Šilutės turguje - gausus rudeniškų gėrybių pasirinkimas

2015-10-12, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Žemaičių Naumiesčio gyventojas sakė, kad vieni pirkėjai derasi, o kiti sumoka tiek, kiek prašoma.
Žemaičių Naumiesčio gyventojas sakė, kad vieni pirkėjai derasi, o kiti sumoka tiek, kiek prašoma.
Važiavimas ar ėjimas į turgų ypač kaimo žmonėms nuo senų senovės buvo pramoga ir net šventė. Nors laikai keičiasi, tačiau pirkėjai ir dabar ieško natūralių, geros kokybės kaimiškų produktų.  Du kartus per savaitę – trečiadieniais ir šeštadieniais - šurmuliuoja  turgus Šilutėje, kur gausu įvairių gamtos gėrybių ir kitų žmogui reikalingų prekių.

Trečiadienio rytą ten ir skubėjome. Paspaudus pirmąjam šaltukui, domėjomis, kokiomis nuotaikomis gyvena prekybininkai, kokias gėrybes siūlo įsigyti. Nors sušalę, tačiau su šypsenomis dalinosi savo pastebėjimais, kas vyksta turguje, daržovių kainomis ir  daugybę kitų dalykų.

Turguje gera pabendrauti

Darbštūs rajono gyventojai džiaugiasi, kad gali parduoti savo rankomis užaugintą ar pagamintą produkciją. Jie į turgų dabar skuba 6 val. ryto.

Turguje  20 metų prekiaujantis šilutiškis Pranas Kasnauskas sakė, kad  kotus kirviams, bulvių skutukus ir net krepšius daro pats. Jis pastebėjo, kad trečiadieniais ne daug pirkėjų ateina, todėl beveik nieko ir neparduoda. „Šeštadieniais  - geresnis turgus. Nors ir nieko neparduodu, vis tiek į turgų einu. Esu įpratęs eiti ir prekiauti. Didžiausia problema – niekas beveik nieko nebeperka. Visi dabar taupo. Dabar daug blogiau nei prieš metus. Geriau būtų tų pinigų nekeitę. Kad ir bulvės - kainuodavo kilogramas 50 centų, o dabar kainuoja 50 eurocentų“, - dėstė pastebėjimus senolis.

Prie Gaidelių miško surinktomis gėrybėmis prekiauja šilutiškė Galina Golubovskaja. Jai pasivaikščiojimas miške – didžiausias malonumas. Moteris ne tik visus artimuosius aprūpina gamtos dovanomis, bet dar ir į turgų neša parduoti grybus, avietes ir kitas gėrybes. Pasak pašnekovės, kiekviena diena turguje skirtinga – vieną dieną daugiau visko nuperka, kitą – mažiau. Pusę kilogramo baravykų kainuoja 1,5 Eur, 1 kilogramas voveruškų – 1 Eur, lepšiukų kilogramas – 1 Eur. Pardavinėja ir savo rankomis užaugintas avietes bei slyvas. Aviečų 0,5 kg kainuoja 1 Eur, o slyvų kilogramas – 0,30 Eur. Šilutiškė tikino, kad visi, kas iš jos daugiau perka, visada gauna nuolaidą ir moka mažiau. „Smagu man turguje, nes man tiesiog gera čia su visais pabendrauti“, - atviravo senolė.

Pirkėjai pasidarė taupesni

Trejus metus svarainiais prekiaujantis Linas Košius garantavo, kad jo ūkyje užauginti svarainiai yra ekologiški. Augina jis raudonos, žalios ir geltonos spalvos erškėtinių šeimos obelinių pošeimio genties augalus. Žmonės labiausiai nori geltonų. Anot Barzdūnų kaimo gyventojo, nes jie įsitikinę, jog iš jų geriausiai spaudžiasi sultys, kurias maišo su obuolių sultimis. Nemaža dalis žmonių svarainius perka tam, kad pagardintų arbatas. Jų 1 kg kainuoja 0,50 Eur. Pašnekovas sakė, kad anksčiau žmonės jo gėrybes pirko didesniais kiekiais, o dabar labai taupo. „Euras nieko gero neatnešė. Kainos pasikeitė vienas prie vieno, o atlyginimai – juokingi. Trečiadieniais dažniausiai į turgų renkasi pensininkai, o šeštadieniais būna įvairaus amžiaus pirkėjų“, - kalbėjo barzdūniškis.

Neseniai bitininko amato ėmėsi šilutiškis Petras Labokas. Jis iš tėvų paveldėjo keletą avilių. Per keletą metų jų skaičius padaugėjo. Dabar turi dvidešimt.  Laiko biteles viename Šilalės vienkiemyje, kur nėra kelio arti, o miškas ir pievos šalia.  Bitininkas sako, kad šiemet pavasaris buvo šaltas, todėl ir pavasarinio medaus neišsuko daug. Jam bitės medų daugiausiai sunešė iš liepų, obelų ir aviečių žiedų. Jo pirkėjai – draugai, artimieji ir pažįstami. Į turgų jis medaus daug neneša, nes anot P.Laboko, viską išperka iš namų. Pusės litro stiklainis medaus kainuoja 4 Eur. „Kai matau, kad žmogus centus krapšto, visada kainą sumažinu“, - kalbėjo šilutiškis.

