Petreliškiai kaimynus stebina darbštumu ir savo vištų krečiamomis staigmenomis

2014-11-04, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Sudeikių šeima stengiasi visus darbus nudirbti drauge.
Sudeikių šeima stengiasi visus darbus nudirbti drauge.
Dangiros ir Rolando šeimos ūkis yra išpuoselėtas ir atrodo itin gražiai bet kuriuo metų laiku – pavasarį,  kai tik skleidžiasi pirmieji žiedai išlindę iš po sniego, vasarą, kai saulė, rudenį – kai gamta pasidabina aukso drabužiais, žiemą – kai viską sukausto šaltis, o žemė užklojama balta sniego skara. Poros pomėgis – bitininkystė ir  naminiai paukščiai.

Tad šį kartą susipažinkime su šia miela ir darbščia šeima, kuri augina dvi dukreles ir gyvena Petrelių kaime (Saugų sen.).

Rado milžiną

Dar vasaros pabaigoje Sudeikių šeima savo ūkyje rado kiaušinį milžiną. Viena iš jų laikomų paprastų dedeklių vištų padėjo 122 g sveriantį kiaušinį. „Net kaimynams parodėme, ir šie nebuvo tokio didelio kiaušinio matę“, - pasakojo šeimininkai ir džiaugėsi savo naminių paukščių staigmena. Kiaušinį milžiną šeima iškepė ir drauge suvalgė.

Šiuo metu ūkyje auga per 30 vištų: daniškų, olandiškų ir net paprastų kaimiškų dedeklių. Dauguma jų vienerių metų amžiaus ir deda apie 80 gramų sveriančius kiaušinius.

Iš būrio vištų viena vištelė stebina savo kiaušiniais, kurių lukštai žalios spalvos. Išvirus šių vištų kiaušinus, jų lukštų spalva nepakinta.

Šeima nori tos vištelės viščiukų išperinti. Tą lyg jau buvo beveik ir padarę, tačiau nekviesta viešnia – lapė – viščiukus išpjovė.  Dar augina ir perlines višteles „Pemperdas“, putpeles, kalakutus ir balandžius.  Paukščiais labiausiai rūpinasi Rolandas. „Stengiuosi, kad namiškiai turėtų kuo pasigrožėti. Kas gali būti geriau, kai atsikėlus ryte girdi savo auginamų paukščių gagenimus, cypsėjimus?“, - kalbėjo R. Sudeikis.

Šeimininkai išdavė, kad kiaušinus stipruolius deda „Pemperdos“. Dukra Greta visiems rekomenduoja per Velykas būtent tų vištų kiaušinių įsigyti, mat juos itin sunku sudaužyti.

Balandžiai – mieliausi paukščiai

R. Sudeikis neslėpė, kad labiausiai jis žavisi balandžių auginimu.  Tai jo hobis. Vyras yra net Klaipėdos sportinių balandžių klubo „Viesulas“ narys. Beveik dešimt metų nuolatos dalyvauja įvairiose sportinių pašto balandžių varžybose. Jau jėgas išbandė ir tarptautinėse varžybose. Ne kartą laimėtos pirmos vietos.

Varžybos užtrunka ne vieną savaitę. Pavyzdžiui, balandžiai nuvežami į Kauną iš kur jie išgabenami į kitas vietas, o  iš jų jie turi sugrįžti į namus. Būna net dešimt etapų. Paskutiniame paukštis turi įveikti apie 800–900 kilometrų ir sėkmingai pasiekti savo namus. „Į namus daug negrįžta. Negrįžta negeri paukščiai, nes jie tiesiog neatseka namų arba juos sudrasko kiti paukščiai“, - teigė R. Sudeikis.

Į varžybas, parodas vyrą dažnai lydi žmona.  Jie drauge  sparnuočius treniruoja ir lesalą perka. Pora neslėpė, kad ir paukščiams reikia kuo įvairesnių grūdų.

Užsiima bitininkyste

Šeimos galva Rolandas šeimą ir medumi aprūpina. Vyras prisimena, kad dar prieš trisdešimt metų pats spiečių sugavo. Nuo tada ir dar labiau pamilo biteles. Žmona Dangira iš vaško savo rankomis net žvakeles pagamina.

Tikima, kad nepagarbiai kalbant apie bites gali ištikti nelaimė. Bitės galinčios kalbėti ir giedoti, jos giedančios per didžiąsias šventes, t. y. per lygiadienius ir saulės solsticijas. Bitės suprantančios žmogaus kalbą, gerus žmones mylinčios, o blogų – nekenčiančios. Jos sugebančios atspėti žmogaus ateitį. Tuo tiki ir petreliškiai.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek Jums tenka laukti vizito pas šeimos gydytoją?