Šildymui naudojamoms dujoms ketinama įvesti akcizą

2015-08-05, BNS
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr. / Šildymo kainos
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr. / Šildymo kainos

Lietuva, siekdama įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) direktyvą, nuo kitų metų ketina įvesti akcizą šildymui naudojamoms gamtinėms dujoms. Buitiniai vartotojai bei paramą ir labdarą gaunančios organizacijos nuo šio mokesčio būtų atleistos.

Finansų ministerijos parengtose Akcijų įstatymo pataisose, kurios bus svarstomas trečiadienį vyksiančiame Vyriausybės posėdyje, nurodoma, kad apmokestinus akcizais gamtines dujas valstybės biudžetas papildomai gautų apie 3,1 mln. eurų pajamų.

Ministerija siūlo nustatyti ES teisės aktuose nustatytus minimalius akcizų tarifus. Ne verslo įmonėms, įstaigoms, organizacijoms, kurios neturi paramos gavėjo statuso, siūloma taikyti 1,08 euro už 1 megavatvalandę (MWh) akcizą, dėl to 1 kubo dujų kaina galėtų didėti 1 centu. Verslo įmonėms akcizas būtų 0,54 euro už 1 MWh, o dujų kubas brangų 0,05 cento.

Teigiama, kad dėl šildymui naudojamų gamtinių dujų apmokestinimo akcizais gali šiek tiek padidėti centralizuotai tiekiamos šilumos, kurios gamybai naudojamos dujos, kaina.

Išankstiniais skaičiavimais, dėl to senos statybos nerenovuoto 60 kvadratinių metrų ploto buto šildymas per mėnesį pabrangų apie 0,73 euro.

Nuo akcizo mokesčio taip pat būtų atleistos gamtinės dujos, naudojamos kaip vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusų degalai, mišriai šilumos ir elektros gamybai naudojamos dujos, gamtinės dujos, naudojamos technologinėms reikmėms perdavimo ir skirstymo tinkluose bei gamtinių dujų skystinimo proceso metu, į kitą valstybę eksportuojamos dujos.


Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Eurai

Lietuva įsivesti gamtinėms dujoms akcizą turi pagal 2003 metais įsigaliojusią direktyvą, kurioje buvo išlyga, jog akcizo gamtinėms dujoms surinkimą galima atidėti dešimčiai metų. Šis terminas baigėsi 2014-ųjų balandžio 30 dieną, tačiau akcizas taip ir nebuvo įvestas, todėl, anot Finansų ministerijos, Europos Komisija prieš Lietuvą gali pradėti Europos Sąjungos teisės pažeidimo procedūrą.

Akcizą šildymui naudojamoms gamtinės dujoms jau buvo planuoja įvesti nuo 2015 metų pradžios, tačiau šių planų buvo atsisakyta dėl pernelyg sudėtingo mokesčio administravimo, euro įvedimo bei planų atsisakyti šildymo pridėtinės vertės mokesčio lengvatos, kuri vėliau buvo pratęsta.

Šiuo metu Lietuvoje akcizu apmokestinamos tik automobilinės dujos - joms taikomas 23,60 euro už 1 MWh tarifas.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?