Vilkyčių kapinėse atgulti amžino poilsio gali ne kiekvienas

2015-09-13, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
K. Sadauskas (kairėje) ir A. Jonušas mano, kad priekaištai dėl užsitęsusių darbų buvo išsakyti nepelnytai.
K. Sadauskas (kairėje) ir A. Jonušas mano, kad priekaištai dėl užsitęsusių darbų buvo išsakyti nepelnytai.

Senieji Vilkyčių evangelikų liuteronų kapai, kaip ir visos Lietuvoje esančios senosios kapinės, yra kultūrinis paveldas.  Dabar jos jau sutvarkytos. Net kelias nutiestas plytelėmis nuo pagrindinio kelio iki kapinių vartų. Deja, jose nebus galima laidoti bet ko.

Ką galima laidoti?

Dar prieš keletą metų bendruomenė „Veiviržo slėnis“, vadovaujama dabar jau amžino poilsio išėjusio Rimgaudo Baltrukonio, ėmėsi iniciatyvos sutvarkyti kaimo kapinaites. Kolektyvas gavo finansavimą pagal projektą „Vilkyčių kaimo evangelikų kapinių sutvarkymas išsaugant jų autentiškumą“. Jo įgyvendintojai siekė, kad kapinės būtų sutvarkytos išsaugant jų autentiškumą. Tuomet į visus darbus buvo įtraukti ir vietos gyventojai. Tai skatino branginti unikalius vietos plėtros išteklius bei kultūrinį paveldą, prisidėti prie to, kad palikimas būtų išsaugomas ateities kartoms. Tačiau viskas iškart nebuvo padaryta, kad kapinės būtų sutvarkytos iki galo. Darbai baigėsi tik šių metų rugpjūčio mėnesio gale.

Saugų seniūno pareigas laikinai einantis Kęstutis Sadauskas džiaugėsi, kad vilkytiškiai patys noriai pasiraitojo rankoves ir kibo į darbus – net keletą kartų organizavo talkas ir rinko šiukšles.

Dabar teritorija sutvarkyta, išpjauti medžiai ir krūmai. Jau keletą kartų nupjauta ir kapinėse užaugusi žolė. K. Sadauskas žadėjo, kad šiemet dar kartą ji bus tikrai nupjauta.

Nuo pagrindinio kelio iki kapinių vartų veda plytelėmis klotas takas. Medžiagos jam nutiesti panaudotos iš išardyto šaligatvio šalia kaimo kultūros namų, kur dabar nutiestas naujas šaligatvis. Kitos Vilkyčių bendruomenės centro „Viltis“ prašymu, panaudotas plyteles naudoti kapinių takelio tiesimui davė Šilutės rajono savivaldybė, todėl jos nebuvo išmestos.

Nors kapinėse yra nemažai vietos ir būtų galima nemažai palaidoti žmonių, tačiau to nebus galima daryti bet kam. Čia amžino poilsio galės atgulti tik jau palaidotų žmonių giminės ir artimieji. Visą gyvenimą nugyvenęs Vilkyčiuose žmogus negalės čia būti palaidotas, jei nebus čia jau anksčiau palaidotų artimųjų.

Buvo nepatenkintų

Vykstant kapinių sutvarkymo darbams iškilo ir problemų. Laikinai einantis seniūno pareigas K. Sadauskas teigė, kad žmonės iš pradžių labai mielai dalyvavo kapinių sutvarkymo talkose, tačiau nutiko taip, kad vieną dieną visi darbai sustojo – neliko norinčių dirbti. Taip viskas nutiko dėl kelio iki kapinių, mat nėjo rasti, kas galėtų jį iškloti. „Tikėjomis viską užbaigti iki Vilkyčių šventės, tačiau planas įvykdytas tik rugpjūčio gale“, - kalbėjo K. Sadauskas.

Užsitęsus  kapų tvarkymo darbams, dėl to sulaukta nemažai vietos gyventojų priekaištų. Vilkyčių seniūnaitis Antanas Jonušas  įsitikinęs, kad jie tikrai nepelnyti. „Jei darbai būtų finansuojami, nieko dėl to nesakyčiau, o dabar daugelis dirbo visuomeniniais pagrindais. Prisidėjo kiekvienas, kas kiek galėjo. Pavyzdžiui, žvyro parūpino laikinai seniūno pareigas einantis Kęstutis, smėlio – ūkininkas Kazimieras Gudžiūnas. Algimantas Beniušis nustumdė velėnas, kad būtų galima pradėti tako klojimo darbus. Dar kiti žmonės tvarkė aplinką, rinko šiukšles“, - dėstė A. Jonušas.

Šalia kapinių gyvenantys žmonės tikisi, kad greitai bus pastatytas ir šiukšlių konteineris. „Ištisai turiu iš savo patvorio rinkti šiukšles, nuvytusias gėles, žvakių likučius. Žmonės, sutvarkę savo kapus, neturi kur mesti šiukšlių, tai ir meta per tvorą, o už jos jau mano sodyba, sodas“, - kalbėjo vilkytiškė Virginija Laurinavičienė.

Pasak K. Sadausko, konteineriui dar nėra rasta lėšų. Šį klausimą jau bandoma spręsti ir ieškoma finansavimo.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?