„Regitra“ primena svarbiausius reikalavimus transporto priemonėms

2015-09-27, alfa.lt
Valstybinė įmonė Regitra (Alfa.lt nuotr.)
Valstybinė įmonė Regitra (Alfa.lt nuotr.)

Rugsėjo 27 d., Lietuvoje minima Vairuotojų ir keliaujančių diena. Sveikindama šalies vairuotojus su šia švente, valstybės įmonė „Regitra“ linki saugiai ir sėkmingai keliauti, taip pat primena svarbius reikalavimus.

Viešajame eisme – tik įregistravus

Transporto priemonės yra padidinto pavojaus šaltinis, galintis padaryti didelę žalą asmens sveikatai ir turtui. Teisės aktų nustatyta tvarka jas privaloma registruoti. Tai atlikti galima bet kuriame VĮ „Regitra“ filiale, nepriklausomai nuo asmens gyvenamosios vietos ar buveinės adreso. Jei transporto priemonė jau registruota Lietuvoje ir nebūtina tikrinti jos autentiškumo, galima registruoti internetu (regitra.lt, „Elektroninės paslaugos“).

Prieš įsigyjant svarbu pasitikrinti duomenis

Perkant Lietuvoje jau registruotą transporto priemonę, interneto svetainėje regitra.lt („Paieška transporto priemonių registre“) prieš registravimą naudinga pasitikrinti jos registracijos, privalomosios techninės apžiūros ir privalomojo draudimo duomenis, taip pat – ar jos neieško policija.

Kai perkamos Lietuvoje dar neregistruotos, bet užsienyje jau eksploatuotos (naudotos) transporto priemonės, patikimiau jas įsigyti iš transporto priemonių prekyba užsiimančių įmonių.

Apsisaugokite nuo nemalonių staigmenų

Prieš įsigyjant iš trečiųjų šalių įvežtą transporto priemonę, rekomenduojama pasidomėti, ar jau sumokėti muito mokesčiai. Registruojant iš Europos Sąjungos muitų teritorijai nepriklausančių (trečiųjų) šalių įvežtus lengvuosius automobilius, VĮ „Regitra“ įpareigota tikrinti, ar atliktos muitinės procedūros.

Muitinės procedurų atlikimo kontrolė neatliekama, kai registruojami automobiliai, kurių kilmės šalis priklauso Europos Sąjungos muitų teritorijai ar laikinai (iki 30 dienų) registruojant eksportui skirtus automobilius.

Pirkimo-pardavimo sutartis

Transporto priemonės pirkimo sandorį būtina įforminti raštu (sutartimi) nurodant transporto priemonės ir ją parduodančio asmens duomenis. Rekomenduojamą pirkimo–pardavimo sutarties formą galima rasti interneto svetainėje regitra.lt. Reikėtų įsitikinti, ar sutartyje, kituose transporto priemonės įsigijimą patvirtinančiuose dokumentuose nurodytas pardavėjas – tas pats asmuo, iš kurio perkama, paprašyti pardavėjo parodyti asmens dokumentą.

Turėdami tikslius pardavėjo duomenis, neprarasite galimybės iš jo teisiniu būdu reikalauti kompensacijos už patirtus nuostolius, jei vėliau paaiškėtų, kad transporto priemonė buvo vogta ar techniškai netvarkinga.

VĮ „Regitra“ primena, kad nuo šių metų lapkričio 1 d. pardavėjas pirkimo–pardavimo sutartyje privalės pirkėjui nurodyti (deklaruoti) transporto priemonės ridos duomenis, taip pat visus eismo ar kitus įvykius, kuriuose per penkerius metus dalyvavo motorinė transporto priemonė. Pateikdamas šiuos duomenis, pardavėjas atsakys už jų teisingumą.

Leidimo dalyvauti viešajame eisme sustabdymas, išregistravimas

Leidimas dalyvauti viešajame eisme stabdomas remiantis duomenimis, gautais iš Centralizuotosios techninės apžiūros duomenų bazės, kurios duomenis tvarko Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija, ir Transporto priemonių civilinės atsakomybės privalomojo draudimo duomenų bazės, kurios duomenis tvarko Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuras. Šių duomenų bazių valdytojai visus reikiamus duomenis teikia VĮ „Regitra“ tvarkomam Lietuvos Respublikos kelių transporto priemonių registrui.

Jei negauta duomenų apie tai, kad atlikta transporto priemonės privalomoji techninė apžiūra ir (ar) kad transporto priemonė apdrausta transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu, leidimas dalyvauti eisme stabdomas, o vėliau ji nustatyta tvarka išregistruojama, jei per įstatyme nustatytą laiką nebuvo kreiptasi dėl sustabdymo laikotarpio pratęsimo.

Išregistravus turtinės teisės nepasikeičia

Išregistravus transporto priemonės turtinės teisės nesikeičia, ji ir toliau lieka savininko nuosavybė, tačiau negali dalyvauti viešajame eisme. Savo nuožiūra ją galima parduoti, dovanoti ar pan. Nustatyta tvarka atlikus jos privalomąją techninę apžiūrą, apdraudus privalomuoju draudimu ir įregistravus, galima vėl dalyvauti viešajame eisme.

Laiku pasirūpinkime savo „ratuotaisiais draugais“ ir prisidėkime prie saugesnės aplinkos kūrimo bei puoselėjimo. Saugesnis eismas – saugesni mes visi.

 

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?