Mero atsakas į viešą kritiką

2015-08-30, Audra Vaičiulytė
Pagėgių meras V.Komskis
Pagėgių meras V.Komskis

Pastaruoju metu spaudoje vis pasirodo straipsnių, kuriuose reiškiama oponentų kritika, tam tikri kaltinimai Pagėgių savivaldybės valdžiai ar jų sprendimams. Norėdami sužinoti, kaip Pagėgių savivaldybės valdininkai reaguoja į jiems skirtą kritiką, siekdami išgirsti atsakymus į rūpimus klausimus, kalbinome Pagėgių savivaldybės merą Virginijų Komskį.

- Kaip jūs priimate kritiką, skirtą Pagėgių savivaldybės valdžiai?

- Kiekvienas politikas dar prieš pradėdamas dirbti turi nusiteikti ne tik rimtai atlikti savo tiesioginį darbą, atsakingai priimti sprendimus ir atsakomybę už juos, bet ir pasiruošti nuolatinei kritikai, skeptiškam oponentų požiūriui. Mano nuomone, protingas politikas turėtų priimti teisingą kritiką, pripažinti savo klaidas ar nepasisekimus ir rasti racionalų jų sprendimo būdą. Tuo, dirbdamas savo darbą, visuomet ir stengiuosi vadovautis. Tačiau man, kaip savivaldybės vadovui, neretai būna sunku nereaguoti į nepagrįstą ir nemotyvuotą kritiką, į kritiką žmonių, sąmoningai formuojančių klaidingą savivaldybės gyventojų požiūrį į vietinę valdžią, siekiančių sukiršinti įvairias visuomenės grupes.

- Pastaruoju metu spaudoje pasirodo Pagėgių savivaldybės valdžią ar jų sprendimus kritikuojančių asmenų pasisakymai. Kaip vertinate jų elgesį?

- Atsakymas labai paprastas - jei žmogus mato vieną ar kitą problemą, bet neieško būdų kaip ją išspręsti, net nesistengia vesti dialogo su vietine valdžia, o spaudoje svaidosi skambiomis frazėmis, nepagrįstais kaltinimais ir kritika, tai galima pavadinti tik politikavimu ir populizmu. Savaime kyla klausimas, kiek tokiam politikui ar visuomenės veikėjui iš tiesų rūpi tos jo minimos problemos. Liūdna, kai Pagėgių savivaldybės tarybos komisijų pirmininkai reiškia impulsyvią, nepatikrintą, o tik kažkur nugirstą informaciją, ją skelbia viešai, nors turėtume dirbti išvien, vieno tikslo link - ieškoti problemų sprendimo, stengtis gerinti gyvenimą savivaldybės gyventojams.

Mane stebina, kaip greitai gali pasikeisti žmonės bei jų požiūris pasikeitus jo pareigoms ar postui. Bet juk lengviausias būdas save iškelti, kai žemini kitus.

- Kaip vertinate kalbas, jog Pagėgiuose norint gauti darbą reikia stoti į tam tikrą partiją?

- Esame maža savivaldybė, tad kalbų yra labai įvairių, tačiau jos, kaip kad būna dažniausiai, kyla iš nežinojimo. Niekam ne paslaptis, jog partija „Tvarka ir teisingumas“ Pagėgių krašte užima tvirtas pozicijas - Taryboje sudaro daugumą ir mumis, kaip parodė rinkimų rezultatai, pasitiki daug krašto žmonių. Natūralu, kad ir tarp Pagėgių savivaldybės įstaigų darbuotojų yra partiečių, tačiau nepasiduodantys skleidžiamam populizmui pamatys, jog situacija yra kitokia nei ją bandoma nupiešti. Pavyzdžiui, iš šiuo metu dirbančių administracijos 13 skyrių vedėjų tik du priklauso partijai „Tvarka ir teisingumas“.

Rinkimų laikotarpyje iš vieno aršiausių kritikų girdėjome nusiskundimus kaip jam Pagėgiuose sunku gauti darbo, tačiau realybė vėlgi kitokia - į neseniai Pagėgių savivaldybės skelbtą konkursą vyriausiojo specialisto vietai užimti užsiregistravo tik viena kandidatė - daugiau norinčių nebuvo. Savivaldybė jau kurį laiką ieško juristo, tačiau ir čia norinčiųjų neatsiranda. Juokingiausia, kad jokio susidomėjimo siūlomiems darbams nerodo ir minėtasis kritikas.

- Kaip galėtumėte pakomentuoti teiginius, jog savivaldybėje vykdant viešuosius ir darbų pirkimus neapsieinama be korupcinių ryšių, nukenčia tokių darbų kokybė?

- Galime didžiuotis, jog Pagėgių savivaldybė - viena daugiausiai europinių lėšų įsisavinusių ir viena iš labiausiai savo veidą pakeitusių savivaldybių Lietuvoje. Manau, kad nekritikuojami tik tie, kurie nieko nedaro. Apskritai, kalbant apie viešųjų pirkimų sistemą Lietuvoje, manau, kad ši praktika kai kuriais atžvilgiais yra ydinga ir taisytina vien jau dėl to, jog konkursą laimi pigiausias paslaugas siūlanti organizacija, todėl kai kuriais atvejais nukenčia ir darbų kokybė. Mums, savivaldybės vadovams, kad ir kaip besistengtume aktyviai dalyvauti statybų procesuose, ne visada pavyksta sukontroliuoti darbų ar statybinių medžiagų kokybę. Mano darbo praktikoje yra ne kartą derėtasi su darbų vykdytojais dėl jų padaryto broko ištaisymo.

