Turkija prie savo sienos Sirijoje numušė Rusijos karinį lėktuvą

2015-11-24, 15min.lt
15min.lt nuotrauka
15min.lt nuotrauka

Antradienio ryte Sirijoje, netoli sienos su Turkija, Turkijos karinės oro pajėgos numušė Rusijos šturmo lėktuvą „Su-24“. Turkijos teigimu, karinis orlaivis pažeidė šalies oro erdvę.

Svarbiausios žinios:

  • Antradienio ryte prie sienos su Turkija numuštas Rusijos bombonešis „Su-24“;
  • Turkija teigia, kad jis pažeidė šalies oro erdvę – 10 kartų per 5 minutes;
  • Rusijos Gynybos ministerija neigia oro erdvės pažeidimus – jos teigimu,  lėktuvas visada buvo Sirijos teritorijoje;
  • Lėktuvo lakūnai katapultavosi, jų likimas neaiškus;
  • Tai – pirmasis atvejis NATO-Rusijos santykiuose, kai numušamas pilotuojamas karinis lėktuvas​;

12.59 val. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas parengė pranešimą dėl karinio lėktuvo numušimo. Apie tai praneša radijo stotis „Govorit Moskva“, kuri remiasi šaltiniu Kremliuje. Šio būsimo preanešimo detalės kol kas neviešinamos. 

12.48 val. Rusijos Dūmos vicepirmininkas Nikolajus Levičevas pasiūlė evakuoti Rusijos turistus iš Turkijos. Tai, kas įvyko, jis pavadino „agresijos aktu“ ir pareiškė, kad dabar galima nustatyti Turkijos ryšius su „Islamo valstybe“. 

12.37 val. „Reuters“ skelbia, kad Turkijos oro erdvę tuo metu, kai buvo numuštas Rusijos lėktuvas, buvo pažeidę du kariniai šios šalies orlaiviai. Tai naujienų agentūrai patvirtino oficialus Turkijos valdžios atstovas. Jis pažymėjo, kad abu orlaiviai gavo perspėjimus nepažeisti oro erdvės.

12.30 val. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas atšaukė savo vizitą į Ankarą. Trečiadienį jis turėjo vykti į Turkiją aptarti kovos su „Islamo valstybe“ ir Kipro.

12.20 val. Turkijos žiniasklaida skelbia, kad vienas iš katapultavusių pilotų žuvo, kitą sučiupo turkmėnų sukilėliai Sirijoje. Socialiniuose tinkluose plinta vaizdo įrašas, kuriame, teigiama, nufilmuotas žuvęs lakūnas. Jis spėjo iššokti iš lėktuvo, tačiau žuvo nukritęs ant žemės. Įrašo autentiškumas nepatvirtintas.​

12.18 val. Turkijos kariuomenė paskelbė skrydžio schemą.

12.12 val. Į įvykio vietą ieškoti lakūnų atvyko Rusijos kariniai sraigtasparniai.

11.39 val. Turkijos kariuomenės teigimu, numuštas orlaivis Turkijos oro erdvę pažeidė 10 kartų per 5 minutes. Jį numušė du pakelti turkų naikintuvai „F-16“.​

11.33 val. Praėjusią savaitę Turkijoje iškviestas Rusijos ambasadorius po intensyvaus Maskvos karo aviacijos bombardavimo Sirijos teritorijoje prie pat Turkijos sienos.

Turkijos ministerija pabrėžė, kad Rusijos veiksmai nėra kova su terorizmu, o yra bombarduojami turkmėnų kaimai – „tai gali turėti rimtų pasekmių“.

11.30 val. Trečiadienį į Stambulą jau anksčiau suplanuoto vizito atvyksta Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas. Jis su Turkijos ministru ketina aptarti kovą su „Islamo valstybe“. Ketinama kalbėtis ir apie Kiprą.

