Prižadėjo bendruomenei atiduoti muziejaus pastatą. Yra papildomų sąlygų

2015-08-17, Kęstutis GABŠYS
Šilutės nevyriausybinių organizacijų atstovai iš mero sulaukė lyg ir gerų naujienų.
Šilutės nevyriausybinių organizacijų atstovai iš mero sulaukė lyg ir gerų naujienų.
Rugpjūčio 13-ąją asociacijos „Šilutės bendruomenės namai“ atstovai susitiko su Šilutės rajono savivaldybės meru Vytautu Laurinaičiu. Po pirmąsias dešimt minučių trukusio burbėjimo ir nepasitenkinimo žiniasklaidos dalyvavimu, susitikimas pakrypo dalykine linkme – buvo aptartos senojo  muziejaus pastato, esančio Lietuvininkų gatvėje 36, likimas. Asociacija „Šilutės bendruomenės namai”, vienijanti aktyvesnes Šilutės mieste veikiančias asociacijas, norėtų, kad muziejaus senasis pastatas būtų perduotas nevyriausybinių organizacijų reikmėms. Pastate galėtų įsikurti Šilutės bendruomenės namai.

Truputį istorijos

Šilutės valdžios atstovams restauravus H. Šojaus dvaro pastatą į jį persikėlė Šilutės muziejus,  anksčiau dirbęs senajame pastate  Lietuvininkų g. 36.  Tuometis meras Š. Laužikas inicijavo senojo muziejaus pastato privatizavimą. Miesto centre, reprezentacinėje vietoje esantis pastatas, turėjo atsidurti privačiose rankose. Panašaus likimo susilaukė ir rajono valdžios parduotos Šilutės dailės mokyklos, esančios Liepų gatvėje, pastatas.

Ketinimai privatizuoti muziejaus pastatą papiktino aktyvią Šilutės miesto visuomenės dalį. Buvo renkami parašai dėl muziejaus pastato išbraukimo iš privatizuojamų objektų sąrašo, tada buvo iškelta idėja jame įkurti Šilutės bendruomenės namus. Šilutės rajono vokiečių kilmės gyventojų bendrijos „Heidė” pirmininkė Gerlinda Stungurienė išreiškė iniciatyvą, kad jos vadovaujama organizacija galėtų perimti minėtą pastatą, organizuotų jo rekonstrukcijos darbus, o sutvarkytu pastatu galėtų naudotis visos Šilutės miesto bendruomenės ir nevyriausybinės organizacijos.

Beveik kiekvienai nevyriausybinei organizacijai yra problema susirasti jos veiklai reikalingas patalpas. Jas susiradus organizacijos yra priverstos didžiąją savo resursų dalį skirti tų patalpų išlaikymui. Paradoksalu, tačiau dažniausiai patalpos organizacijoms yra reikalingos tik susitikinimams ir susirinkimams organizuoti. Likusį laiką jos būna tuščios. Daugelyje rajonų savivaldybės imasi spręsti šią problemą sukurdamos bendruomenių namus – erdvę, kuria dalinasi visos nevyriausybinės organizacijos. Tokiu sprendimu nušaunamas ne vienas ir ne du zuikiai, o vykdomas ištisas zuikių genocidas. Organizacijoms nereikia spręsti klausimų, susijusių su patalpų išlaikymu, dalindamosi patalpas yra priverstos tarpusavyje aktyviau bendradarbiauti, pagal susirinkimų dažnumą galima spręsti apie organizacijų aktyvumą, suinteresuotoms pusėms yra aišku, kur rajone ieškoti nevyriausybinių organizacijų. Žodžiu, bendruomenės namai tampa savotišku nevyriausybinių organizacijų inkubatoriumi, skatinančiu pačių organizacijų ir visos bendruomenės socialinį, kultūrinį ir ekonominį aktyvumą. Lieka tikėtis, kad ši progresyvi idėja bus realizuota ir mūsų rajone.

Muziejaus neprivatizavimas rodo mūsų politinę valią?

Trečiadienį vykusiame susitikime su Šilutės nevyriausybinių organizacijų atstovais, meras V.Laurinaitis pabrėžė: „Išbraukusi senąjį Šilutės muziejaus pastatą iš privatizuojamų objektų sąrašo, rajono valdžia pademonstravo politinę valią ir pritarimą, kad senasis muziejaus pastatas būtų atiduotas bendruomenės reikmėms”.  Tiesa, valdiškose institucijose niekas nevyksta greitai ir nuo politinės valios akto iki realių įkurtuvių gali praeiti pakankamai gražaus laiko.

Susitikime meras pabrėžė ir keletą objektyvių problemų. Nors Šilutės muziejus jau persikėlė į H. Šojaus dvaro patalpas, tačiau iki šiol nėra perkelti visi senajame muziejaus pastate esantys eksponatai. V. Laurinaitis teigė, kad realiai senojo muziejaus pastato perdavimo bendruomenės reikmėms procedūros būtų užbaigtos tik kitų metų kovą. Tiesa, tai, kad senajame muziejaus pastate vis dar tebėra eksponatai, mero nuomone, netrukdytų pradėti teisines patalpų perdavimo procedūras.

Antroji, mero teigimu, esanti problema – senasis muziejaus pastatas nėra pačios geriausios būklės ir bendruomenės veiklai šiandien nėra pritaikytas. Pastato sutvarkymo ir pritaikymo bendruomenės poreikiams darbai galėtų būti finansuojami iš Šilutės vietos veiklos grupės lėšų. Tačiau tuomet būtina, kad bendruomenės namų steigimas būtų įrašytas į šiuo metu rengiamą Šilutės VVG strategiją.

Meras liepė susitarti

Susitikime meras taip pat iškėlė tam tikras sąlygas ir Šilutės nevyriausybinėms organizacijoms. Jo teigimu senasis muziejaus pastatas gali būti perduotas panaudos sutartimi dešimčiai metų ar ilgiau tik vienai nevyriausybinei organizacijai, kuri būtų atsakinga už pastato, teritorijos išlaikymą, priežiūrą ir administravimą. Tačiau tuo pačiu metu ši organizacija iki perdavimo privalo susitarti su likusiomis organizacijomis, kaip bus panaudojamos bendruomenės reikalams perduotos patalpos. O tai gali būti kur kas sudėtingesnis uždavinys nei pastato rekonstrukcijos darbai.

Padėtį sunkina tai, kad meras atmetė galimybę, jog Šilutės rajono savivaldybė prisidės prie pastato išlaikymo. Tai kelia pavojų, kad rajono bendruomenei perduotas pastatas, pačioms nevyriausybinėms organizacijoms bus ne džiaugsmas, o akmuo po kaklu. Ypač, jei rajono valdžioje bus jėgų, kurios iš anksto norės, kad bendruomenė ir ją atstovaujančios organizacijos nesusitartų.

Kaip bus iš tikrųjų, parodys laikas.

Meras V. Laurinaitis ir asociacijos Šilutės bendruomenių namai vadovas A. Nausėda.

 

 


Foto galerija

Šilutės nevyriausybinių organizacijų atstovai iš mero sulaukė lyg ir gerų naujienų.Meras V. Laurinaitis ir asociacijos Šilutės bendruomenių namai vadovas A. Nausėda.

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?