Pasaulinė sveikatos organizacija: valgome per mažai žuvies

2015-11-16, 15min.lt
 Projekto partnerio nuotr. / „Zigmo“ lašiša
Projekto partnerio nuotr. / „Zigmo“ lašiša
Artėja šventinis laikotarpis – bene vienintelis metas, kai ant kiekvieno stalo galima rasti žuvies patiekalų. Kita vertus, keli silkės gabalėliai per Kūčias dar nelygu subalansuotai mitybai.

Tik apie 10 proc. Lietuvos gyventojų žuvies valgo tiek, kiek rekomenduoja Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) – bent du kartus per savaitę.

Metas keisti įpročius

Viena iš tokios statistikos priežasčių – vietoje žuvies vis dar esame linkę rinktis mėsos gaminius. Šis įprotis gali iš esmės kisti po paskelbtų PSO išvadų, kad dešrelės, kumpis, kiti perdirbti mėsos produktai sukelia gaubtinės žarnos vėžį. Atlikti tyrimai parodė, kad vos 50 gramų perdirbtos mėsos kasdien žarnyno vėžio riziką padidina 18 proc.

Tyrimų rezultatai patvirtina anksčiau buvusias specialistų rekomendacijas riboti mėsos vartojimą. PSO sveikos mitybos piramidė rekomenduoją mėsą valgyti tik 2–3 kartus per savaitę, ypač riboti keptų ir rūkytų mėsos gaminių vartojimą. Organizmui reikiamus baltymus ir kitas maistines medžiagas galima gauti iš ankštinių augalų, taip pat žuvies, kuri tampa vis populiaresniu pasirinkimu ir Lietuvoje, ir Europoje.

Atsiliekame nuo Europos

Nors pastebima tendencija, kad žuvies kasmet suvalgome vis daugiau, statistiškai dar gerokai atsiliekame nuo Vakarų Europos šalių. Vidutinis europietis kasdien suvartoja 46,8 g žuvies, o statistinis mūsų šalies gyventojas – tik 30,37 g.

Populiariausia žuvimi Lietuvoje išlieka silkė, pastebimai atitrūkusi nuo antroje vietoje esančios lašišos. Tačiau būtent pastaroji žuvis turi itin daug naudingųjų medžiagų: baltymų, riebiųjų omega-3 ir omega-6 rūgščių. Šios rūgštys svarbios imunitetui, smegenų veiklai, geram regėjimui, apsaugo nuo depresijos ir širdies bei kraujagyslių ligų. Lašišoje gausu ne tik omega riebalų rūgščių, bet ir kalcio, fosforo, kalio, jodo, fluoro, cinko, seleno, vitamino D.

Pirkėjams trūksta skonio?

Rinką stebintys specialistai teigia, kad palyginti mažas lašišos gaminių vartojimas Lietuvoje gali būti susijęs su nedideliu asortimentu – dažniausiai galima pasirinkti tik tarp sūdytos ar rūkytos lašišos, kurią reikia ruošti norint sukurti pageidaujamo skonio patiekalą.

„Europos gyventojai jau įprato prie įvairesnio lašišos gaminių asortimento, ten prekybos centre rasti jau paruoštą lašišą su prieskoniais, marinatu ar specialiu padažu – įprastas dalykas. Nusprendėme tokią produkciją pasiūlyti ir Lietuvoje“, – sako Evaldas Kazlauskis, Marijampolėje įsikūrusios žuvies produkcijos perdirbimo įmonės „ICECO žuvis“ marketingo vadovas.

Atnaujinusi produkcijos liniją bendrovė Lietuvos smaguriams pasiūlė naują gaminį – „Zigmo“ šaltai rūkytą lašišą su prieskoniais ir apelsinų–garstyčių arba medaus–garstyčių padažu. Kartu su lašiša įpakuotas padažas yra supiltas į atskirą ergonomišką maišelį. Praplėšus pakuotės kampelį galima padažą užpilti ant lašišos sumuštinių ar salotų.

Išsaugo gerąsias lašišos savybes

Gaminant „Zigmo“ lašišą su padažais nenaudojami jokie konservantai – tik druska ir būtini prieskoniai. Žuvis fasuojama vakuume, todėl visą vartojimo laiką išlieka kokybiška ir išsaugo savo maistines savybes.

„Norime, kad nauja „Zigmo“ lašišos gaminių linija su prieskoniais ir padažais paskatintų vartotojus ieškoti naujų skonių ir padėtų atrasti daugiau šios maistingos ir skanios žuvies paruošimo būdų“, – sako E. Kazlauskis.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek suplanavę išleisti vaiko pasiruošimui į mokyklą?