Po sūrio medžiu Degučių folkloro kolektyvas „Pilutė“ paminėjo 15-ąjį jubiliejų

2015-07-21, Gerda BELOKOPYTOVA
„Pilutės“ gyvavimo istorijos knygoje įrašytas ne vienas koncertas. Visai neseniai ansambliečiai savo dainomis džiugino pagėgiškius Joninių šventėje ant Rambyno kalno.
„Pilutės“ gyvavimo istorijos knygoje įrašytas ne vienas koncertas. Visai neseniai ansambliečiai savo dainomis džiugino pagėgiškius Joninių šventėje ant Rambyno kalno.

Liepos 10-ąją Degučiuose vyko ypatinga šventė – folkloro kolektyvas „Pilutė“ „Po sūrio medžiu“ šventė 15-ąjį savo jubiliejų. Tai išskirtinis kolektyvas, o į jo šventę atvyko gausus būrys sveikintojų, norinčių kartu paminėti šią gražią datą. Scenoje savo dainas atliko ne tik jubiliejų mininti „Pilutė“, bet ir daugybė svečių.

15 metų gyvuojantis Žemaičių krašto etnokultūros centro kolektyvas išties turi kuo pasigirti. O jo nariai jau seniai tapę šeimos nariais. Tradicines lietuvių liaudies dainas dainuoja ir jaunimas, ir vyresnieji, ir senjorai. Pastarieji – puikus pavyzdys jaunimui. „Mano moteriškės visos giedorkos, moka dainuoti tą tikrąjį folklorą. Tokių kolektyvų labai reta, daugiausia visi tik perdainuoja, o maniškės yra, galima sakyti, autentiškos“, - gražių žodžių savo ansambliečiams negailėjo kolektyvo vadovė Adma Baltutienė.

Štai vyriausiojo kolektyvo nario vardą yra pelnęs 90-metis Petras Agintas, kuris išmokė ir labai daug šokių, o pats pritardavo grodamas bandonija. „Tai žmogus, mylintis dainą ir vaikus, visuomet su šypsena veide. Labai daug užsiimdavo su vaikais, jiems nemažai savo patirties perdavė. Gaila, kad dėl sveikatos problemų jis nebegali pas mus dainuoti“, - pasakojo A. Baltutienė.

Zita Dulkienė – taip pat vyresniosios kartos atstovė. Ji ansambliečiams padovanojo nemažai savo jaunystės dainų, kurios pagyvino „Pilutės“ repertuarą. „Kai atėjau vadovauti šiam kolektyvui, Zita vienintelė mokėjo tikrą žemaitišką antrą balsą. Labai daininga moteris. Iš jos daug ko išmoko ne tik kiti kolektyvo nariai, bet ir aš pati“, - gražių žodžių negailėjo kolektyvo vadovė.

O štai Stasė Ežerinskienė ansambliečiams siūdavo tautinius kostiumus. Ir nors dabar „Pilutė“ džiaugiasi tikraisiais šio krašto tautiniais rūbais, kai reikia S. Ežerinksienė be vargo juos pataiso.

Jauniausioji kolektyvo narė Guoda Majutė, kuri dainuoti „Pilutėje“ pradėjo vos pusantrų metukų, o dabar jau ir 11-ąjį gimtadienį atšventė.

Nuo pat „Pilutės“ įkūrimo pradžios kolektyve dainuoja Aleksandra Ežerinskienė ir Jadvyga Būtėnienė.

Anot kolektyvo vadovės, narių kaita nėra didelė, visi atėję dainuoti savo noru neišeina. „Visi išėjusieji tai turėjo padaryti dėl sveikatos problemų, o jaunimas išeina nebent tuomet, kai baigę mokyklą išvažiuoja mokytis į kitus miestus“, - pasakojo A. Baltutienė.

