašauskaitė (stovi), nariai O. Poškienė ir A. Jocas. Pastarieji du tyrimo metu pakeitė savo parodymus.

Pamario krašte nuskambėjo žinia – prieš pat pakartotinius savivaldos rinkimus Šilutės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Algirdas Balčytis konservų ir sidro skardinėmis papirkinėja rinkėjus. Visa tai buvo surašyta juodu ant balto, pradėtas vienas tyrimas, paskui – kitas. Finalas liūdnas – visokius raštus rašę ir pasirašę Grabupių rinkimų komisijos nariai „nėrė į krūmus“, o A. Balčyčio papirktoji rinkėja konservus ir sidrą „suvalgė“ tikriausiai su skardinėmis, nes jų nebegalėjo pateikti iš Šilutės atvykusioms faktų tyrimo grupės tyrėjoms.

Šilutės rajono savivaldybės rinkimų komisijos tyrimo grupės dauguma nustatė, kad A. Balčytis nekaltas. Kažkam nepatiko tokios tyrimo grupės išvados,  todėl buvo dar kartą aiškinamasi, ar A. Balčytis kaltas, ar ne. Šį kartą tyrimą atliko jau visa tyrimo grupė.

Praėjusį penktadienį įvykusiame Šilutės rajono savivaldybės rinkimų komisijos posėdyje buvo perskaityta nuolatinės faktų tyrimo grupės parengta jau antroji išvada:

„2015 m. birželio 29-ąją tyrimo grupė nuvyko pas Editą Šedienę, paėmė jos rašytinį paaiškinimą. Apklausti E. Šedienės kaimynai ir kiti kaimo gyventojai. Gauti Grabupių rinkimų apylinkės komisijos narių Elenos Klimašauskaitės, Oksanos Poškienės, Arūno Joco paaiškinimai ir Dainoros Bendžiūtės pranešimas, paimtas Algirdo Balčyčio paaiškinimas. Prašyta E. Šedienės pateikti kaip įrodymus skardinę ir sidrą ar jų tarą. Paimtas paaiškinimas iš rinkėjos. Kaimynai teigė, kad pas juos A. Balčytis nebuvo ir rinkimų agitacijos nevykdė. Nurodytų konservų ir sidro pakuočių E. Šedienė pateikti negalėjo. Pirmąjį pranešimą E. Šedienė teigė parašiusi paskatinta pas ją atvykusių rinkimų komisijos narių, kurie ir padiktavo pranešimo tekstą. Rinkėja sakė, kad liudytojų, mačiusį įvykį, nėra. Birželio 30 dienos A. Balčyčio pranešime nurodyta, kad birželio 19 dieną jis nuo 8 val. iki 17 val. 30 min. dirbo Šilutės rajono savivaldybėje, pavadavo atostogaujantį Savivaldybės merą. A. Joco ir O. Poškienės liepos 1 dienos paaiškinime nurodyta, kad birželio 19 dieną balsuojant E. Šedienei jie negirdėjo pasakojimo apie A. Balčyčio apsilankymą pas ją ir pateikto pareiškimo su balsavimo pavyzdžiu jie nematė. A. Jocas teigė pasirašęs ant tuščio lapo, prašant pirmininkei E. Klimašauskaitei. O. Poškienė pasirašė pareiškimą birželio 25 dieną neskaičiusi teksto. E. Klimašauskaitė papildomos informacijos nepateikė ir patvirtino, kad pirmasis jos pareiškimas yra teisingas. D. Bendžiūtė nurodė, kad sužinojusi, jog komisijos nariai keičia parodymus, informuoja, kad buvo pas E. Šedienę su E. Klimašauskaite ir girdėjo, kaip ji sakė apie A. Balčyčio apsilankymą pas ją ir paliktus konservus ir sidrą bei prašė balsuoti už jį. Iš surinktos medžiagos ir po tyrimo papildymo darytina išvada, kad parodymai yra prieštaringi, nepatvirtinantys faktų. Pirminė informacija apie galimą rinkėjo papirkimą nepatvirtinta. Tyrimo grupė siūlo Savivaldybės rinkimų komisijai pritarti tyrimo grupės parengtai išvadai, kad kandidatas A. Balčytis nepapirkinėjo rinkėjos ir nepažeidė Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 6 straipsnio nuostatų“ (kalba netaisyta, įrašas iš diktofono, - aut. pastaba).

