Fotografe dirbusi pagėgiškė įkopė į dešimtąją dešimtį

2014-11-04, Stasys BIELSKIS
Janina Budzinskienė, daugelį metų dirbusi fotografe Pagėgių fotoateljė.
Janina Budzinskienė, daugelį metų dirbusi fotografe Pagėgių fotoateljė.

Pagėgiškiai, ypač vyresnio amžiaus žmonės, pažįsta ir prisimena fotografę Janiną Budzinskienę. Nors neseniai ji pasitiko savo devyniasdešimtąjį gimtadienį, tebėra linksma, draugiška, mokanti bendrauti.

Raseinių rajone, Girkalnyje, gimusi ir augusi Janina buvo dar maža, kai mirė jos tėvelis. Vienai mamai buvo sunku auginti tris vaikus, todėl Janina buvo išvežta pas tetą į Kauną. Ten ir užaugo, baigė gimnaziją.

„Mano tėvelis Pranciškus buvo muzikantas, turėjo subūręs orkestrą, kuriame ir pats grojo smuiku, - pasakojo J. Budzinskienė. – Mūsų namuose dažnai skambėdavo muzika, nes vykdavo repeticijos. Bet aš muzikante netapau, muzikos mokyklos nebaigiau. Po gimnazijos pradėjau dirbti Kauno „Žemtiekime“, kur susipažinau su savo būsimuoju vyru Romualdu. Jis buvo geras fotografas, ir aš iš jo išmokau fotografuoti bei daryti nuotraukas“.

Paklausta, kaip iš Kauno su savo šeima atsidūrė Pagėgiuose, J. Budzinskienė sakė, jog geri žmonės jos vyrui pranešė, kad jis yra įrašytas į sąrašus asmenų, kurie bus ištremti į Sibirą. Todėl jam nieko kito nebeliko, kaip tik bėgti iš Kauno, slėptis. Abu atvažiavo į Pagėgius, apsigyveno vokiečių, kurie buvo emigravę į Vokietiją, name.

„1958 metais pradėjau dirbti Pagėgiuose fotografe, - prisiminė J. Budzinskienė. – Tada ta fotoateljė buvo nedideliame kioskelyje, tik vėliau pastatė buitinio gyventojų aptarnavimo pastatą. O mano vyras tuo metu dirbo fotografu Panemunėje“.

„Prisimenu, ateidavo šeštadieniais fotografuotis daug jaunų kareivėlių, nes anais laikais Pagėgiuose buvo karinis dalinys, - pasakojo J. Budzinskienė. – Kadangi aš mokykloje mokiausi vokiečių ir prancūzų kalbų, rusiškai su jais susikalbėti būdavo sunkoka. Bet vėliau pramokau ir rusų kalbą. Ateidavo fotografuotis nemažai merginų, kurios mokėjo gražiai pozuoti – darbo būdavo pakankamai. Aš savo darbą mėgau, stengdavausi padaryti kuo gražesnes nuotraukas“.

Fotografų šeimoje užaugo trys vaikai – du sūnūs ir dukra. Vyriausiasis sūnus Arnoldas dirbo korespondentu laikraščio „Kalba Vilnius“ redakcijoje, dabar jau pensijoje. Dukra Laima prieš mamos norą ištekėjo už kariškio ir nespėjusi baigti instituto kartu su juo išvažiavo į Rusiją. Abu dirbo mokslų akademijoje, Maskvoje. Jauniausias Janinos vaikas baigė pirmąją Kretingos žemės ūkio technikumo laidą - įgijo augalų apsaugos specialisto profesiją, gavo paskyrimą dirbti Eržvilke, kur ir dabar tebegyvena.

 

 

 

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?