Piratai virtualioje erdvėje platina ne tik romanus, bet ir pratybų sąsiuvinius su atsakymais

2015-08-05, Lukas Zadarackas, 15min.lt
15min.lt skaitytojo nuotr. / Pratybų sąsiuvinis
15min.lt skaitytojo nuotr. / Pratybų sąsiuvinis

Interneto piratai kėsinasi ne tik į grožinę literatūrą, bet ir į mokomosios literatūros priemones. Viena iš naujausių problemų, su kuriomis šiuo metu susiduria leidyklos, yra susijusi su socialiniuose tinkluose esančiomis grupėmis, kuriose dalijamasi neteisėtai į PDF formatą konvertuotomis popierinėmis knygomis arba elektronine forma išleistais leidiniais. Taip antradienį vykusioje konferencijoje „Kas ir kaip turi ginti autorių, kūrėjų, teisių turėtojų interesus?“ sakė paskaitą apie leidybos verslą ir autorių teises vedusi leidyklos „Alma littera“ autorinių teisių skyriaus vadovė Aistė Akstinienė.

Leidyklos atstovės teigimu, galima išskirti keletą neteisėtų veiksmų, su kuriais susiduria leidyklos. Pirmasis iš tokių veiksmų – popierinių leidinių neteisėtas kopijavimas, kuomet knyga konvertuojama į PDF formatą. Asmuo, turintis knygą, ją nuskenuoja ir vėliau išplatina įvairiais kanalais internete.

Dar vienas nelegalus veiksmas yra elektronine forma išleistų leidinių viešas skelbimas internete su galimybe atsisiųsti į savo įrenginius be teisių turėtojų sutikimo.

Dalis vartotojų nenutuokia, kad įsigijus elektroninę arba skaitmeninę knygą, net ir jos persiuntimas elektroniniu paštu draugui ar giminaičiui yra nusikalstamas veiksmas.

A.Akstinienės teigimu, pagal autorinių ir gretutinių teisių įstatymus, elektroninę arba skaitmeninę knygą galima platinti tik gavus autoriaus leidimą.

„Alma littera“ autorinių teisių skyriaus vadovė sakė, kad pažeidėjų internete yra be galo daug. Piratai platina ne tik grožinę literatūrą, bet ir mokomąją literatūrą, pavyzdžiui pratybų sąsiuvinius, kuriuose kartais net yra įrašyti atsakymai.

A.Akstinienė tikino, kad pažiūrėjus į nelegaliai internete patalpintų knygų siuntimų statistiką, matoma, kad kai kada viena knyga gali būti atsiųsta net 20 tūkstančių kartų.

Leidyklos atstovė sakė, kad pažeidėjai yra stebimi ir labai dažnai susisiekus su jais, pastarieji sutinka išimti nelegaliai patalpintą turinį.

Tiesa, anot A.Akstinienės, neretas atvejis, kuomet aplankius tą pačią interneto svetainę po kelių savaičių, čia vėl galima išvysti naujus nelegaliai platinamus leidinius.

„Visuomenė turi suprasti, kad tokie veiksmai yra neteisėti“, – apie būtinybę šviesti visuomenę, kad joje būtų kuo mažiau toleruojamas piratavimas ir autorinių teisių negerbimas, kalbėjo A.Akstinienė.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?