Ką derėtų žinoti apie erkes ir skiepus

2015-07-15, ji24.lt
Fotolia nuotr. / Erkė
Fotolia nuotr. / Erkė
Nė vienas iš mūsų neapsidžiaugia radęs kūnu ropojantį ar, dar blogiau, jau mūsų krauju mintantį padarą. Erkės daugelį mūsų gąsdina ir trukdo ramiai džiaugtis kvepiančiomis pievomis ir miškais. Tad kaip turėtume elgtis, kad šie nemalonūs gyviai sukeltų kuo mažiau rūpesčių?

Vienintelė veiksminga specifinė erkinio encefalito profilaktikos priemonė – skiepai. Šios priemonės efektyvumas įrodytas jau seniai. 1982 metais Austrijoje, kurioje sergamumo erkiniu encefalitu rodiklis anksčiau siekė 8,75/100 tūkst. gyventojų, buvo pradėta visuotinė žmonių vakcinacija.

Iki šių dienų, kai nuo ligos yra pasiskiepiję 80–90 proc. šalies gyventojų, susirgimų sumažėjo daugiau kaip 12 kartų. Artimesnis pavyzdys – Latvija, kur 1998 metais viename iš rizikos regionų buvo taikyta vakcinacijos programa vaikų amžiaus grupėms. 1999 metais vaikų sergamumas šiame rizikos regione sumažėjo 4,7 karto.

Tačiau šiluma Lietuvoje ne tik džiugina, bet ir kelia tam tikrą grėsmę. Vakcinos – preparatai, kurie yra jautrūs tiek karščiui, tiek šalčiui, todėl tam, kad neprarastų savo veiksmingumo, jų laikymo ir transportavimo sąlygos turi atitikti gamintojų nustatytas ribas. Be to, privaloma laikytis vaistinių preparatų geros platinimo praktikos reikalavimų, galiojančių visoje Europos Sąjungoje.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus pavaduotojos Rasos Liausėdienės teigimu, vakcinos nuo pat pagaminimo iki sunaudojimo turėtų būti laikomos ir transportuojamos šaldytuvuose, 2–8 °C temperatūroje. Netinkamai laikant ir transportuojant, vakcinos gali tapti neefektyvios, taip pat galimos vietinės reakcijos, jei vakcina buvo užšaldyta.

Baltijos šalyse fiksuojamas didžiausias erkinio encefalito paplitimas visoje Europos Sąjungoje. Kasmet Lietuvoje užregistruojama 300–600 erkinio encefalito atvejų. Erkinis encefalitas – pagrindinė centrinės nervų sistemos infekcija vidurio Lietuvoje. Erkinio encefalito virusas randamas erkės seilių liaukose ir perduodamas įsiurbimo metu, tad greitas erkės ištraukimas neapsaugo nuo užsikrėtimo.

Paklausta, ar dabar yra tinkamas metas skiepytis, R. Liausėdienė nedvejojo: „Geriau vėliau negu niekada“. Nors geriausias laikas skiepytis yra žiemos sezonas, šiuo metu skiepijama pagreitinta vakcinacijos schema, ir pirminis imunitetas erkinio encefalito virusui susiformuoja jau po dviejų savaičių.

Labai svarbu žinoti, ir kaip reikėtų elgtis aktyviojo erkių sezono metu (balandžio–spalio mėnesiais). Pagrindinės rekomendacijos:

  • Būnant gamtoje, patartina kuo dažniau apžiūrėti save ir bendrakeleivius. Aptiktas per drabužius ropojančias erkes sunaikinti;
  • Einant į mišką, reikėtų apsivilkti šviesiais drabužiais: viršutiniai drabužiai turėtų būti ilgomis rankovėmis, rankogaliai turėtų gerai priglusti prie riešų, kelnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę, gobtuvą;
  • Patariama naudoti repelentus – erkes ir kitus nariuotakojus atbaidančias medžiagas, tačiau reikia turėti omenyje, kad jų poveikis trumpalaikis;
  • Rekomenduojama vartoti tik pasterizuotą arba virintą karvių ir ožkų pieną ar jo produktus.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?