Paskui rinkimų komisijos narys Adomas Kuzminskas sakė, kad jau anksčiau yra minėjęs, jog šią medžiagą reikia perduoti tam tikriems organams išsiaiškinti konkrečiau. Tada būtų padėtas taškas – atliktas specialisto darbas.

Rinkimų komisijos narys Antanas Balvočius teigė: „Iš esmės tai yra įdomus atvejis. Tegul neįsižeidžia tyrimo grupė, nes ji važiavo tirti vadinamojo incidento, bet iš visokios medžiagos susidaro nuomonė, kad važiavo ne tirti, o užgesinti... Nes yra du skirtingi dalykai, net ir dabartinėje išvadoje teigiama, kad antrąjį liudijimą rašiusi E. Šedienė teigė, jog tuos sidrą ir konservus išmetusi. Jeigu išmetė, tai reikėjo turėti ką išmesti. Dabar kažkodėl perkvalifikuota į tai, kad ji negalėjo pateikti... Siūlau pasitikėti teisėsauga, kad jie tą faktą ištirtų profesionaliai“.

Šį rinkimų komisijos posėdį stebėjusi Lietuvos socialdemokratų partijos Šilutės skyriaus atstovė Vilma Stungurienė paklausė, iš kur komisija žino ir garsiai teigia, kad ten yra autentiškas rinkėjos E. Šedienės parašas. A. Balvočius atsakė, kad komisijoje nėra parašų nustatymo specialisto. Gal tai tikrai kvepia kriminalu – juk parašas galėjo būti ir suklastotas?

Už tai, kad nebūtų pritarta tyrimo grupės išvadai, o medžiaga būtų perduota prokuratūrai, balsavo trys Šilutės r. savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Vytautas Žiogas ir nariai – A. Kuzminskas bei A. Balvočius. Kiti šeši komisijos nariai pritarė tyrimo grupės išvadai, kad A. Balčytis nepapirkinėjo rinkėjos ir nepažeidė Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 6 straipsnio nuostatų.

Tokį rinkimų komisijos sprendimą išgirdusi Socialdemokratų partijos atstovė V. Stungurienė paprašė visų šitų raštų kopijų, nes gali tekti kreiptis į prokuratūrą. Mat Šilutės rajono savivaldybės rinkimų komisijos nuolatinė faktų tyrimo grupė, atlikusi tyrimą, nustatė, kad parodymai yra prieštaringi, nepatvirtinantys faktų. Pirminė informacija apie galimą rinkėjos papirkimą liko nepatvirtinta. Dėl šių priežasčių tyrimo grupė ir pasiūlė Savivaldybės rinkimų komisijai pritarti jos parengtai išvadai, kad kandidatas į Savivaldybės tarybos narius A. Balčytis nepapirkinėjo rinkėjos ir nepažeidė Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo nuostatų.

Informacija apie tai, kad A. Balčytis bandė papirkti rinkėją, konkrečiai nurodant ir rinkėjos pavardę, prieš pat pakartotinius savivaldos rinkimus buvo paskelbta viešoje erdvėje. Ar tai negalėjo būti kurios nors partijos politikų užsakymas?

A. Balčytis „Šilokarčemai“ teigė, jog dabar lauks dokumentų kopijų bei komisijos išvados tam, kad galėtų priimti sprendimą dėl tolimesnių veiksmų. Pasak A. Balčyčio, yra didelė tikimybė, kad bus kreiptasi į prokuratūrą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo. Išsamiau apie šią situaciją komentuoti nenorėjo, nes dar nėra susipažinęs su minėtąja situacija.

O Socialdemokratų partijos Šilutės skyriaus atstovė V. Stungurienė piktinosi, jog teisinėje valstybėje vis dar nesilaikoma nekaltumo prezumpcijos, kad galima žmogų šmeižti prisidengiant žodžiais „galimai“, „man rodosi“ ir panašiai.

 

 

 

 


Foto galerija

Už tai, kad tyrimas būtų perduotas prokuratūrai, balsavo Šilutės r. savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Vytautas Žiogas ir nariai A. Kuzminskas bei A. Balvočius.Grabupių rinkimų apylinkės komisijos pirmininkė E. Klimašauskaitė (stovi), nariai O. Poškienė ir A. Jocas. Pastarieji du tyrimo metu pakeitė savo parodymus.

Straipsnio komentarai

Balius2015-07-13
Leitgirei ir Kanteriškiai baliavojo ir apsirūkė už Jako balsa,vadas Skutulas A. Komentaras patinka Komentaras nepatinka