Tūkstantis žmonių susirinko į mitingą prieš darbuotojų garantijų mažinimą

2015-09-10, BNS
Profsąjungų mitingas (Karolio Kavolėlio | Alfa.lt)
Profsąjungų mitingas (Karolio Kavolėlio | Alfa.lt)

Apie tūkstantį žmonių ketvirtadienį prie Seimo surengė protesto akciją prieš valdžios planus liberalizuoti Darbo kodeksą, mažinant kai kurias garantijas darbuotojams.

Profesinių sąjungų surengtame mitinge buvo matyti plakatai „Baudžiavai darbe - ne“, „Darbo kodekso liberalizavimas - kelias į vergovę“, „Biedni ir įsiutę 2“. Protestuotojai rankose laikė naujojo socialinio modelio kūrėjų, socialinės apsaugos ir darbo ministrės Algimantos Pabedinskienės, premjero Algirdo Butkevičiaus nuotraukas, teigdami, kad tauta turi žinoti savo „didvyrius“.

Parlamento rūmai nuo mitinguotojų saugiu atstumu buvo atitverti „Stop“ juosta. Vilniaus policijos vadovas Kęstutis Lančinskas BNS sakė, kad pažeidimų akcijos metu neužfiksuota, niekas nesulaikytas.

„Mums šiandien reikia orių darbo sąlygų“, - kreipdamasi į protesto akcijos dalyvius sakė profsąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė. Ji ragino protestuotojus priešintis „darbdavių išnaudojimui“ ir piktinosi, kaip įmanoma išgyventi už minimalią mėnesio algą.

Akcijos iniciatoriai sakė nepritariantys Darbo kodekso pataisose numatytai ilgesnei darbo savaitei, trumpesniems įspėjimo terminams, mažesnėms išeitinėms išmokoms, trumpinamoms atostogoms.

„Toks Darbo kodeksas eilinius žmones pavers vergais. Visa Europa eina prie 38 darbo valandų, mes kažkodėl - prie 60. Tai čia geras kodeksas ar blogas kodeksas? Kam jis geras? Toliau - atostogos, nuimami darbo stažai. Dabar tau už darbo stažą atitinkamai priemokos, jeigu nuims, kiek tu bedirbsi, gausi tokį patį atlyginimą. Jeigu mes dabar tylėsime, kaip parašyta viename plakate: „Kai tauta tyli, valdžia iš jos tyčiojasi“, - BNS sakė mitinge dalyvavęs Ukmergės švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkas Arūnas Rimkus.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos darbuotoja Jurgita Gražulienė teigė atvykusi paremti profsąjungų, kad jos derėtųsi su valdžia dėl socialinio modelio.

„Norime pasakyti „ne“ naujam socialiniam modeliui, kuris nėra aptartas Trišalėje taryboje, nesuderėta dėl esminių dalykų. Jeigu žmogus yra svarbiausia, vadinasi, į jo sąlygas turi būti taip pat atsižvelgta“, - BNS sakė J.Gražulienė.

Ji pabrėžė, kad ir dabar darbuotojų tiek darbo sąlygos, tiek garantijos nėra geros.

„Darbo kodekso iš esmės ir dabar nėra laikomasi, jis nėra kontroliuojamas. Jeigu šiandien jį padaryti liberalų, tai reikštų, kad mes nebeturime jokių garantijų. Dar žmonės Vilniuje ir Kaune turi kažkiek geresnes darbo sąlygas ir darbo užmokestį, pažiūrėkite, kas darosi regionuose. Žmonės su išsilavinimu dirba už minimalų darbo užmokestį, ta kontrolė visiškai neegzistuoja. Atleidimai iš darbo vyksta masiškai, terorizavimas darbuotojų“, - tvirtino šiaulietė.

Susitikti su protestuotojais prie Seimo atėjusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė A.Pabedinskienė žadėjo, kad į įstatymų paketą bus įtraukti visi pasiūlymai, dėl kurių sutars iš profsąjungų, darbdavių ir Vyriausybės atstovų sudaryta Trišalė taryba.

„Labai aiškiai jums iš šitos tribūnos, labai atsakingai pasakau - kad tos nuostatos, kurios buvo sutartos Trišalėje taryboje dėl socialinio modelio pataisų, jos tikrai pasieks Seimą. Jūs net negalite tuo abejoti, nes taip tikrai bus“, - pareiškė ministrė.

Ji kalbėjo pati buvusi paprasta darbuotojai ir žinanti bei suprantanti, dėl ko profesinių sąjungų atstovai susirinko į mitingą.

„Mums nereikia kovoti, mums reikia iš tiesų vienytis, mums reikia vieni kitus išgirsti, ir tos nuostatos, kurios yra viename ar kitame teisės akte, jos iš tiesų yra suderintos“, - sakė A.Pabedinskienė.

Ji pareiškė, kad visi pakeitimai daromi, „viskas kuriama žmogaus labui“.

Ministrės kalba buvo nušvilpta. „Nenorim klausyti nesąmonių“, - šaukė protestuotojai.

Vyriausybė teigia, kad darbo santykių liberalizavimas sukurtų daugiau darbo vietų ir skatintų investicijas. Valdžios ir darbdavių atstovų teigimu, dabartinių Darbo kodekso nuostatų realiai dažnai nesilaikoma, jos skatina atlyginimus mokėti „vokeliuose“.

Premjeras Algirdas Butkevičius ketvirtadienį teigė, kad šiuo metu numatytas dosnias išeitines išmokas gauna tik menka dalis iš darbo atleidžiamų žmonių, mažiau nei vienas procentas pasinaudoja straipsniu, numatančiu dviejų – keturių mėnesių įspėjimo terminus ir iki pusės metų vidutinio darbo užmokesčio dydžio išmokas.

„Darbo vietas kuria verslas, investuotojai, dėl jų dėmesio varžosi ne tik Europos šalys, jau nekalbant apie Baltijos regioną. Pasenęs, šiuolaikinių darbo santykių idėjos neatitinkantis Kodeksas šioje kovoje yra silpnoji Lietuvos vieta“, - prasidedant rudens sesijai Seime sakė premjeras.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?