Daug sukčiaujančių

Ne vienas prekiaujantis savo daržovėmis teigė, kad turguje nemažai tokių, kurie daržoves superka iš ūkininkų ir jas perparduoda, o pirkėjams sako, jog viskas užauginta jų daržuose. Tai, anot prekybininkų, itin piktina. „Kai atvyksta kontrolę vykdantys asmenys, perpardavinėtojai pasišypso, o tie žmonės, kad jie susitvarkytų reikalingus dokumentus, jog galėtų prekiauti, yra geranoriški ir nebaudžia. Tai šie tuo ir naudojasi. Kartais, kai tikrina, sužinoję apie tai perpardavinėtojai net dingsta iš savo vietos, kur prekiauja – prekiautojų skaičius tuoj pat sumažėja“, - dėstė ūkininkas, kuris prekiauja tik savo užaugintomis daržovėmis.

Ne vienas Rusnės gyventojas  turguje prekiauja savo pačių užaugintomis daržovėmis. Pakalbinome Gediminą Antanavičių. Jis teigė, kad sumoka po 174 Eur už Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Fitosanitarinį registro pažymėjimą. Anot ūkininko, nesvarbu, kur augini daržoves, jis būtinas, jei nori prekiauti turguje. Pažymėjimas liudija apie tai, kad visa užauginta produkcija yra ištirta.

Turguje vyrui padeda jo tėvas Albinas Antanavičius. Jie  už kilogramą bulvių  prašo ir  po 0,10 Eur, ir po  0,20 Eur, ir po 0,30 Eur. Kaina priklauso nuo bulvių dydžio. Kilogramas svogūnų kainuoja 0,50 Eur, pomidorų kilogramas – 1 Eur, kilogramas morkų – 0,40 Eur, kopūstų kilogramas – 0,30 Eur. Nelabai šilutiškiai perka cukinijas. Jų kilogramo kaina - 0,30 Eur.

Prekiauja vyrai ir gėlėmis. Dabar parduoda chrizentemas. Jų kaina priklauso nuo augalo dydžio - nuo 1 iki 4 Eur.

Kiekvienas turi savo klientą

Ne vienas rusniškių prašė atvežti moliūgų, tačiau šiemet šių gėrybių derlius jiems neužderėjo, nes, pasak A. Antanavičiaus, gausiai prisiveisusios varnos viską išlesė.

„Turime savo klientus. Jie grįžta visada pas mus. Kiekvienas turi savo klientą. Visi žino, kad mūsų ūke naudojama trąša yra labai brangi, kuri naudojama vos ne ekologiniuose ūkiuose. Chemijos naudojama pats mažiausias kiekis. Padarę sunkiųjų metalų tyrimą matytumėte, kad daržovės yra vos ne iš gamtos. Stengiamės dėl klientų. Neauginame sau atskiruose laukuose. Ir klientas, ir mes valgome tą patį. Net turguje savo morką suvalgome“, - kalbėjo G. Antanavičius.

Daržovėmis prekiauja ir Žemaičių Naumiesčio gyventojas Romas Barakauskas. Jam padeda žmona Rūta. Ryšulėliai krapų, svogūnų laiškų, salotų, ridikėlių kainuoja po 0,30 Eur. Už paprikų kilogramą nori gauti 1 Eur. Moliūgo kilogramas pirkėjui atsieina 0,50 Eur, o česnakų kilogramas – 3 Eur. Visiems siūlo įsigyti ir aviečių, jas pora parduoda po 1 Eur už pusę kilogramo.

Vyras nuo gausiai nukrauto stalo siūlė ir salotinį kopūstą įsigyti. „Kelis daigus jų pasodinom. Sunkiai augo, o dabar į turgų atnešiau. Daržoves atiduodam ir pigiau. Visaip būna. Nėra taip, kad, kaip sako per televiziją, jog kainos litais perverstos vienas prie vieno“ - kalbėjo R. Barakauskas, kuris turguje prekiauja ne vieną dešimtį metų.

Jis sulaukia įvairių pirkėjų – ir tokių, kurie tiksliai žino, ko nori, ir tokių, kurie nė patys nežino, ko nori. Vieni derasi, o kiti atėję susimoka, kiek paprašoma

Usėniškė Lina Lukošienė siūlė ne tik įvairių daržovių įsigyti, bet ir pačios raugintų kopūstų su spanguolėmis. Pakuotė, kurioje telpa daugiau nei kilogramas, kainavo 1 Eur.  Moteris turguje prekiauti pradėjo braškėmis prieš 16 metų. O dabar ant prekybininkės stalo guli įvairiausios pačios užaugintos gėrybės.

Prekybininkai iš Žagarės ir Kretingos  siūlė įsigyti įvairiausių sodinukų. Vaismedžių – obelų, kriaušių, slyvų, vyšnių ir kt. sodinukų, kurių kaina nuo 6 iki 8 Eur, penki aviečių daigai – 4 Eur, šilauogių vazonas, vynuogės, besėklės gervuogės, spanguolės – po 5 Eur.

Daug ir visko siūlančių prekybininkų Šilutės turguje. Todėl kiekvienas tikrai turi iš ko rinktis.


Foto galerija

Usėniškė L. Lukošienė prekiauja ne tik savo užaugintomis gėrybėmis, bet ir pačios raugintais kopūstais su spanguolėmis.P. Kasnauskas sako, kad didžiausia problema, jog niekas nieko nebeperka.Šilutiškei G. Golubovskajai turguje tiesiog smagu pabendrauti su žmonėmis.Barzdūniškis L. Košius sakė, kad žmonės dabar daug taupesni.Šilutiškis P. Labokas į turgų atnešė medaus.Rusniškis G. Antanavičius savo šeimai neaugina daržovių atskirame lauke, parduoda tai, ką pats valgo.
Žemaičių Naumiesčio gyventojas sakė, kad vieni pirkėjai derasi, o kiti sumoka tiek, kiek prašoma.

Straipsnio komentarai

Alese2015-10-13
Nu mano mayte saunuole ir fainuole su savo nuostabiais grybukais . : )) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?