Švėkšnoje užvirė nesantaika dėl žemės pėdos

2015-10-12, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Kaimynai įsitikinę, kad ūkininkas kelią sugadino specialiai, nes jam nėra gražinama žemė. sveksnosnaujienos.lt nuotraukos
Kaimynai įsitikinę, kad ūkininkas kelią sugadino specialiai, nes jam nėra gražinama žemė. sveksnosnaujienos.lt nuotraukos
Dėl kelių lopinėlių žemės Dobilo gatvėje gyvenančio ūkininko kaimynai nebesutaria tarpusavyje. Anot jų, žemdirbys kaimynams aiškina, kad net ta žemė, ant kurios stovi jų namai, jiems nepriklauso. Neva jų žemė – Vilkėnuose už vartų, kapinėse. Tas pats kaimynas praėjusią savaitę išarė gabalą asfaltuoto kelio, jį sugadino. Daugelis „Šilokarčemos“ kalbintų asmenų sako, kad jis tai padarė tyčia. Neva taip nori susigrąžinti iki šiol neatgautos žemės gabalėlį. Pabandėme išsiaiškinti, kaip yra iš tikrųjų.

Papiktino sugadintas kelias

„Visko esame matę ir regėję, na, bet šis įvykis mus, Dobilo gatvės gyventojus, pribloškė! Švėkšniškis P. R., ardamas savo žemės sklypą, sugalvojo išarti asfaltą. Ar taip netyčia gavosi, ar žmogus išgėręs buvo, ar širdis sušlubavo? Neaišku... Bet niekam nieko nepranešęs staigiai iš įvykio vietos pasišalino. Įdomus klausimas kyla: kas sutvarkys kelio dangą? Juk palijus atsiras kelio duobės. Išarta nemažai ploto (apie 5-6 kvadratinus metrus). Miestelio žmonės kalba, kad P. R. žemės trūksta, jos niekas neduoda... Ar nebus čia koks protestas prieš valdžią, kuri P. R. žemės neatiduoda? Gaila, kad nukenčia nekalti miestelio gyventojai. Juk mes norime važinėtis sutvarkytomis gatvėmis. Visi skubame į darbą, į ligoninę ar į mokyklą. Gerbiamas P. R., esi išsilavinęs žmogus, pasielgei nekrikščioniškai. Sutvarkyk gatvę!“, – tokį laišką parašė supykęs švėkšniškis tuomet, kai rado sugadintą kelią.

Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis patvirtino, kad kelias tikrai sugadintas. Jo duomenimis, šalimais kelio yra ūkininko žemė, kurią šis ir arė, o sukdamasis jį ir sudarkė – įlaužė. A. Šeputis jau suruošė medžiagą ir perdavė Šilutės rajono savivaldybei, kur bus paskaičiuota tiksliai, už kokią sumą yra padaryta žala. Ūkininkas turės padengti padarytą žalą įstatymų numatyta tvarka. Sugadinta apie 3 kvadratiniai metrai kelio dangos. Seniūnas sako, kad kelią sugadinęs ūkininkas – tvarkingas žmogus. Jis jau girdėjo, kad žmonės kalba, jog jis kelią sugadino iš piktumo, nes jam trūksta grąžinamos žemės. „Buvau pas jį nuvažiavęs. Jis sakė, kad tai padarė tikrai ne iš piktumo ir to padaryti tikrai nenorėjo. Sakė, kad nuostolius padengs. Bet kokiu atveju kelias bus sutvarkytas. Vairuotojams jis ir dabar netrukdo važiuoti“, - teigė Švėkšnos šeimininkas.

Kaimynams patarė įsigyti sraigtasparnius

Apie išartą kelią paklausėme ir tariamo kaltininko kaimynų. Jie abejoja, kad ūkininkas Pranas Rimkus kelią netyčia sugadino.

