Bitkopis Stoniškiuose: į šventės avilį visi nešė savo triūso po lašelį

2015-07-15, Stasys BIELSKIS
Bitininkai (iš kairės) Juozas ir Danutė Linkevičiai, Stasė Vasiliauskienė ir Domas Jurevičius vaišino medumi ir kitokiais skanėstais.
Bitininkai (iš kairės) Juozas ir Danutė Linkevičiai, Stasė Vasiliauskienė ir Domas Jurevičius vaišino medumi ir kitokiais skanėstais.

„Sveiki, sveteliai, bičiuliai ir namiškiai – smagu jus visus matyti tradicinėje Stoniškių seniūnijos Bitkopio šventėje. Vienas nieko nepadarysi, bitės sparnu nepasiriši, viena bitė avilin neprineša medaus. Ir į mūsų šventės avilį visi nešė savo triūso po lašelį“, - tokiais žodžiais šventės atidarymą pradėjo profesionaliai, sumaniai, šmaikščiai renginį vedusi Pagėgių kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Danutė Bardauskienė.

Prie scenos, grojant Bitininkų maršui, buvo pasitikta šventinė eisena, kurioje - seniūnijos darbuotojai, šventės svečiai, bendruomenių atstovai. Į sceną atnešta seniūnijos vėliava.

„Ūžia mūsų sveteliai kaip dobiluos bitelės - šiandien mano taip popierėliai prirašyti, kaip bičių koreliai pilni. Svetauni stoniškiečiai, slauni, vaišingi ir gražūs jų kiemeliai, tad ir svetelių garsių visas pulkelis“, – kalbėjo renginio vedėja D. Bardauskienė.

Stoniškių seniūnas Ričardas Bartkevičius buvo pakviestas ateiti į papuoštą sceną tiesiam, tarsi bitę ant šiaudo neštų, o dar ir tuos svečius – bitinėlius - atsivesti. Sako, jei nėra bičiulystės, tai bitės bus mirusios - taip Stoniškiuose nėra, nes bičiulių susirinko tikrai nemažai.

Šventės dalyvius taip pat sveikino Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis: „Noriu palinkėti jums stiprybės, sveikatos, ūkininkams - gero derliaus, verslininkams – gerų pinigų, bendruomenei – dar labiau burtis apie save“.

Klebonas Vytautas Gedvainis kalbėjo: „Mieli Stoniškių seniūnijos gyventojai, kai atverčiame Senąjį testamentą, mes randame parašytą: „Laikas mėtyti, laikas rinkti, laikas juoktis, laikas verkti, laikas vesti, laikas gimdyti“. Taip pat randame parašytą: „Laikas dirbti ir laikas linksmintis“. Šiandien yra mūsų seniūnijos šventė, kada kaimynas su kaimynu susėda, mokslo draugai susėda, kada mes visi kartu dėkojame vienas kitam, dėkojame, kad esame šitame žemės lopinėlyje. Jį išpuošėme, išpuoselėjome, čia gyvename, čia žemelė mums duoda maistą. Čia žmogus savo rankomis atneša džiaugsmą. Gražaus vakaro, gražaus pasibuvimo ir Dievo palaimos metų“.

Seimo narys Artūras Skardžius irgi sveikino Stoniškių bendruomenę: „Tai pati nuostabiausia šventė, kai apylinkės pakvimpa šviežiu medumi, šviežiais agurkais. Ne garsus mokslininkas Albertas Einšteinas yra teigęs, kad išnaikinus bites, išnyktų išnyktų daugiau nei 100 tūkstančių augalų rūšių. Tad mylėkime bites, mylėkime gamtą, mokykimės iš bičių ir būkime tokia vieninga bendruomenė kaip bičių šeima“.

A. Skardžius Stoniškių bendruomenės pirmininkei Gražinai Stančaitienei padovanojo dekoratyvinį medelį.

Nulipusius nuo scenos svečius baltame kampelyje prie stalelio sėdėjusios „bitutės“ pavaišino medumi.

