Gargždiškiai metė iššūkį švėkšniškiams

2015-10-23, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Švėkšniškių akcija „Mes už šviesą“ organizuojama ketvirtą kartą.
Švėkšniškių akcija „Mes už šviesą“ organizuojama ketvirtą kartą.

Šiemet Švėkšnoje tęsiama šviesos šventės tradicija – organizuojama jau ketvirtoji visą šalį užbūrusi akcija „Mes už šviesą“. Jos metu Švėkšnos grafų Pliaterių parką užpildys šimtai moliūgų-žibintų. Šventė vyks spalio 30-ąją, penktadienį. Tą pačią dieną „Žibintų fiesta“ organizuojama ir Gargžduose.

Domėjomės, ar švėkšniškių organizuojamo renginio sėkmei turės įtakos gargždiškių iniciatyva?

Šventė nėra užpatentuota

Gargžduose visi galintys jau renka moliūgus, cukinijas, kitas daržoves. Taip ruošiasi pirmajai jų mieste rankų darbo žibintų fiestai. Gargždų bendruomenės pirmininkas Ovidijus Jankauskas teigė, kad jų renginio mintis yra kitokia. „Gal mums tiesiog atsibodo stovėti kamšatyse į Švėkšną?– šypsodamasis kalbėjo pirmininkas. Jis teigia, kad jų šventės dalyviai bus raginami panaudoti savo išmonę – gaminti žibintus ne tik iš moliūgų, bet ir kitų medžiagų. Fiestą nuspręsta organizuoti tuomet, kai vieno susirinkimo metu dalis bendruomenės narių užsiminė apie tokią galimybę.

Švėkšniškių akcija „Mes už šviesą“ organizuojama ketvirtą kartą. Šis renginys jau keletą metų sulaukdavo didelio žmonių antplūdžio ir paprastai vykdavo pirmąją lapkričio dieną. Norintieji patekti į miestelį turėdavo laukti nusidriekusioje eilėje.

Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos mokytojas Vaidas Didžiūnas – akcijos sumanytojas. Dabar į organizacinius darbus kimba visa bendruomenė. „Net nežinau, ar šventė Gargžduose – kopijavimas. Mūsų šventė nėra užpatentuota ir, ko gero, to nepadarysime. Žmonės viską daro pagal savo fantazijos lygį. Vieni sugalvoja kažką naujo, o kiti daro tai, kas jau yra. Jų šventė šiek tiek kitokia. Ten žibintus daro iš bet ko, o mes tik iš moliūgų. Mūsų net šventės koncepcija kitokia. Ji daugiau linksta į sakralumą, o ne į pramogas“, - kalbėjo V. Didžiūnas. Jis matė, kad rajono savivaldybės tinklalapyje yra paskelbta apklausa: „Ką šilutiškiai mano apie Švėkšnos helovyną – Moliūgų šventę?“. Jam net keista, kad jie rašo, jog jų šventė yra helovynas. Todėl visiems primena, kad ši šventė - tai ne helovynas. Pasak jo, jau dabar miestelyje nuo darželinuko iki pensininko laukia ir ruošiasi Švėkšnoje moliūgų šventei ir visi žino, kad tai nehelovynas.

Nėra svarbus rekordas

Kaip kilo idėja Švėkšną paskandinti moliūgų jūroje? Pedagogas sakė, kad dar prieš 5 metus su savo abiturientais suplanavo miestelyje suorganizuoti kažką nematyto. Tais metais kiekvienam vaikui surinko po moliūgą, iš jų išskaptavo 38 žibintus. Pamatę žmonių reakcijas, labai nustebo, kad visi džiaugėsi ir niekas nepriekaištavo, kad tai amerikonizmas.  Anot V. Didžiūno, jam tai buvo paskatinimas ir kitąmet daryti „rinkiminę moliūgų agitaciją“ mokykloje. Kitąmet suplanavo surinkti 300 moliūgų, tačiau lūkesčiai pranoko – buvo išskaptuoti 668 žibintai. Taip kasmet šventė įgavo vis didesnį žmonių susidomėjimą ja. Trečią kartą Švėkšnoje žibintų šviesomis suspindo net 1 627 moliūgai.  V. Didžiūnas tikino, kad jiems nėra svarbu pasiekti rekordus. Jiems svarbiausia sukurti gerą vaizdą, gerą atmosferą, kad žmonės iš šventės išvažiuotų patenkinti matytais vaizdais, ragautais patiekalais iš moliūgų.

„Nežinau... nežinau. Kas kaip išmano, taip savo gyvenimą ir organizuoja. Aišku, kai vienu metu netolimame regione dar kažkas panašų renginį organizuoja – nėra gerai“, - svarstė apie Gargžduose organizuojamą „Žibintų fiestą“ Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis. Jo manymu, dėl to mažiau gargždiškių atneš savo moliūgus į jų organizuojamą šventę. Tačiau, kad bus mažiau žmonių, jis nemano.

Šilutės rajono neįgalių draugijos Švėkšnos padalinio pirmininkė Ingrita Riterienė džiaugėsi, kad kažkur kažkas kažką organizuoja.  Anot jos, Švėkšnos renginio organizatoriams turėtų būti šiek tiek pikta, kad tą pačią dieną organizuojamas panašus renginys. Pirmininkė mano, kad gargždiškių šventė nebus tokia pati, kaip jų miestelyje, nes visi renginiai skiriasi.

Šiemet kaip ir kasmet Švėkšnoje organizuojamoje akcijoje vėl laukia daugybė staigmenų. Siurprizas bus įteiktas kiekvienam, atnešusiam moliūgą. Norintieji galės aplankyti Švėkšnos muziejų, Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčią arba tiesiog paklausyti susikaupti priverčiančios muzikos.

Žibintų, arba Šviesos, šventė švenčiama visame pasaulyje. Ji siejama su šv. Martyno diena, kuri minima lapkritį.


Foto galerija

V. Didžiūnui svarbiausia pasiekti ne rekordą, o sukurti gerą vaizdą, gerą atmosferą, kad žmonės iš šventės išvažiuotų patenkinti matytais vaizdais, ragautais patiekalais iš moliūgų.

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?