Kaip atpažinti insulto simptomus ir užbėgti mirčiai už akių?

2015-11-01, balsas.lt
balsas.lt nuotrauka
balsas.lt nuotrauka
Nuo insulto kasmet miršta du su puse tūkstančio tautiečių, ir šis skaičius dukart viršija Europos Sąjungos vidurkį. Insulto priežastys gali būti kuo įvairiausios. Tai ir rūkymas, alkoholio vartojimas, nutukimas, mažas fizinis aktyvumas, stresas. Įtakos gali turėti ir lytis, amžius bei paveldimumas. Deja, lietuviai į simptomus dažniausiai nekreipia dėmesio ir net nežino, ką vienas ar kitas reiškia.

Smegenų kraujotakos liga yra ypač pavojinga, nes krešuliui kraujagyslėse susidaryti ar kraujui smegenyse išsilieti daug laiko nereikia. Taigi pajutus simptomus, būtina skubiai kviestis greitąją pagalbą arba patiems vykti į ligoninę. O pirmieji ligos požymiai gali atrodyti nekalti – pavyzdžiui, galūnių tirpimas. Tačiau vėliau simptomai ryškėja – nutįsta viena iš veido pusių, kalba tampa nerišli. Pajutę vieną iš simptomų atlikite testą. Pakelkite abi rankas. Jei bent vieną iškelti sunku – verta sunerimti. Taip pat, pabandykite nusišypsoti. Jei nepavyksta – kvieskite pagalbą. Iki atvykstant medikams, vaistų vartoti nereikėtų. Jei priepuolis ištiko artimąjį, tiesiog jį paguldykite ir pabandykite nuraminti.

Į gydytojų rankas priepuolį patyręs žmogus turėtų patekti greičiau nei per keturias valandas, mat tuomet gali būti pritaikomas naujas intraveninis gydymo būdas. Kitu atveju gali prireikti operacijos, arba grėsti mirtis.

„Trombolizė yra specialus vaistas, veikiantis sistemiškai. Jis ištirpina krešulius kraujagyslėse ir išnyksta krešulys, esantis smegenų kraujagyslėse“, - sako neurologijos rezidentas Rytis Masiliūnas.

Svarbiausia – paciento motyvacija

Dažnai po insulto žmonės lieka paralyžiuoti, negali kalbėti, tad po gydymo ligoninėje itin svarbi reabilitacija. Štai 87-erių Bronislava, insultą patyrusi prieš mėnesį, tik dabar bando žengti pirmuosius žingsnius. Senjorė pasakoja, kad priepuolis ištiko netikėtai. Eidama į parduotuvę moteris suklupo ir prarado sąmonę.

„Aš visiškai nevaldžiau kairės pusės. Ką paimi, viskas krenta iš rankų. Netgi šaukštelis. Nieko paimti negalėdavau, apie apsirengimą net nėra kalbų“, - pasakoja nuo insulto sveikstanti Bronislava.

„Ją reikia pradėti kuo anksčiau. Vos tik stabilizavus ligonio būklę. Šiai dienai ji pradedama jau ligoninėje. Vadinamas pirmasis reabilitacijos etapas. Kuomet žmogus pradedamas aktyvinti, speciali mankšta, kitos procedūros, pagal poreikius“, - teigia gydytoja Kristina Šiaučiulytė-Gaidulė.

Specialistai teigia, jog prasidėjus reabilitacijai, svarbiausia paciento motyvacija. Pirmiausia pats žmogus turi norėti pasveikti. Na, o vėliau jau imamasi įvairiausių pratimų. „Iš pradžių vertikalizuojam pacientą. Stengiamės stiprinti raumenis, kad galėtų kontroliuoti dubenį. Kad galėtų atsistoti, eiti ir atlikti visas sau svarbias funkcijas“, - pasakoja kineziterapeitė. Kasmet nuo insulto pasaulyje miršta 5 milijonai žmonių, tai antra pagal dažnumą mirties priežastis.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Per kiek laiko gaunate šeimos gydytojo konsultaciją?