Jei norėsime visur įžvelgti blogį - taip ir bus. Pripažįstu, jog kartais gauname nekokybiškas paslaugas, tačiau Pagėgiuose turime ir tokių objektų, kuriuos dėl modernumo, inovatyvumo pastebi ir giria atvykę svečiai ir iš didžiausių Lietuvos miestų. Vienas tokių pavyzdžių - Pagėgių savivaldybės Kultūros centras - visus stebina ir žavi naujausiomis ir moderniausiomis apšvietimo bei garso sistemomis, puikia sale ir pan.

- Opi tema Pagėgiuose - socialinių būstų politika. Ką galėtumėte pasakyti šia tema?

- Norėčiau pabrėžti, jog ši tema nėra tiek opi, kiek siekiama iš jos tokią padaryti. Ne kartą sakiau, jog jokios paslapties ir kriminalo čia nėra. Problema yra ta, jog kai kurie žmonės pyksta dėl to, jog savivaldybė negali nupirkti jų butų. Mes, maža savivaldybė, esame pajėgūs kasmet nupirkti iš žmonių tik vieną ar du butus. Siekiant išvengti papildomų išlaidų, perkant nekilnojamąjį turtą remiamės tam tikrais kriterijais - bute turi būti šildymas, tualetas ir kiti patogumai. Suprantama, jog reikalavimų neatitikusių ir pirkimui netinkamų būstų šeimininkai reiškia nepasitenkinimą ir kalba apie korupciją ar kitokią neteisybę.

- Visoje Lietuvoje aktuali tema - valdininkų tarnybinių automobilių naudojimas privačioms reikmėms – neaplenkia ir Pagėgių. Ką galite atsakyti į kritiką, jog tarnybiniais automobiliais naudojamasi privačioms reikmėms?

- Esu vienareikšmiškai už tai, jog valstybinio turto naudojimas turi būti kontroliuojamas ir griežtai prižiūrimas. Mes, savivaldybės vadovai, šia tema esame diskutavę ne kartą. Nuo šių metų įsigaliojo administracijos direktorės įsakymas, kontroliuojantis tarnybinių automobilių naudojimą.

- Tačiau oponentai teigia, jog yra matę vieną ar kitą valdininką važiuojantį iš namų ar namo su tarnybiniu automobiliu.

- Manau, kad nereikėtų į viską žiūrėti taip griežtai. Valdininkų darbas yra ne tik „kabinetinis“, daug laiko praleidžiame automobiliuose keliaudami į įvairius renginius, konferencijas ir panašiai. Neretai namo grįžtame jau gerokai po darbo valandų, todėl kartais ir automobilis per naktį lieka stovėti kieme. Arba jei penktą valandą ryto reikia išvažiuoti į konferenciją, neretai automobiliai pasiimami išvakarėse. Egzistuoja įvairūs niuansai.

- Kaip vertinate oponentų kritiką apie pinigus, skirtus bažnyčios renovacijai?

- Tai vienas iš sprendimų, sukėlusių dvejopų atgarsių. Per daugybę metų mačiau, kiek daug žmonių siekė, kad ši bažnyčia būtų graži, patogi kiekvienam. Savo lėšas, pastangas ir laiką bažnyčios būklės gerinimui skyrė įvairių socialinių grupių žmonės - nuo kunigų, verslininkų iki po litą pensijas skaičiuojančių senolių. Jiems tai buvo svarbu nuo pat pradžių, todėl mes, savivaldybės vadovai, jautėme pareigą prisidėti prie to, jog šitas kilnus tikslas taptų realybe. Šiandieną mes džiaugiamės, jog nenusisukome nuo tų žmonių, jog nuo senų laikų svarbiausiu miesto objektu laikyta bažnyčia puoš Pagėgius ir visą savivaldybę.  

- Bet buvo ir kalbų, jog pinigai reikalingesni kitiems darbams...

- Pinigų visada kam nors reikės ir visada atsiras, ką renovuoti ar remontuoti - vien bažnyčia viskas nesibaigia. Esame numatę daug ateities planų, susijusių su kitais remonto reikalaujančiais savivaldybės objektais, tačiau visko iš karto įgyvendinti neina, tam reikia laiko.

- Galbūt dar norėtumėte ką nors pasakyti „Šilokarčemos“ laikraščio skaitytojams?

- Esu pasiruošęs konstruktyviai oponentų kritikai, patarimams ar pasiūlymams gerinant krašto žmonių gyvenimo kokybę. Tačiau taip pat norėčiau palinkėti kuo mažiau žaisti politinius žaidimus, viešai žeminti ir menkinti kitų darbą ar pastangas, nesivadovauti nuogirdomis ir spėjimais. Mūsų krašto vardan padarysime daug daugiau, jei savo energiją nukreipsime ne politikavimui ar populizmui, o rimtam ir darbui, idėjų generavimui, problemų sprendimui.


Straipsnio komentarai

nereiketu.......2015-09-02
uzsipulti ant to mero, zmogus dirbes statutini darba savu ideju neturi, daro tai, kas paliepta. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
savi2015-09-01
Mokyklai geriau but skyre tuos pinigus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?