Viena kaimynė pasakojo, kad prie Dobilo gatvės esančia žeme senais tarybiniais laikais naudojosi P. Rimkaus tėvas Stasys. Vėliau tos žemės sklypai buvo išdalinti žmonėms, kad šie galėtų statytis namus. Visi ją įsigiję tuomet tapo Rimkų šeimos priešais ir iki šiol su tuo jie nesusitaiko. Kaimynė visiškai nesupranta p. Petro. „Jis tiek metų dirbo pedagogu, pats visus mokė. Protingi ir jo vaikai. Nesuprantame, ko jis taip pasikeitė“, - dėstė kaimynė. Ji bijojo prisistatyti, nes neva Petras – kerštingas ir piktas žmogus. Matyt, yra ir tokių, kurie buvo apmėtyti akmenimis dėl to, kad eina  jo žeme.

Kad P. Rimkus specialiai sugadino kelią, tiki ir jo kaimynas Rimantas Šimkus, kuris šalia P. Rimkaus  gyvena ne vieną ir ne dvi dešimtis metų. Pasak jo, didžiausi pykčiai tarp kaimynų prasidėjo tada, kada mirė jo sesuo ir p. Petras nupirko žemes iš jos vaikų. Būtent tada išmatavus jas paaiškėjo, kad trūksta 18 arų. P. Rimkui neva buvo siūloma pasiimti netoli sodybos esančią kitoje vietoje žemę. Šis pasiūlymas, anot kaimyno, jam netiko. „Ne kartą grasino, kad ims ir išars kelią, jei neatgaus trūkstamų arų. Ketino, jei reikės, ir į Vilnių ar Briuselį dėl jų važiuoti skųstis. Mes, kaimynai, darėme tą žvyruotą kelią patys. Šalia jo ir griovius kasėme. O tas ėmė pernai dvi vagas, šiemet dar vieną vagą išarė. Visai kelias atsirado šalia jo žemės ir griovio nebėra. Kaimynai klausėme, kaip mums reikės važiuoti, jei kelią užars, tas pasiūlė sraigtasparnius įsigyti ir skristi“, - dėstė R. Šimkus. Jis teigė, kad P. Rimkus jiems ne kartą priminė, kad tos žemės priklauso jo šeimai, o kaimynų žemė yra Vilkėnuose už vartų – kapinėse. 

Yra du problemos sprendimo būdai

Pas Šilutės rajono savivaldybės vadovus dėl žemės kreipėsi pats P. Rimkus. Dėl to vakar Švėkšnoje lankėsi meras Vytautas Laurinaitis ir Administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pozingis.

Meras teigė, kad pagrindinė šioje situacijoje problema – nesugražinti 18 arų žemės. „Problemą eina išspręsti – reikia atmatuoti žemę ir grąžinti arba už ją sumokėti kompensaciją“, - dėstė problemos sprendimo būdus politikas. Dėl negrąžinamos žemės pirmadienį V. Laurinaitis susitiks su Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Šilutės skyriaus vedėju Artūru Juoču, nes jau nebegali, anot jo, tiek ilgai tęstis ta problema ir jau būtina priimti kažkokį sprendimą.

Žemės gražinimo klausimas yra ne Savivaldybės kompetencija. Tai turi padaryti būtent Nacionalinė žemės ūkio tarnyba.

Jei P. Rimkaus kaimynai perkels savo lopinėlį žemės į kitą savo sodybos pusę, kurioje yra  laisvos žemės, tuomet jam bus gražinami 18 arų žemės. Bet kaimyno priversti tai padaryti niekas negali.

Meras matė sugadintą kelią. Anot jo, asfaltas šiek tiek pažeistas. Jis teigė, kad dėl to paprotino ūkininką, kad taip nėra gražu elgtis savo miestelyje.

Didžiausia problema – valdžios nenoras spręsti problemą

Pavyko susisiekti ir su ūkininku P. Rimkumi. Paklausus, ar jis specialiai sugadino kelią, atsakė, kad ten turi būti jo nuosavos žemės riboženklis. „Savivaldybė neturi jokio šios gatvės projekto. Nuo mano kapčiaus turėtų būti dar atitinkamas atstumas ir tada eiti gatvė. Šiaip šio asfalto ten nėra. Savivaldybėje prašiau pateikti tos gatvės dokumentus, o ten to asfalto nėra. Tai jau turėtų tirti kažkokios instancijos, išsiaiškinti, kaip tas asfaltas apskritai atsirado“, - dėstė ūkininkas. Jis teigė, kad asfaltuotas kelias yra šalia jo žemės ir jis priklauso jam. Tą liudija ir ūkininko dokumentai, kuriuos yra patvirtinęs pats Klaipėdos apskrities administracijos viršininkas. P. Rimkų piktina, kad jau treji metai nesiseka išspręsti jam žemės gražinimo klausimo. Anot jo, net atvažiavęs meras pasižiūrėjo ir išvažiavo.

