Artėja Europos supratimo apie antibiotikus diena ir Pasaulinė antibiotikų supratimo savaitė

2015-11-07, sam.lrv.lt
alioraseiniai.lt nuotrauka
alioraseiniai.lt nuotrauka
Europos supratimo apie antibiotikus diena kasmet pažymima lapkričio 18 d. Jos tikslas – raginti visuomenę nelikti abejingais savo ir savo artimųjų sveikatai, geriau informuoti apie antibiotikams atsparių bakterijų keliamą grėsmę sveikatai ir paskatinti apdairų šių vaistų vartojimą, vengti savarankiško gydymosi antibiotikais. Šios dienos iniciatorius – Europos užkrečiamųjų ligų kontrolės centras. 2015 m. prie kilnios iniciatyvos prisijungė ir Pasaulio sveikatos organizacija, kuri lapkričio 16-22 d. skelbia Pasaulinę supratimo apie antibiotikus savaitę. Sveikatos apsaugos ministerija kviečia visus aktyviai prisidėti prie šios dienos minėjimo, rengti įvairias informavimo kampanijas, akcijas, skelbti informaciją žiniasklaidoje, internete ir socialiniuose tinkluose.

Europos supratimo apie antibiotikus diena – Europoje minima nuo 2008 metų Europos ligų kontrolės ir prevencijos centro (ECDC) iniciatyva. Naujausi duomenys patvirtina, kad visoje Europos Sąjungoje daugėja antibiotikams atspariomis bakterijomis užsikrėtusių gyventojų, o atsparumas antibiotikams kelia didelę grėsmę visuomenės sveikatai. Viena pagrindinių ES veiksmų plano dėl atsparumo antimikrobinėms medžiagoms užduočių – siekti, kad ir Europoje, ir visame pasaulyje antibiotikai būtų vartojami racionaliau.

Lietuvoje antimikrobinio atsparumo kontrolę vykdo Higienos institutas. Lapkričio 6 d. Panevėžyje organizuojama Europos supratimo apie antibiotikus dienai skirta konferencija visuomenės sveikatos specialistams, visuomenės sveikatos biuro darbuotojams, mokytojams, specialistams. Planuojama aptarti antimikrobinio atsparumo keliamas grėsmes ir problemų sprendimus. Mokytojai pasidalins patirtimi integruojat sveikatos dalykus į pamokinę veiklą. Bus pateikta metodinė medžiagą mokyklinio amžiaus vaikams saugaus antibiotikų vartojimo tema.

Antibiotikai – tai specialiai kovoti su bakterijomis sukurti vaistai. Jie naikina bakterijas arba sustabdo jų augimą. Antibiotikai gali būti vartojami tik tiksliai žinant infekcijos sukėlėją ir jo jautrumą. Didelį vaidmenį šiame procese vaidina gydantys gydytojai, šeima, mokykla. Neatsakingas vaistų vartojimas kenkia sveikatai. Todėl visos ES valstybės narės kartu rengia informacines kampanijas ir kviečia visuomenę dalintis žiniomis bei patirtimi, kaip racionaliai vartoti antimikrobines medžiagas. Organizuojami renginiai, pokalbiai socialinėse tinkluose ir kt. Tikimės, kad minėdami Pasaulinę supratimo apie antibiotikus savaitę savo, savo šeimos ir savo valstybės sveikatą stiprinsime kartu. 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Per kiek laiko gaunate šeimos gydytojo konsultaciją?