Ar teiginys „Šilutiškiai spaus savo pieno supirkėjus“ turi kokios nors logikos?

2015-11-14, Stasys BIELSKIS
Šilutės rajono pieno gamintojų asociacijos pirmininkė Juzefa Tamavičienė.
Šilutės rajono pieno gamintojų asociacijos pirmininkė Juzefa Tamavičienė.
Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas, buvęs šilutiškis Jonas Vilionis teigia, kad Šilutės rajonas – šalyje vienintelis, įkūręs savo asociaciją, ir abejoja, ar iš jos bus naudos.

Norai yra gražūs

Į „Šilokarčemos“ redakciją kreipęsis vienas pamario krašto ūkininkas prašė žurnalistų pasidomėti, kokiu tikslu neseniai buvo įkurta Šilutės rajono pieno gamintojų asociacija. Ūkininkas sakė nesuprantantis, kam reikalinga tokia asociacija Šilutėje, jei jau daugelį metų šalyje veikia Lietuvos pieno gamintojų asociacija (LPGA). Ūkininko manymu, tai kvepia politika, nes kažkas už nuopelnus gali tikėtis būti išrinktas Savivaldybės tarybos nariu...

Iš tikrųjų, internetiniame žurnale „Mano ūkis“ lapkričio 9-ąją buvo paskelbta informacija apie tai, kad pamario krašto pieno gamintojai nesiruošia pasyviai stebėti, kaip ministerijų ir organizacijų atstovai ieško kompromiso su perdirbėjais. Prieš keletą savaičių Šilutėje įkurta pieno gamintojų asociacija ketina pati užsiimti derybomis ir ieškoti konstruktyvaus dialogo su rajone pieną superkančiomis bendrovėmis.

„Mano ūkis“ rašo, kad Šilutės rajono pieno gamintojų asociacijos planuose - ne piketai ar protestai prieš perdirbėjus, o bendradarbiavimas siekiant abipusio rezultato. Daugiau nei 40 ūkininkų vienijanti organizacija pradėjo analizuoti situaciją vietos rinkoje ir rinkti duomenis apie rajone pieną superkančius supirkėjus, kad prie derybų stalo galėtų pateikti svarius argumentus ir pasiūlymus.

Asociacijos narių pastebėjimu, vienas didžiausių trūkumų yra tai, kad pieno perdirbėjai nepasiskirsto aptarnavimo zonų. „Tarkime, „Rokiškio pienas“ važiuoja į Šilutę, o „Žemaitijos pienas“ - į Rokiškį. Jei susitartų tarpusavyje, pasiskirstytų zonomis, pieno kaštai būtų mažesni. Tada automatiškai už superkamą pieną galėtų brangiau mums, gamintojams, mokėti“, - sakė Juknaičių seniūnaitis, pienininkystės ūkio savininkas Petras Tamavičius.

O jo sutuoktinė Juzefa Tamavičienė, buvusi Katyčių seniūnė, steigiamojo susirinkimo metu išrinkta Šilutės rajono pieno gamintojų asociacijos pirmininke, teigia: „Mūsų tikslas dabar susiburti, susijungti ir žiūrėti, analizuoti, kaip čia iš tikrųjų viskas vyksta. Turime viską žinoti vieni apie kitus, išsiaiškinti, koks ūkininkas kokiam perdirbėjui stato pieną, kiek kam moka, kokios sąlygos ir t. t. Žinodami šiuos duomenis, kviesime perdirbėjus prie derybų stalo. Kolektyviai apginti savo interesus rajono ūkininkams bus lengviau nei pavieniui“.

„Gali tik raštą parašyti“

Ar tokios J. Tamavičienės mintys - susiburti, susijungti ir žiūrėti, analizuoti, kaip čia iš tikrųjų viskas vyksta – turi kokios nors prasmės, ar tokia šilutiškių asociacijos veikla duos naudos pieno gamintojams? Apie tai „Šilokarčemos“ žurnalistas kalbėjosi su Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininku J. Vilioniu.

