Ūkininko sodyboje – nuodingiausias Lietuvoje augalas

2015-08-26, Stasys BIELSKIS
Rimas Šukauskas prie pat savo namo statosi naują, šiuolaikišką, dideliais langais, pačios geriausios – A klasės.
Rimas Šukauskas prie pat savo namo statosi naują, šiuolaikišką, dideliais langais, pačios geriausios – A klasės.

Lumpėnų kaime gyvenantis Rimas Šukauskas jau 11 metų plėtoja augalininkystės ūkį. 130 ha žemės, iš jos 85 ha nuosavos, dirbantis ūkininkas augina kviečius ir miežius. „Šilokarčemos“ korespondentas su juo kalbėjosi prieš pat javapjūtę – lumpėniškis jau tada prognozavo neblogą būsimąjį derlių, sakė, kad tik šios vasaros sausra truputį pakenkė.

R. Šukauskas teigė, kad pernai jau liepos 29-ąją kūlė javus, šiemet javapjūtės pradžia vėlavo maždaug savaitę.

R. Šukauskas gimė ir užaugo Sodėnų kaime. Bet kai atėjo melioracijos metas, visi vienkiemiai kaimuose buvo naikinami, išgriauti, jo tėvams teko pasistatyti namą Lumpėnuose. Dabar R. Šukauskas prie pat to namo statosi naują, šiuolaikišką namą dideliais langais. Kai pasistatys, senąjį nugriaus. Naujasis namas, pagal šiluminės varžos reikalavimus, bus jau pačios geriausios – A klasės.

„Mano žmona – irgi vietinė, iš Kerkutviečių, toli neieškojau, - prisipažino ūkininkas.

Pokalbyje dalyvavęs „Rambyno“ medžiotojų klubo pirmininkas Zenonas Komskis negailėjo R. Šukauskui gerų žodžių. Sakė, kad jo tėvas irgi buvo medžiotojas, vienu metu net vadovavo klubui. R. Šukauskas, pasak Z. Komskio, kiek tik gali padeda medžiotojų klubui technika, ją remontuoja, stengiasi, kad medžiotojai gerai praleistų laiką, yra vienas iš taip vadinamųjų „ramsčių“. Tik šiemet, kadangi labai užsiėmęs statyboje, dar nė karto nebuvo išvažiavęs į medžioklę...

„Rimas yra sumedžiojęs žvėrių, kurių trofėjai buvo vežami net į tarptautines parodas, turi diplomų, bronzos medalių. Augina sūnų, - pasakojo Z. Komskis. - Namą statosi ne kur nors gyvenvietės centre, o vienkiemyje - kad būtų ir miškas šalia, o tai ūkininkavimui labai gera vieta. Kai tarybiniais laikais iš melioracijos suvarė į gyvenvietes, ten vietos skyrė labai nedaug. O jis vienkiemyje galės plėstis, kiek tik norės“.

R. Šukausko žmona Jūratė irgi mėgsta gamtą, sodyboje augina daugybę gėlių ir dekoratyvinių medelių bei krūmų. Žemė jiems nėra ideali - vyrauja smėlis, bet labai stengiantis ten galima viską kuo puikiausiai auginti. Taip gražiai atrodo, lyg jie augtų juodžemyje.

Augina ir retų augalų. Vienas iš jų – žalčialunkis, nuodingiausias augalas Lietuvoje. Paliesti jį nėra pavojinga, bet tik reikia vengti, kad ant odos nepatektų jo sultys. Pakramčius augalo šakutę, sutinsta lūpos, burnos ertmė atrodo lyg išdeginta, gali iškristi dantys. Ypač nuodingi vaisiai – 7 ar 9 uogos yra mirtina dozė. Sunkiai juo gali apsinuodyti vaikai.

„Nereikia jo bijoti. Ketverių metų sūnui Augustui esame tai paaiškinę, šito augalo jis net neliečia. Bet užtat žalčialunkis pavasarį žydi labai gražiai“ – kalbėjo R. Šukauskas.

 


Foto galerija

Ypač nuodingi žalčialunkio vaisiai – 7 ar 9 uogos yra mirtina dozė.Rimas Šukauskas prie pat savo namo statosi naują, šiuolaikišką, dideliais langais, pačios geriausios – A klasės.Jūratė Šukauskienė labai myli gamtą, gėles.

Straipsnio komentarai

Klausimėlis2015-08-26
Taip ir nesupratau, kokia šio straipsnio esmė... Apie augalą, kuris auga kone kiekvienoje sodyboje? Ar apie ūkininką? Komentaras patinka Komentaras nepatinka