Katyčiai - augančio miestelio pavyzdys

2015-10-30, Rūta SLUŠNYTĖ
Laikinai seniūno pareigas užimantis V. Vaitiekovas didžiuojasi, kad jo inicijuojamas muziejus sulaukia vis dažniau svečių dėmesio.
Laikinai seniūno pareigas užimantis V. Vaitiekovas didžiuojasi, kad jo inicijuojamas muziejus sulaukia vis dažniau svečių dėmesio.

Ne paslaptis, kad žmonių skaičius kaimuose sparčiai mažėja, tačiau negalima nepasidžiaugti Šilutės rajono miesteliu - Katyčiais. Šis miestelis vis dar aukština save kultūros augimu, steigdamas muziejus, akmenų kalnus ir atnaujindamas tai, kas sena, į tai, kas nauja ir modernu.

Katyčių ženklas

Vos įvažiavus į Katyčius, negalima nepastebėti didžiai stūksančio Katyčių ženklo, kurį žymi du stulpai - tarsi vartai. Juos puošia Katyčių herbas. Ant vieno stulpo iškelta vėtrungė su miestelio simboliu - katinu, o ant kito stulpo - baltas rutulys, tai vienybės, tvirtybės ir susibūrimo ženklas.

Simbolinius vartus sutvirtina metalo juosta su skaičiumi 1422 - tai metai, kai istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą buvo paminėtas šios vietovės pavadinimas.

Bendruomenės namai

Kur šiuo metu stovi Katyčių bendruomenės namai, ankščiau buvo bene labiausiai apleistas pastatas. Čia buvo dirbtuvės, cechas, sandėliai. Katyčių seniūnės iniciatyva ir bendruomenės pastangomis priešgaisrinei sirenai iš akmenų sumūrijo tikrą tvirtovę ir jos viršuje pritvirtino pačią sireną. Greta esantis namas taip pat buvo prikeltas naujam gyvenimui. Suremontuotame pastate įrengė pirtį, pobūvių salę.

Deja, 2007 metais šiame pastate kilo gaisras. Po gaisro buvo pakeista stogo perdanga, atlikta kitų darbų. Vėl atkurta pirtis, pobūvių salė, pastatyta duonkepė, viryklė, šašlykinė. Netrukus Šilutės r. savivaldybės tarybos sprendimu pastatas perduotas bendruomenės poreikiams. Gyventojų palaikymo dėka, bendradarbiaujant su asociacija „Lamatos žemė“, dabar Katyčiuose stūkso jaukūs bendruomenės namai, kuriuose žmonės gali smagiai praleisti vakarus. Kviečiami apsilankyti ne tik vietos gyventojai, bet ir svečiai. Atvykusieji gali pasportuoti naudodami treniruoklius, pasikaitinti pirtyje, atgaivinti kūną specialioje modernioje masažo lovoje. Žmonės jau žino, kad ne tik mieste, bet ir Katyčiuose galima gyventi patogiai.

Katinų muziejus

Istorijos metraščiuose Katyčiai minimi nuo XV amžiaus. Legenda byloja, kad Katyčių apylinkėse siautėjęs maras nebepaliko gyvųjų. Naujai atsikėlę žmonės rado kaimą, kuriame nebuvę nė gyvos dvasios. Klaidžiodami ir apžiūrinėdami namus rado katę su šešiais katyčiais, iš čia ir kilęs Katyčių pavadinimas. Nuo to laiko ši vieta vadinama Katyčiais.

Naujuose Katyčių bendruomenės namuose įrengtas ir Katinų muziejus. Jis atidarytas 2014 metų rugpjūčio 16-ąją, bendruomenės namų atidarymo šventės metu. Ši idėja kilo laikinai einančiam seniūno pareigas Viktorui Vaitiekovui, kuris pats pirmasis ir padovano Katinų muziejui medinį katiną. Jis tikina, kad šis muziejus ilgainiui taps traukos objektu atvykstantiems į šį kraštą svečiams, nes eksponatų vis daugėja ir jau šiuo metu jų yra daugiau nei 60 katinų.

Muziejuje jau stovi Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio katinas, dabartinio Šilutės rajono savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio katinas, kitų svečių ir miestelio gyventojų atnešti eksponatai.

Gerumo akmuo

Jau ne vienerius metus Katyčiuose puoselėjama tradicija - kiekvienas norintysis atveža akmenį su linkėjimais ir juo papildo Gerumo kalną. Vienas pirmųjų akmenų su palinkėjimu yra atgulęs taip pat šio kalno iniciatoriaus V. Vaitiekovo dėka.

Taip pat ant akmenukų galime išvysti  Stubrių bendruomenės pirmininkės Alytės Stirbienės inicialus, Šilutės rajono bendruomenių sąjungos pirmininkės Marijonos Janavičienės bei kitų svečių ir miestelio gyventojų. Šiuo metu laikinai seniūno pareigas užimantis V. Vaitiekovas ragina ne tik Katyčių miestelio, bet ir kitų vietovių gyventojus prisidėti prie Gerumo kalno augimo ir palikti savo pėdsaką jo augimo istorijoje.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

rasa2015-11-03
Pasidžiaugiau bendruomene, tik su tais muziejiniais katinais ...abejoju. Gal nežinote, kad Šiauliai turi tūkstantiniais eksponatais garsėjantį išskirtinį Katinų muziejų? Tikrai Žemaitkiemyje gal galima rasti kitokių vertingų, saugojimui skirtų daiktų? Linkiu tik sėkmės. Gaila, kad tokioms bendruomenėms savo laiko neskiria primityvi komercinė šalies TV kompanija. Tuštukių televizijų tikslas- tik "24 valandos"- degradams skirtos laidos. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Pagarba2015-10-31
Gerbiu šį žmogų V.V, nes kai tik jam atiteko mestelio vairas į rankas, tik tadar šis begalo gražus mestelis pradėjo klestėti, stengiamasi ji pošti, poselieti, manau taps vienas iš šilutes rajonų modernių, gražiu, bei europietišku mesteliu. Bus pavizdys kitiems :) šaunu, kad taip stengiamasi ir kuremos, bei igivendinamos idejos. Ačiū Viktorai už jūsų pastangas ir atsidavima mūsų kraštui :) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Krastietis2015-10-30
siu zmoniu darbstumas ir atsidavimas geriui, sugriauna mitus apie prasigerusi kaima. Aciu Jiems. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar namuose jau pasipuošėtė Kalėdų eglutę?