KET perliukai: žieminės padangos motociklams, priekaboms, rekomenduojama ir dviračiams

2014-10-26, Tomas Juškėnas | Alfa.lt
Motociklas (Andriaus Vaitkevičiaus nuotr. | Alfa.lt)
Motociklas (Andriaus Vaitkevičiaus nuotr. | Alfa.lt)
Artėja metas, kai šalies keliuose bus draudžiama važiuoti su vasarinėmis padangomis. Kadangi nuo spalio 11 dienos įsigaliojo Kelių eismo taisyklių (KET) naujovės, vairuotojai turi įsiminti keletą svarbių pakeitimų – priešingu atveju gresia piniginė bauda, o blogiausiu atveju transporto priemonė gali netekti leidimo dalyvauti viešajame eisme.

Ypač dėmesį turi atkreipti vairuotojai, kurie žiemą, kai draudžiama važiuoti su vasarinėmis padangomis, šį KET punktą ignoruoja. Už tai gresia piniginė bauda, be to, gali būti panaikintas transporto priemonės privalomosios techninės apžiūros dokumentų galiojimas.

Žieminės padangos motociklams ir priekaboms

Pažymėtina, kad anksčiau (iki š. m. spalio 11 d.) galiojusiose KET draudimas šaltuoju metų laiku naudoti vasarines padangas buvo taikomas tik automobiliams, kurių didžiausia leidžiama masė – ne didesnė kaip 3,5 t. Tačiau naujasis reglamentavimas taikomas visoms motorinėms transporto priemonėms ir priekaboms, taip pat ir dviratėms motorinėms transporto priemonėms – motociklams, mopedams.

Susisiekimo ministerija informuoja, kad motociklų ir mopedų vairuotojai, norintys eksploatuoti transporto priemones nuo lapkričio 10 d., turėtų pasirūpinti žieminėmis arba universaliomis padangomis. Atkreiptinas dėmesys, kad, nepasirūpinus šaltajam metų laikui skirtomis padangomis, motociklų ir mopedų eksploatuoti nebus galima. O ir su žieminėmis padangomis motociklų dalyvavimas eisme yra labai rizikingas.

Rekomenduojama ir dviračiams

Pastaraisiais metais pastebimai išaugo ir dviratininkų, važinėjančių visą sezoną, įskaitant net ir itin atšiaurias sąlygas šaltuoju metų laiku, skaičius Lietuvoje. Ši tendencija pastebima visose šiaurės Europos valstybėse.

Nors nemotorinėms dviratėms transporto priemonėms žieminės padangos nėra privalomos, Susisiekimo ministerija nori paraginti tinkamai pasirengti šaltajam sezonui – ypač, jeigu dalis maršruto įveikiama kartu su automobiliais, rekomenduojama pasirūpinti specialiomis žieminėmis dviračių padangomis, tvarkingais stabdžiais, ir, žinoma, stengtis būti matomiems.

Gali panaikinti techninę apžiūrą

Naujienų portalas Alfa.lt primena, kad motorinių transporto priemonių ir jų priekabų, kurios neatitinka techninių reikalavimų ir kelia grėsmę eismo saugumui, privalomosios techninės apžiūros dokumentų galiojimas panaikinamas, jei:

1) neveikia pagrindinis stabdys;

2) neveikia vairo mechanizmas;

3) netvarkingas transporto priemonės ir priekabos sukabinimo įtaisas;

4) lyjant, sningant arba esant rūkui vairuotojo pusėje neveikia stiklo valytuvas;

5) tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui nedega joks (artimosios, rūko, tolimosios šviesos) priekinis kairysis žibintas, o sugedus bent vienam galiniam gabarito žibintui neveikia avarinė šviesos signalizacija arba transporto priemonės gale nėra pritvirtinto avarinio sustojimo ženklo;

6) transporto priemonės stiklų, patenkančių į priekinį 180° vairuotojo matymo lauką, šviesos laidumas mažesnis negu nustatyta Techniniuose reikalavimuose;

7) žiemos sezono metu automobilis, kurio bendroji masė ne didesnė kaip 3,5 t, ir (ar) jo priekaba (jei priekaboje įrengti stabdžiai) eksploatuojamas su padangomis, kurios neskirtos važiuoti žiemą, transporto priemonė vasaros sezono metu eksploatuojama su dygliuotomis padangomis arba transporto priemonės protektoriaus rašto gylis mažesnis nei nustatyta Techniniuose reikalavimuose;

8) transporto priemonės žibinte panaudotas transporto priemonės gamintojo nenumatytas šviesos šaltinis;

9) stovinčios motorinės transporto priemonės su dirbančiu varikliu skleidžiamo triukšmo lygis viršija Kelių transporto priemonių variklių triukšmo ribinių dydžių ir jų nustatymo tvarkos apraše nurodytus dydžius.

Taip pat privalomosios techninės apžiūros dokumentų galiojimas gali būti panaikintas, jei padangos neskirtos važiuoti žiemą (nepažymėtos ženklais „M+S“, „*“ arba užrašu „All seasons“), motorinė transporto priemonė arba jos priekaba nuo balandžio 10 d. iki spalio 31 d. eksploatuojama su dygliuotomis padangomis arba motorinės transporto priemonės arba jos priekabos protektoriaus rašto gylis mažesnis nei nustatyta Techniniuose motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimuose.

Naudojamų padangų protektoriaus rašto gylis turi būti ne mažesnis kaip:

1) M1 klasės – 1,6 mm (nuo lapkričio 10 d. iki kovo 31 d. – 3,0 mm);

2) N1 klasės – 1,6 mm (nuo lapkričio 10 d. iki kovo 31 d. – 3,0 mm);

3) O1, O2 klasių – 1,6 mm;

Sunkiasvorių automobilių vairuotojams

Naujos KET neturi jokios neigiamos įtakos sunkiasvorėms transporto priemonėms, naudojančioms universalias padangas, tačiau draudžiama eksploatuoti sunkiasvorę transporto priemonę žiemą, jei naudojamos vasarinės padangos.

Techniniuose motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimuose numatyta, kad naudojamų padangų protektoriaus rašto gylis visais metų laikais turi būti ne mažesnis kaip:

M2 klasės – 2,0 mm (nuo lapkričio 10 d. iki kovo 31 d. – 3,0 mm);

M3 klasės – 2,0 mm;

N2 klasės – 1,0 mm;

N3 klasės – 1, 0 mm;

O3, O4 klasių – 1,0 mm.

Verta įsiminti, kad Lietuvoje nuo lapkričio 10 d. iki kovo 31 d. draudžiama eksploatuoti motorines transporto priemones ir priekabas su vasarinėmis padangomis, nuo lapkričio 1 d. galima naudoti dygliuotas padangas. Naudojant tokias padangas, ant automobilio būtina priklijuoti apie tai informuojantį skiriamąjį ženklą.

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?