G. Bardauskienė perskaitė Seimo Pirmininko pavaduotojo Kęsto Komskio atsiųstą sveikinimą stoniškiečiams. Po to ji kvietė šventėje nenuobodžiauti, aplankyti bitininkų kiemelį, pabendrauti, iš prekiautojų lauktuvių į namus nusipirkti...

Kasmet Bitkopio šventėje būna įteikiami įvairūs apdovanojimai, nominacijos. Šiemet šventės organizatoriai nutarė apdovanoti 6 seniūnijos gyventojus už įvairią visuomeninę, neatlygintiną veiklą.

Nominacija „Už ilgametį sporto ir sveikatingumo puoselėjimą“ apdovanota Šilgalių kaimo gyventoja Alvyra Jankantienė. Ji sportinę veiklą propaguoja jau daugelį metų, jos ugdomi mokiniai yra pasiekę daug gražių pergalių.

Antroji nominacija „Aktyviausia seniūnijos šeimininkė“  atiteko Mažaičių kaimo gyventojai  Danguolei Kemėrienei, kuri verda košę, sriubas didžiausiose Pagėgių savivaldybės bei Stoniškių bendruomenės organizuojamose šventėse. „Išvirti tai išvirti, bet kad skanu gardu būtų, tai - nelengva užduotis. Maisto gaminimas be galo panašus į apeigas, pilnas gilios prasmės. Kas gali būti gražiau už žmones, susėdusius prie vieno, ilgo, valgiais nukrauto stalo“, - komentavo renginio vedėja.

Nominacija „Už dailės puoselėjimą ir sklaidą tarp jaunimo“ apdovanota Stoniškių pagrindinės mokyklos dailės mokytoja Liucija Bungardienė. Praėjusią savaitę Bungardų sodyboje įvykęs dailės pleneras - jau penktasis, smagu, kad žmonės įsileidžia į savo privačią teritoriją ir daro gražius darbus. Šie dailės kūriniai buvo eksponuojami šalia šventinės scenos.

Specialia padėka „Už paramą, organizuojant tradicinį  dailės plenerą „Bičių šokis“  apdovanoti stoniškiečiai Zita ir Vytautas Stanišauskai.

Ketvirtąja nominacija „Už ilgametę paramą seniūnijos gyventojams“ apdovanotas geradaris natkiškietis Tadas Girčius. „Apie šio žmogaus dosnią širdį būtų galima parašyti ne vieną knygos puslapį, bet šiandien, Tadai, jums tokia padėka seniūnijos vardu - nuo visų gyventojų. Teisinga yra tavo gyvenimo šviesa, baltas balandis - tavo žmonių meilė“, - kalbėjo D. Bardauskienė.

Nominacija „Už Lietuvos sunkiųjų arklių veislės puoselėjimą ir Pagėgių krašto garsinimą“ buvo apdovanotas stoniškietis Vytautas Ališkevičius. Jo gražieji arkliai žavėjo akcijos „Varom už Lietuvą“ organizatorius vilniečius;  seniūnijos Kalėdų eglės įžiebimo šventėje saugiai vaikams atveždavo Kalėdų Senelį; Joninių šventėje ant Rambyno kalno savo gražiojoje karietaitėje vežė garbius svečius į Bitėnų kapinaites. O kur dar daug triūso ir asmeninių lėšų kainavusi gražioji Pirmos vagos šventė. „Kasdien tu paglostai žirgo strėnas, kvepiančias pavasario žeme, ant kurių, net pavalkus nuėmus, lieka doro prakaito žymė“, - skambėjo palinkėjimai V. Ališkevičiui.