„Jeigu Šilutės rajono pieno gamintojų asociacija netaps LPGA nare ir nemokės nario mokesčio, mes jai jokios informacijos neteiksime ir už ją neatstovausime, - kalbėjo J. Vilionis. – Mūsų asociacijos taryba ir jų taryba turi susitikti, suderinti, kokiais klausimais bus dirbama, ar mūsų taryba sutiks su šilutiškių asociacijos įstatais, ar ne... Girdėjote, Vilniuje ir Raudondvaryje kažkokios žemdirbių asociacijos rengė streikus, piketus, o kokia iš to nauda? Jokios naudos... Pasakyti, kad aš noriu būti Tarybos nariu, meru ar Seimo nariu, nieko nereiškia. Reikia atstovauti žmonių interesams, jeigu jie tai patiki. Mano nuomone, nereikia tokių asociacijų – jeigu jie sėdės ir kalbės, kad reikia, bei svarstys, tai patiems ūkininkams atsibos. Mūsų asociacija yra Žemės ūkio rūmų narė, gal šilutiškių asociacija irgi galės užsiregistruoti. Bet kokia šilutiškiams nauda – ar jie savo norus reikš, ar važiuos į Vilnių kalbėtis, ar kels kokius nors reikalavimus? Ką jie pasieks? Tik šnekėti, kad aš noriu, nepakanka. Reikia dirbti. Gal J. Tamavičienė nori patekti į Šilutės rajono savivaldybės tarybą? Nežinau, man ji to nesakė“.

J. Vilionis taip pat teigė, kad LPGA atstovauja visiem Lietuvos pieno gamintojam, yra tarptautinės organizacijos - Pieno tarybos – nare. LPGA nariai važiavo į Briuselį, rengė piketus. „Aš šilutiškiams jau sakiau – mes turime būti kartu, susijungti, - tęsė pokalbį J. Vilionis. – Pasakyti, kad aš kažko noriu, maža. LPGA kartu su kooperatyvais turi apie 6-7 tūkstančius narių, šilutiškių asociacija – tik apie keturias dešimtis. Šilutiškių asociacija nieko negali, žinoma, gali tik raštą parašyti. Yra problemų, pavyzdžiui, Rusnėje, kad ten kažkas kažkam žemės gabaliuko nedavė – koks nors klerkas gal ir atrašys. Bet kas iš tokio rašymo? Parašys raštą, gaus atsakymą – na ir kas?“.

LPGA tarybos pirmininko J. Vilionio teigimu, Šilutė vienintelis šalyje rajonas, kuriame įkurta pieno gamintojų asociacija. Kituose rajonuose yra tik LPGA skyriai.

„Pastaruoju metu labai mažėja karvių, parduoda tie žmonės, kurie turi iki 5, 10 ar 15 karvių, - sakė J. Vilionis. - Jas lenkai išsiveža į savo šalį, nes jiems reikia karvių. Statistikos duomenimis, vien spalio mėnesį Lietuvoje buvo išregistruota apie 5 tūkstančiai karvių. Neseniai dalyvavau Pieno tarybos posėdyje, kuris vyko Milane. Atsistoja norvegas ir sako, kad jis už kilogramą pieno gauna 56 euro centus, šveicaras – 53, suomis – 39... Aš pasakiau, kad Lietuvoje mokama po 17-19, o kitiems - tik 7 euro centai, tai jie nesupranta tokio dalyko, sako – tai nesąmonė. Matote, mes mažiausią kainą gauname Europos Sąjungoje, o gal ir visame pasaulyje, ir mažiausią išmoką“.

