Pagėgių krašto šventė – jau penkioliktą kartą

2015-09-22, Stasys BIELSKIS
Pagėgių policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas merui Virginijui Komskiui įteikė vardinę pareigūno liemenę.
Pagėgių policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas merui Virginijui Komskiui įteikė vardinę pareigūno liemenę.

Šeštadienį penkioliktą kartą vyko krašto šventė „Pagėgiai laiko labirintuose“. Mat ir Pagėgių savivaldybei sukako jau 15 metų. Šiemet šventės tema – Lietuvos regionai. O kadangi šioje savivaldybėje yra penkios seniūnijos, todėl jos galėjo kiekviena atskirai pristatyti po vieną iš penkių šalies regionų – pasigirti šiųmečiu derliumi, pavaišinti Aukštaitijos, Žemaitijos, Suvalkijos, Dzūkijos ir Mažosios Lietuvos kulinarinio paveldo skanumynais.

Rugsėjo 19-ąją nuo pat ryto vyko mažiesiems pagėgiškiams skirti įvairūs renginiai, vyresniems – tradicinis bėgimas Mikytai­-Pagėgiai, gatvės krepšinio varžybos.

15 valandą iš Pušyno gatvės prasidėjo tradicinė tūkstantinė įmonių, įstaigų, organizacijų kolektyvų šventinė eisena per miestą iki Pagėgių kultūros centro. Priekyje žengė Lietuvos karinių jūrų pajėgų orkestras.

Sveikinimų lietus - saulėtą dieną

Iškilmingą šventės atidarymą pradėjo Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis: „Kas pasikeitė per penkiolika savivaldybės metų? Aš manau, kad Pagėgiai gražėjo- šiandien taip pat atidarėme naujus vaikų globos namus, vakar – Vilkyškių dvarą. Labai džiaugiuosi, kad atvyko mūsų draugai iš Estijos, Lenkijos, Rusijos, kurios čia švenčia jau antrą dieną – mes draugaujame pagal projektą, todėl jie visada ir atvažiuoja. Norėčiau, kad ūkininkai pripildytų pilnus aruodus, kad verslininkai turėtų pinigų, už ką mokėti atlyginimus, kad pakiltų pieno kainos, nes mes esame žemdirbių kraštas, kad visiems būtų gyventi šiame krašte gerai. Pirmiausia tai norėčiau linkėti jums sveikatos, stiprybės. Šiemet yra regionų metai - mes gyvename Mažojoje Lietuvoje. Už Mažąją Lietuvą, už didžiąją Lietuvą, geros šventės Jums!”.

Plojimais sutiktas Pagėgių šv. Kryžiaus parapijos klebonas Vytautas Gedvainis, kuris irgi tarė prasmingus sveikinimo žodžius: „Ruduo, kada žmogus truputėlį laisvas nuo kasdienių darbų ir gali pažvelgti, kas yra rankose. Juk tomis rankomis mes dirbame žemę, puošiame šitą kraštą, ir šiandien yra diena, kai nuo darbų, pasidžiaugę dosniais metais, dosnia žemele, galime švęsti ir dėkoti. Visiems linkiu tvirtos sveikatos, dosnios žemės, ir dirbdami nepamirškite Kryžiaus ženklo, nepamirškite kasdienės maldos, nes be Dievo palaimos nėra ir kasdienio džiaugsmo. Gražios šventės!”.

Pristatydamas LR Seimo Pirmininko pavaduotoją Kęstą Komskį šventės vedėjas šilutiškis Marijus Budraitis sakė, kad jis čia – kaip namuose... K. Komskis taip pat sveikino savo gimtojo krašto žmones: „Iš tiesų malonu tokią gražią dieną kartu būti tokioje šventėje. Turbūt labai gerai yra sudėlioti šios šventės akcentai – labirintai, tad kas būtų, jei nebūtų buvusi prieš 15 metų įkurta Pagėgių savivaldybė. Mes, vietiniai gyventojai, puikiai prisimename Pagėgių miestą - uždarą karinį miestelį. Pas mus buvo didžiausia karinė naftos bazė. Noriu pasakyti, kad tik keli nauji namai atsirado po 1980 metų, mes turėjome tikrai gerą galimybę per tuos 15 metų, kai jau veikia Pagėgių savivaldybė, gražinti šį kraštą. Gražinti ir garsinti – norėčiau pasakyti. Jeigu mes drąsiai galime pasakyti, kad esame žemdirbių kraštas, turime ne tik didžiausias žemės ūkio produktų perdirbimo įmones, bet ir geriausius bei nuostabiausius žmones. Nors čia esame atėjūnai – mūsų tėvai atsikraustė į šį kraštą jau po karo, o vietinių gyventojų buvo labai mažai telikę. Bet mes puoselėjame Mažosios Lietuvos tradicijas. Jeigu šiandien suskaičiuotume, kiek yra padaryta, kad Pagėgių kraštas būtų garsus, jeigu pasidžiaugtume Mažosios Lietuvos paveikslų sodu, kuris yra Europoje tikrai, o gal ir pasaulyje, vienintelis... Kaip mes gražiai papuošėme Rambyno kalną, kaip gražiai yra papuošti Pagėgiai... Man labai malonu, kad ne tik Pagėgiai, bet tolygiai yra tvarkomos visos gyvenvietės ir kaimai. Šiandien, atidarant Pagėgių vaikų globos namus, nebuvo didelės pompastikos – gražus dalykas, bet nedarantis didelės garbės, kad turime juos. Bet šiandien yra taip jau sukurta, kad mums gyventi be jų dar būtų sudėtinga. Tikiuosi, jog Pagėgiai ir toliau gražės, kad kurs savo tradicijas, ir labai džiaugiuosi, kad atsirado penktasis etnografinis regionas – Mažoji Lietuva. Džiaukimės mūsų gražia švente!”

