Balsų pirkimą keičia balsų plovimas

2015-07-23, Kęstutis GABŠYS
Savivaldybės tarybos opozicija reikalauja bausmės visai partijai „Tvarka ir teisingumas“.
Savivaldybės tarybos opozicija reikalauja bausmės visai partijai „Tvarka ir teisingumas“.

Besiformuojanti Šilutės rajono savivaldybės tarybos opozicija pirmadienį surengė spaudos konferenciją, kurioje žiniasklaidos atstovams pranešė, kad dalis jai atstovaujančių išrinktų Tarybos narių Vyriausiajam administraciniam teismui apskundė pakartotinių rinkimų rezultatus. Skunde teismui buvo prašoma principingiau įvertinti partijos „Tvarka ir teisingumas“ vaidmenį perkant rinkėjų balsus. Opozicijai priklausančių politikų nuomone, Vyriausioji rinkimų komisija iš rinkimų sąrašo išbraukusi tik konkrečius balsų pirkimu kaltinamus politikus – Gintautą Bružą, Darių Soščeką ir Gintautą Vismantą iš emės legalizavo minėtai partijai galimai nusikalstamu būdu atiduotus balsus. Sekant finansinių nusikaltimų logika, tokį reiškinį derėtų vadinti balsų plovimu.

Skaitytojams priminsime, kad remiantis teisėsaugos struktūrų pateikta ikiteisminio tyrimo medžiaga, Vyriausioji rinkimų komisija panaikino trijų įtariamų balsų pirkimu partijos „Tvarka ir teisingumas“ politikų gautus pirmumo balsus. Taip savo iškovoto mandato neteko G. Bružas. Jį turėjo pakeisti D. Soščeka, kuris vėl gi išsvajoto Tarybos nario mandato negavo. G. Vismantas po rinkimų buvo truputį žemiau, todėl iki jo eilė gauti mandatą neatėjo.

Spaudos konferencijoje LR liberalų sąjūdžio Šilutės skyriaus pirmininkas Raimundas Ambrozaitis teigė, jog „teisėsaugos institucijų žiniomis, minėta kandidatų grupė galimai paveikė 125 rinkėjus, kad pastarieji atiduotų savo balsą „tvarkiečiams“. Minėti asmenys buvo labai greitai nubausti, tačiau jų galimai nupirkti balsai partijos „Tvarka ir teisingumas“ naudai Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimu buvo faktiškai legalizuoti. Minėti balsai partijai „Tvarka ir teisingumas“ buvo užskaityti.

Ar VRK iki galo atliko savo darbą?

Spaudos konfrencijoje dalyvavusio buvusio kandidato į rajono metus J. Jatauto nuomone Vyriausioji rinkimų komisija iki galo neatliko savo darbo. Ji neapgynė Šilutės rajono rinkėjų teisių į teisingus ir sąžiningus rinkimus.  Dėl tos priežasties politikai kreipėsi į teismą prašydami  panaikinti Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimą dėl pakartotinių rinkimų rezultatų patvirtinimo ir įpareigoti Vyriausiąją rinkimų komisiją iš naujo įvertinti partijos „Tvarka ir teisingumas“ vaidmenį minėtame balsų pirkimo skandale.

Daugelis konferencijoje dalyvavusiųjų politikų (S. Tamašauskienė, A. Jakas, J. Jatautas) pabrėžė, kad nė vienas iš jų neabejoja rinkimų rezultatais, neprašo ir nesiūlo jų naikinti bei rinkimus Šilutės rajone organizuoti iš naujo. „Skirtingai nei mūsų oponentai, mes gerbsime ir priimsime Vyriausiojo administracinio teismo sprendimą tokį, koks jis bus“, - teigė A. Jakas.

Taryba be „tvarkiečių“?

Jei Vyriausiasis administracinis teismas patenkintų besiformuojančios opozicijos atstovų skundą, jis pasielgtų panašiai, kaip Vyriausioji rinkimų komisija pasielgia su visais balsų pirkimais įtariamais kandidatais – panaikina jiems atiduotus balsus. Tokiu atveju gautųsi, kad „tvarkiečiai“ pakartotiniuose rinkimuose surinktų 0 balsų.  Tokiu atveju Savivaldybės taryboje liktų tik vienas partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas – tiesioginius mero rinkimus laimėjęs Vytautas Laurinaitis. Likusius „tvarkiečių“ mandatus pasidalintų kitos rinkimuose dalyvavusios partijos, proporcingai pagal savo gautus balsus.

Beje, minėtasis scenarijus yra labai pavojingas. Teismas gali nenorėti sukurti precedento, kad Tarybos partinė sudėtis būtų formuojama teismo salėse, o ne rinkimų apylinkėse.  Skaitytojams priminsime, kad kovo mėnesį kilus taip vadinam „lipdukų skandalui“, keli Vyriausiosios rinkimų komisijos nariai siūlė panaikinti visus paštu balsavusiųjų rinkėjų balsus, tačiau patvirtinti pačius rinkimų rezultatus. Nei Vyriausioji rinkimų komisija, nei Vyriausiasis administracinis teismas tokio sprendimo nepalaikė ir rinkimus nurodė organizuoti iš naujo.

Kaip matėme iš politikų pasisakymų, tokia perspektyva nė vieno politiko ir nė vieno rinkėjo Šilutės rajone nedžiugina ir neguodžia. Lieka palaukti, ką pasakys teismas. Vyriausiasis administracinis teismas sprendimą turėjo paskebti pirmadienio, liepos 20-osios, pavakarę.

 

 


Foto galerija

 Savivaldybės tarybos opozicija reikalauja bausmės visai partijai „Tvarka ir teisingumas“.R. Ambrozaičio teigimu, teisėsauga užfiksavo 125 nupirktus rinkėjų balsus.

Straipsnio komentarai

ištušcia i kiaura ir taspats gaunasi 2015-07-24
neveltui yra sakoma politikai yra tam kad jie negalvotu o politikuotu uztai ir gaunas iš ju gryna mišraine Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Joo2015-07-23
Ačių dievui kad tokio vaikų darželio į Tarybos daugumą neišrinko. Vien pasakas sektų. Komentaras patinka Komentaras nepatinka