Naujasis Darbo kodeksas nuliūdins atostogų mėgėjus

2015-11-04, lrytas.lt
lrytas.lt nuotrauka
lrytas.lt nuotrauka

Taršomas Darbo kodeksas turėtų jaudinti atostogaujančius. Iki šiol daugiausia ginčytasi dėl naujos atleidimų tvarkos, kuri numatyta naujame Darbo kodekse. Tačiau ne mažiau revoliucinių pokyčių laukiama ir atostogautojų.

Kolegų stažas diskriminuoja jaunimą?

Turite solidų darbo stažą ir tikitės ilgesnių užtarnautų atostogų? Iki šiol jums tai priklausė, tačiau naujasis Darbo kodeksas tai daugiau nenumato.

Tad daug metų dirbę Lietuvos gyventojai negaus ilgesnių atostogų. Kodėl? Socialinio modelio kūrėjai skelbia, kad atostogos už stažą diskriminuoja jaunuosius darbuotojus.

Tačiau tai dar ne vienintelė naujovė, kuri paveiks atostogaujančius. Teisininkai sako, kad naujasis Darbo kodeksas iš esmės sumažins atostogų trukmę.

Darbdaviams – finansiškai nuostolinga

Dar daugiau naujovių numatyta tiems darbuotojams, kurie atostogas linkę imti dalimis. Mat būtent dėl to, pasak advokatų profesinės bendrijos Judickienė ir partneriai JUREX advokatės Ingos Pališkienės, ir kyla nesutarimai tarp darbuotojų ir darbdavių.

Pavyzdžiui, dažnai pasitaiko situacija, kai darbuotojas nori išeiti kasmetinių atostogų tris dienas nuo trečiadienio iki penktadienio, taip panaudodamas tris kalendorines dienas atostogų.

Darbdavys, skaičiuojantis atostogas kalendorinėmis dienomis, tokiu atveju dažnai reikalaudavo, kad darbuotojas paimtų atostogas nuo trečiadienio iki sekmadienio, t.y. panaudotų 5 atostogų dienas.

Dabar Darbo kodeksas numato kartą per metus 14 dienų atostogas, o likusias 14 dienų darbuotojas gali imti bet kokio ilgio dalimis.

„Tačiau neapibrėžiama, ar turėtų būti įskaičiuojami savaitgaliai“, – pastebėjo I.Pališkienė.

Tad darbuotojai dažnai atostogas ima dalimis, pavyzdžiui, nuo trečiadienio iki penktadienio, o ne iki sekmadienio. Taip jie tokiu būdu prasiilgina atostogas.

„Darbdaviams toks atostogų dalijimas yra finansiškai nuostolingas“, – sakė teisininkė.

Atostogos faktiškai sutrumpės

Dabar darbuotojai gali gauti iki 24 darbo dienų atostogų. Nes atostogos skaičiuojamos kalendorinėmis dienomis.

Naujuoju Darbo kodeksu atostogos bus skaičiuojamos darbo dienomis. „Tad faktiškai jos sutrumpės, nes darbuotojai turės lygiai 20 darbo dienų atostogų per metus“, – teigė advokatė.

Projekte numatyta, kad kasmetinių atostogų laiku darbuotojui paliekamas jo darbo užmokestis (atostogpinigiai).

Mokytojams ir medikams – blogos žinios

Naujasis darbo panaikins kai kurias išimtis atostogautojams. Pavyzdžiui, medikai ir pedagogai iki šiol turėjo teisę į ilgesnes apmokamas atostogas. Tačiau naujasis Darbo kodeksas panaikins jas.

Tiesa, ilgiau atostogauti bus galima, jei darbuotojai susitars su darbdaviu. Tam paliekama dveji metai, kad papildomos atostogos būtų apibrėžiamos kolektyvinėse sutartyse.


Straipsnio komentarai

OK2015-11-06
zioplius ir baznycioj musa, o kenciantiems - dangus..... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Naujas darbo kodeksas2015-11-04
Labai jau juokingai atima privilegijas iš darbuotojų ir sustiprina vergvaldžių, oi, darbdavių galimybes. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?