Šiuo metu Degučių folkloro ansamblyje dainuoja Aleksandra Ežerinskienė, Bronelė Valančienė, Jadvyga Būtėnienė, Zofija Kungienė, Zita Jesadavičienė, Liuda Jonelienė, Nijolė Stanelienė, Viktorija Jurkšaitienė, Elvyra Būtvytienė, Agolfas Rimkus, Valerijonas Krutikovas, Algimantas Anužis, Domantas Stancikas, Nedas Dusevičius, Emilija Šikšniutė, Edvinas Budvytis, Nijolė Zakarienė.

Per 15 ansamblio gyvavimo metų nuveikta išties daug. Skaičiuojama, kad per metus sudalyvaujama netgi 20-yje koncertų. „Pilutės“ atliekami kūriniai skamba ne tik Šilutės rajono renginiuose, bet ir įvairiuose Lietuvos kampeliuose. Ansambliečiai ir ne viename festivalyje yra dalyvavę, o tai įrodantys diplomai ir nominacijos puošia Žemaičių krašto etnokultūros centro sienas. Degutiškiai pasirodė ir Kretingoje, ir Plungėje, o Klaipėdoje prie žvejo sodybos savo dainomis linksmino net  LR Prezidentę Dalią Grybauskaitę. Rodydama šį istorinį įvykį, įamžintą nuotraukoje, A. Baltutienė sakė: „Retas kolektyvas turi tokią nuotrauką. Tai buvo išties didelis įvykis iš arti pamatyti mūsų Prezidentę ir jai sudainuoti keletą savo dainų“, - kalbėjo „Pilutės“ vadovė.

Tiesa, koletyvas ne tik dainuoja, bet ir rengia įvairias edukacines programas. Bene įsimintiniausia jų – 2008-aisiais vykęs kopūstamušis, taip pat mokyta rašyti ant beržo tošies ir kt.

Ansambliečiai džiaugiasi ir savo vadove A. Baltutiene, kuri juos jau 11 metų buria bendrai veiklai. O  4-erius pirmuosius kolektyvo gyvavimo metus jiems vadovavo Loreta Mieliulytė. „Kaip šiandien prisimenu tą dieną, kai pradėjau vadovauti „Pilutei“. Pirmasis susitikimas vyko per mano gimtadienį. Simboliška data, bet, pripažinkite, tikrai ne dažnai taip pasitaiko“, - juokavo A. Baltutienė. Ji išties savo srities specialistė, ne vieną dešimtmetį prieš tai vadovavusi Šilutės rajono meno kolektyvams. Paklausta, ar niekuomet nenorėjusi imtis kito darbo, Adma neslėpė: „Visas mano gyvenimas praleistas kartu su muzika. Todėl kitoje sferoje save sunkiai įsivaizduoju“.

Meilę muzikai, mūsų tautos palikimui – lietuvių liaudies dainoms – ji sugebėjo įžiebti ir visų ansambliečių širdyse. Galbūt todėl jie tapo viena didele šeima, o išėjusieji mielai sugrįžta pabendrauti ar tiesiog pasiklausyti savo kolegų koncertų.

O jubiliejinėje „Pilutės“  šventėje „Po sūrio medžiu“ susirinko ne tik buvę ansambliečiai, bet ir kolektyvo draugai. Savo dainas dovanojo folkloro kolektyvai „Kamana“, „Vainuta“, „Verdainė“, „Ramytė“, „Dainoriai“, moterų ansamblis „Raskila“, kapela „Žaliakalnis“, šokių kolektyvas „Veiviržas“. Žinoma, tądien skambėjo ir „Pilutės“ narių atliekami kūriniai.

Tai buvo visų šventė. Svečiai kartu ir dainavo, ir šoko, ir senovinius žaidimus žaidė, o vėliau ir po sūrio medžiu susėdo pasidalinti prisiminimais. Atėjusieji taip pat buvo apdovanoti gardžiais varškės sūriais, o „Pilutės“ kolektyvas sulaukė gausybės gražių žodžių ir linkėjimų.

 

 


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar gavote SMS žinutę, raginančią skiepytis nuo COVID-19?