11.16 val. Tai – pirmasis atvejis NATO-Rusijos santykiuose, kai numušamas pilotuojamas karinis lėktuvas.​ Spalio mėnesį Turkijos kariuomenė numušė Rusijoje pagamintą bepilotį lėktuvą, kuris įskrido į šalies oro erdvę. Tuomet Maskva neigė, kad jis priklausė Rusijos pajėgoms.

11.15 val. Skelbiama, kad vieną katapultavusį pilotą sučiupo Sirijos sukilėliai – Turkmėnų „Free Syrian Army“ atšaka.

11.03 val. Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas patvirtino, kad jo šalies pajėgos numušė Rusijos karo lėktuvą.​

10.58 val. „Fox News“ skelbia, kad į Turkijos oro erdvę įskridusį karo lėktuvą šalies pajėgos įspėjo 3 kartus. „Su-24“ lakūnams nereagavus, į jį buvo paleista viena raketa.​

10.52 val. Rusijos Gynybos ministerija patvirtino, kad Sirijoje buvo numuštas Rusijos „Su-24“.

Tačiau ministerija tvirtina, kad jis nebuvo įskridęs į Turkijos oro erdvę. Tai esą užfiksuota patikimomis priemonėmis.

Rusijos teigimu, panašu, kad lakūnams pavyko katapultuotis, tačiau kol kas žinių apie jų likimą neturi.

Ministerijos pranešime rašoma, kad Rusijos lėktuvas skrido 6 tūkst. metrų aukštyje.

10.47 val. Skelbiama, kad šaltiniai Turkijos prezidentūroje patvirtino, jog numuštas „Su-24“ priklauso Rusijai.

10.40 val. Turkijos žiniasklaida rašo, kad numuštas orlaivis – „Su-24“.

Rugsėjo 21 dieną Sirijos Latakijos oro bazėje nusileido pirmieji Rusijos Su-24, Su-25 ir Su-30. Greitai prie jų prisijungė ir bombonešiai Su-34 bei šnipinėjimui skirtas Il-20. Taip pat 500 Rusijos karinių instruktorių, ginkluotų SA-15 ir SA-22 „žemė-oras“ raketomis. Rusijos karinė operacija Sirijoje prasidėjo rugsėjo 30 dieną.

10.28 val. Turkijos žiniasklaida praneša, kad oro erdvę pažeidęs lėktuvas numuštas Turkijo karinių oro pajėgų, o ne raketa žemė-oras.

10.21 val. Turkijos premjeras šalies Užsienio reikalų ministerijai nurodė dėl incidento Sirijos pasienyje konsultuotis su NATO ir JT.

10.17 val. Pasirodė ne vienas kol kas oficialiai nepatvirtintas pranešimas apie incidento detales. Pranešama, jog lėktuvas numuštas zenitiniu pabūklu. Tačiau tai – kol kas neoficiali informacija. 

Numuštas, kai pažeidė oro erdvę

Turkijos žiniasklaida rašo, kas lėktuvas pažeidė šalies oro erdvę, todėl turkų pajėgos jį numušė. Anot Turkijos kariuomenės, lėktuvo pilotas buvo įspėtas, tačiau į perspėjimą nereagavo, todėl F16 jį numušė.

Lėktuvas sprogo ore, o liepsnojančios nuolaužos nukrito Sirijos teritorijoje šalia sienos, pranešė televizijos „CNN Turk“ ir NTV.

Vienas Turkijos vyriausybės šaltinis sakė naujienų agentūrai AFP: „Mėginame nustatyti, kurios šalies buvo tas lėktuvas.“

Nuotraukose iš įvykio vietos matyti, kad iš lėktuvo katapultavosi du jo lakūnai.

Šaltinis: 15min.lt


Straipsnio komentarai

AR NE JUOKINGA 2015-11-25
RUSAI TIEK NEPERGYVENA KIEK LIETUVIAI PERGYVENA DĖL KAŽKOKIO LIEKTUVO Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?