Lietuvių liaudies patarlė sako: „Saulelė šviečia, leidžia bitė spiečių“. Į šventinę sceną buvo paleistas jaunasis spiečius – tai stoniškiečiai moksleiviai, kurie mokosi papildomai menų Pagėgių meno ir sporto mokykloje, dalyvauja dainų šventėse ir įvairiuose konkursuose. Į sceną pakviesta akordeonistė Andra Tumaitė, vaikų ir jaunimo konkurso „Lyderis-2015“ nugalėtoja savo amžiaus grupėje. Andra mokosi groti antrus metus, yra stropi ir pareiginga. Augustė Antanaitytė - Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazijos gimnazistė. Ji konkursui „Lyderis -2015“ pasirengė savarankiškai, atliko D. Montvydo dainą „Nenuleisk akių“ ir tapo laureate. Scenoje pasirodė ir mergaičių tercetas – Kamilė Jankevičiūtė, Roberta Zubrickaitė ir Dovilė Povilaitytė. Merginos taip pat mokosi Pagėgių meno ir sporto mokykloje. Joms šiemet ypatingai pasisekė Respublikiniame Čiurlionio lietuvių liaudies harmonizuotų dainų konkurse a‘capella, t. y. dainuojant be muzikinio pritarimo. Šios pagėgiškės aplenkė septynis kolektyvus savo amžiaus grupėje ir užėmė garbingą 1-ąją vietą. Stoniškiečių šventėje merginos atliko  lietuvių liaudies dainą „Julijona“.

Pasidžiaugta, kad ten, kur yra mažų vaikų, bitės medų rezginėm neša. Stoniškių seniūnijoje ne tik bitės medaus atnešė, bet gandrai ratus susuko virš 14 jaunų šeimų. Ir dovanojo 7 mergaites gražuoles ir 7 vyrukus ąžuoliukus. Jauniems tėveliams palinkėta būti darbštiems kaip skruzdėlės, ir tvarkingiems,  kaip bitės. Tėveliams įteiktos bičių dovanos.

Kad scenoje skambantys kūriniai ir dainos būtų mieli ir savo kokybe pasaldintų šventės dalyvių širdis, pakviestos padainuoti Pagėgių krašto muzikos lakštingalos Regina Pilkionienė bei Airida Mockutė. R. Pilkionienė yra baigusi Muzikos ir teatro akademijos solinio dainavimo katedrą, Pagėgių meno mokykloje vadovauja chorui, kuris pripažintas vienu geriausių jaunių choru visoje Lietuvoje. A. Mockutė – tai jaunoji Lietuvos Veronika Povilionienė. Kukli mergina, kilusi iš Panemunės, baigė Klaipėdos menų fakulteto Folkloro dainavimo fakultetą, Dainų šventėje Ansamblių vakare dainavo kaip solistė, yra nuolat kviečiama į ansamblio „Lietuva“ pasirodymus.

O kas Lietuvoje nežino Aliukų ir sesutės Silvijos? Aliukas Evaldas ir sesutė Silvija tą vakarą dovanojo gerą dozę smagių melodijų ir glėbį geros nuotaikos. Dūzgia po visą kraštą ir Lietuvą garsioji Natkiškių kaimo kapela „Vaivorykštė“, vadovaujama Valdo Armono. Kapela šventės dalyviams atliko ne vieną gražią dainą. Koncertinę programą užbaigė tauragiškių grupė „Šansonas LT“.

Šventinius fejerverkus dovanojo Sandra ir Giedrius Ališkevičiai.


Foto galerija

Gavusieji nominacijas nusifotografavo kartu su Bitkopio šventės svečiais.Bitininkai (iš kairės) Juozas ir Danutė Linkevičiai, Stasė Vasiliauskienė ir Domas Jurevičius vaišino medumi ir kitokiais skanėstais.Grojant Bitininkų maršui, pasitikta šventinė eisena, kurioje - seniūnijos darbuotojai, šventės svečiai, bendruomenių atstovai.Baltame kampelyje prie stalelio sėdėjusios „bitutės“ svečius vaišino medumi.

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!