Ūkininkas iškėlė klausimą, kodėl tiesiami keliai ir nedaromi projektai. P. Rimkus įsitikinęs – jei turi pinigų kelio asfaltavimui, turi tiksliai nubrėžti, kur yra kaimynų ribos ir tada asfaltuoti kelią. Liko neišasfaltuotas kelias, kuris rėmėsi su jau dabar išasfaltuotu, nes paaiškėjo, kad jis ten ir negali būti asfaltuojamas, mat nebuvo sutvarkyti dokumentai. „Atvažiuoja dabar greideris. Lygina kelią. Įžvelgiu čia korupciją. Ant popieriaus parašyta, kad ten žvyruotas kelias. Gal ten rašo, kad visą gatvę lygina. Juk aš to nežinau. Dokumentuose nėra to, kad ten yra išasfaltuota“, - dėstė pastebėjimus švėkšniškis.

Ne kartą jis buvo atvykęs ir pas Nacionalinės žemės tarnybos Šilutės skyriaus vedėją A. Juočą, tačiau ir šis problemos išspręsti nepadėjo. Jis daug kartų mindė ir rajono vadovų durų slenkstį, tačiau viskas liko po senovei.

P. Rimkus sako, kad 18 arų žemės Švėkšnoje – daug. Jis nesiruošia priimti jokių kompensacijų už ją, jam reikia tik žemės. Trejus metus bandantis išspręsti savo problemą vyriškis nesitiki, kad ji išsispręs per dieną ar savaitę, bet įsitikinęs, kad ji turi būti išspręsta. „Turėtų permatuoti kaimynų sklypus. Pasižiūrėti, kiek žemės jie turi. Noriu žemės, kuri buvo mano senelių. Dėl jos jie buvo ištremti. Čia paprasčiausiai yra valdžios nenoras spręsti žmogaus problemas. Trejus metus neišsprendžiama. Ši problema automatiškai sukuria įtampą, atima žmonių sveikatą. Nieko pikto prieš kaimynus neturiu. Tegu pamatuoja žemę ir viskas“, - pokalbį baigė švėkšniškis.


Straipsnio komentarai

vilniaus poniute2015-11-05
pono ukininko zemeje yra pasistate namus 7 gyventojai pono seima isveze i sibira kaimynai ukininkai neapsikente senolio nesamoniu ir trys kaimynai pasirase kad isveztu i sibira matyt obuolys nuo obels netoli rieda ponas stovi ant asfalto ir aiskina kad asfalto nera kas gali paneigta galimybe kad jam nereikia i sveksnos durnyna Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Sveksniskis2015-10-18
Toks patyręs artojas kaip Pranas tikrai netyčia nesugadintu asfalto! Šioj situacijoj teisybės nebus, abi šalys atsidūrė istorijos įkaitais. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
vilniete2015-10-16
kaip matosi is foto tas kelias yra ties posukiu,mano supratimu, isartas netycia,nes ariant arba apsukant padarga tai imanoma. Visiskai palaikau ukininka, kuris nori susigrazinti teisetai priklausancia tevu zeme uz kuria buvo atkenteta Sibire. Kiek suprantu ukininkas ir nepriestarauja sutvarkyti ta lopineli . Manau, problema yra kaimynas, kuris yra uzemes jo zeme.O tam komentatoriui kalejimu ir baudomis grasinti nereiketu-nes pyktis (esant paciam neteisiam) blogas patarejas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
baisu2015-10-14
Šiais laikais viskas galima... Išart kelius. Nieko valdžia padaryt negali. Užsienyje pamėgintų padaryt tokias nesąmones,iškart į kalėjimą pasodintų. Gautų kelią sutaisyti ir baudos gautų. Čia atrodo nei baudos gaus, nei kelio nesutvarkys. Betvarkė Švėkšnoj Komentaras patinka Komentaras nepatinka