Seimo narys Artūras Skardžius, išrinktas vienmandatėje Šilutės-Pagėgių apygardoje, pagėgiškiams irgi pasakė gražių žodžių: „Šiandienos Pagėgiai – atsakingai dirbantis, nuoširdžiai ir išradingai švenčiantis, Mažąją Lietuvą reprezentuojantis, visada savitas miestas. Būkite laimingi, gyvendami čia, su švente!”

Pagėgių krašto žmones sveikinęs kaimyninės Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis kalbėjo: „Šita jūsų šventė daug ką simbolizuoja – tai yra ir derliaus nuėmimo pabaigtuvės, ir miesto šventė, tai yra visų giminaičių bei pažįstamų bendras suėjimas. Ši šventė kiekvienais metais palieka vis geresnį įspūdį, aš džiaugiuosi, kad Pagėgiai labai gražėja, tiesiog auga. Puikiai prisimenu, kaip Pagėgiai atrodė prieš 15 metų – tai šiandien tie vaizdai nesulyginami. Norėčiau, kad Pagėgiai reprezentuotų Mažąją Lietuvą, nes Šilutės savivaldybė taip pat yra dalis Mažosios Lietuvos. Noriu palinkėti Pagėgių merui kaimyniško bendradarbiavimo, kad visur būtų tvarka ir teisingumas“.

Pagerbti darbščiausi ūkininkai

Į žemės ūkio gėrybėmis papuoštą sceną pakviestas Lietuvos ūkininkų sąjungos Pagėgių krašto ūkininkų skyriaus pirmininkas Remigijus Kelneris kalbėjo: „Šiemet pilna gausių, gražių derliaus gėrybių. Visus žemdirbius vis dar kankina žemės ūkio produkcijos kainų krizė bei embargas, tačiau kaip po kiekvienos nakties ateina rytas, taip ir po bet kurios krizės laukiame pakilimo. Manau, kad jeigu mes būsime nesuvytę kaip pernykštės bulvės, gyvensime ateityje gerai. Tad šiemet Lietuvos ūkininkų sąjunga kartu su Žemės ūkio ministerija vėl išrinko „Metų ūkio“ konkurso nugalėtojus“.

Geriausius šių metų ūkininkus apdovanojo meras V. Komskis ir administracijos direktoriaus pavaduotojas Alvidas Einikis. Trečiosios vietos laimėtojais tapo Rasa ir Antanas Gudavičiai, antroji vieta atiteko Stefanijai ir Petrui Valaičiams. Geriausiojo „Metų ūkio“ titulą iškovojo Danutė ir Tonis Dargeliai.

Nominacijos tvarkingiausiems ir šauniausiems

Meras V. Komskis ir administracijos direktorė Dainora Butvydienė įteikė nominacijas tvarkingiausiems Pagėgių krašto žmonėms.

Už sodybos originalumą, Mažosios Lietuvos architektūros elementų panaudojimą, aplinkos sutvarkymą ir funkciškai teisingą bei skoningą reljefo suformavimą, vandens telkinių ir pakrančių apželdinimą augalijos įvairove apdovanoti Rita ir Arūnas Gečai.

Už tradicinės sodybos planinės struktūros ir tradicinės statinio architektūros išsaugojimą apdovanojimas paskirtas Laimutei Macaitienė.

Apdovanojimas už augalijai naudojamas ekologiškas trąšas, daržo ir šiltnamių tvarkymą bei priežiūrą, kompostavimo novatoriškumą, edukacinę augalų priežiūros praktiką įteiktas Marytei ir Petrui Gečiams.

Konkurso „Gražiausias daugiabutis 2015“ nugalėtojais tapo gyvenantieji Šilgalių gyvenvietės Pušyno gatvės 8-ame name. Jiems bus nuvežta dovana – prie namo pastatytas ilgas poilsio suolas.

20 valandą, pasibaigus Lietuvos šlagerių karaliaus Edmundo Kučinsko koncertui, paskelbta, kam atiteko specialus Pagėgių savivaldybės mero apdovanojimas „Krištolinis obuoliukas“. Šiemet tokie apdovanojimai buvo penki – kiekvienai seniūnijai po obuoliuką.

Šventė baigėsi grupių „Man-go“ ir „Kitava“ koncertu, galų gale dangų nušvietė įvairiaspalviai fejerverkai.


Foto galerija

Edmundas Kučinskas dainavo vaikščiodamas tarp šventės dalyvių......dainuoti E. Kučinskui padėjo ir pagėgiškiai.Linksmybės Natkiškių seniūnijos kiemelyje.
Gatvės krepšinio varžybų nugalėtojai buvo pakviesti į sceną ir apdovanoti.Stoniškiečiai visus kvietė užeiti į seniūnijos kiemelį, kur jų laukė improvizuota pirtis.

Straipsnio komentarai

pabandykite pati2015-10-09
suorganizuoti šventę. Pamatysite, kaip tai lengva ir malonu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Patyres2015-09-23
Bet Siluteje yra Zuvienes cempionatas. :) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Pataikūnas2015-09-23
Išsirinkint komskinius ir pas jus bus. Cha cha Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Šilutiškė2015-09-23
Kodėl Šilutėje nėra jau kelinti metai Rudens šventės, Pagėgių miestelis ir tai padaro šventę ? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?