J. Vilionis stebėjosi tokiu šilutiškių sumanymu įkurti savo asociaciją: „Tad jeigu šilutiškių asociacijos pirmininkė dirbs savo rajono pieno gamintojų naudai, jei reikės važinėti į Vilnių. O jeigu tik raštelį parašys, tai ir gaus atsakymą. Ateis vieną kartą į susirinkimą, pasakys – aš parašiau raštą, gavau tokį atsakymą. Na ir kas iš to? Reikia bendrauti ir su Seimo Kaimo reikalų komitetu, ir su Žemės ūkio ministerija, reikia žinoti, ką ten pasakyti“.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Indrė2015-11-15
Visus kam rupi jusu ukis ir ateitis paskaitykit ir prisijunkit..... http://meslaisvi.lt/?p=7541 Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Rita2015-11-15
zlastis ima skaitant Vilionio straipsnį, jis tiek daug aiškina, kad Šilutiškiai nieko nepasieks, kad jis tiek daug su visom institucijom dirba, bendrauja o rezultas... šnipšt. nesimato, todėl nereikėtų ir Šilutės asociacijos gąsdinti, kad nieko nepasieks, laikas parodys, bet atrodo, kad opiausias klausimas, jog "nario mokestis" nepasieks jų asociacijos, o dėl informacijos teikimo tai Jūs jos ir iki šiol Šilutiškiams nieko neteikėte. Susibūrę Šilutiškiai nieko nepraras, nes jau nėra ko prarasti su pieno kainomis pasiektas kritimo rekordas, bent jau susirinkę vienas kitą nors "paguos" ir pabendraus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Agnė2015-11-15
p. Vilionis labai save susireikšmino, nesimato tos jo ypatingos veiklos, kad Jis daug kur vazinėja tai tik plečia jo akiratį. o rezultatų nesimato, pieno kainos krito iki dugno ir nereikėtų pergyventi, kaip Juzefa nuvaziuos į Vilnių "taksi" pilna Šilutė. Dėl Stubrių tai reikia dziaugtis, kad neliko tos jų pelkės, o tas kas taip saugo valstybės pinigus tai tegul pasiziūri kur nuplaukia milijonai ir jokios išliekamosios vertės nelieka ir kas leidzia rangovams išpūsti staybines kainas, negi Stubrių aktyvas tas sąmatas sudarė, tad pavyduoliai geriau pamąstykite ir nekaltinkite be reikalo nekaltų zmonių, o dziaukitės kad jie ką nors daro, o šaiposi ir komentuoja tas, kuris nė piršto niekur nėra pajudinęs, nes tai lengviausia. Sėkmės Juzefai. Gal patiems Šilutiškiams kovojant pavyks pasiekti, kad nevisas rajonas priklausytų uzliejamoms pievoms, juk tai neteisybė ir vargu ar p. Vilionis tuo kada nors rūpintūsi. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
onutė2015-11-14
Nesupratau iš straipsnio, tai ko buvo J. Vilionis atvažiavęs? Sveikino, linkėjo, o čia ir apšiko. O tai mūsų valdžia , o tai išrinktieji atstovauti žemdirbius! Ko tas ūkininkas pats nedalyvavo, gal būtumėm jį išrinkę jei būtų pageidavęs. O Tamavičienės mes 40 tikrai neišrinksim į saviv., jei ji ten būtų norėjusi pakliūti tai jau ten ir sėdėtų, o kažkodėl nei vienas visuomeniniais pagrindais nesirūpina žemdirbiais. Asociacijos nariai neimkim į galvą tokius kvailus išsišokimus, nes jau toks lietuvių būdas apšikti arba suėsti vieni kitus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
TAI GAL NEREIKIA 2015-11-14
JAI JA FOTKINA IR DEDA Į INTERNETO PLATYBES TAI IR YRA VIEŠAS ASMUO TAI NEREIKIA LYST I GERA VIETA BE MUILO Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Stasiukai,2015-11-14
Norėdamas rašyti apie pienininkus, elkis garbingai.Nekurk savo "pilvo" fantazijų, nekopijuok kitų straipsnių. O Tamavičienė senokai nesėdi šioje kėdėje ir nebėra viešas asmuo Komentaras patinka Komentaras nepatinka
jonai2015-11-14
ar jums "saldusi agatas " yra protingesnis už mus 40 stojusius į asociaciją???? Ką mes dalyvavę durnesni už jus, jonai??? ar jums galvas skauda?? Nemoki žaisti todėl ir neatvažiuoji į Stubrius, o gal gėda prieš šią bendruomenę. Išsiduodi jonai save!!!!!!
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
NU JOO2015-11-14
TAI TAIP JUG TURIM TYLĖT PONULIAM Į SUBINES LYST O KITAIP NEI PO 12 CENTU NEGAUSIM KITAIP ŠEPUTIS DVARO NEPASISTATYS DAR VIENO AR ANUKUI BIMBALO NENUPIRKS Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Joo2015-11-14
Ką padarysi, rado 40 kvailesnių už save. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Jonai,2015-11-14
ka tu cia klausai kazkokios kaimo bobos pezalu. Tu geriau paklausk pas ja, ar zaidzia golfa Stubriu bendruomene, kuris kainavo 100-tus tukstanciu lt.
Kai pati uztrūko, kitu pienas parūpo!!!
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tik nereikia žmoniu laikyt debilais 2015-11-14
ka gali paprasta bobutė ar ukininkas perdirbejus paspaust nenorit pieno duot pilkit į kanalizacija perdirbėju toks pasakimas buvo Komentaras patinka Komentaras nepatinka