Koks skirtumas tarp pustrečių ir ketverių metų amžiaus karvių gaišenų?

2015-11-27, Stasys BIELSKIS
strausfamilycreamery.com nuotrauka
strausfamilycreamery.com nuotrauka

Į „Šilokarčemos“ redakciją kreipėsi Stoniškiuose gyvenanti Aldona Bartkienė, kuri papasakojo apie tai, kokių bėdų turėjo po to, kai krito jos karvė.

„Kai padvėsė karvytė, paskambinau veterinarijos gydytojui ir pasiteiravau, ką daryti, - pasakojo stoniškietė. – Jis paaiškino, kad reikia skambinti į Rietavą. Aš buvau girdėjusi, kad padvėsus kaimynų galvijams už jų išvežimą reikėjo mokėti. Tai aš, paskambinusi į Rietavą, pasakiau, kad esu pensininkė ir paklausiau, ar už kritusios karvės išvežimą reikės mokėti. Paklausė, kokio amžiaus buvo karvė, atsakiau, jog pustrečių metų... Paaiškino, kad jeigu pustrečių metų, turėsiu mokėti, o jeigu būtų ketverių ir daugiau, nereikėtų mokėti. Pasakė, kad jeigu karvė svers 500 kilogramų, tai reikės mokėti apie 50 eurų, jeigu 600 kilogramų – apie 60 eurų... Pradėjau verkti, tai ji pasakė: „Mes niekuo negalime padėti“. Man tada neatėjo tokia mintis paklausti, koks jiems yra skirtumas – ar padvėsus jaunai karvei jie važiuoja, ar senesnei kaip ketverių metų... Kaip tai suprasti? Iš Rietavo atvažiavo vežikas, aš pradėjau verkti, kaip sunku iš pensijos išgyventi, dar už apsiveršiavusią ir kritusią karvę reikės mokėti“. O jis pasakė: „Tu neverk, aš negaliu mažą karvės svorį rašyti, kai nuvešiu, ten ją pasvers. Vairuotojas parašė ant dokumento – 450 kg. Tai išeitų 45 eurai, nors ji svėrė tikrai daugiau. Dar jis sakė, kad Rietave išrašys važtaraštį ir aš turėsiu per 10 dienų sumokėti, o jei nesumokėsiu, perduos antstoliams. Pasakė, kad ar jūs verkiate, ar neverkiate, aš turiu rašyti tokį svorį, o kiek jie ras pasvėrę, tokią ir gausite sąskaitą“.

Netrukus A. Bartkienė iš UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“ už nugaišusio gyvūno tvarkymą gavo 48,06 eurų sąskaitą. Joje parašyta, kad laiku neapmokėjus sąskaitos, duomenys apie įsiskolinimą perduodami skolų išieškojimo bendrovei.

Tai kodėl už ketverių metų ir vyresnių karvių gaišenų sutvarkymą nereikia mokėti, o už pustrečių metų – pusšimtį eurų?

„Rietavo veterinarinės sanitarijos“ logistikos skyriaus darbuotoja „Šilokarčemai“ paaiškino, jog taip yra todėl, kad galvijų, vyresnių nei 4 metų amžiaus, gaišenų tvarkymą subsidijuoja valstybė, o iki 4 metų – tik dalinai subsidijuoja. Anksčiau pilnai subsidijuodavo 2 metų ir vyresnio amžiaus gaišenų tvarkymą. Matyt, tokia tvarka pakeista siekiant taupyti valstybės pinigus.

UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“ buhalterė Alvyra Venckuvienė teigė, kad vienos tonos galvijų gaišenų sutvarkymas bendrovei kainuoja 333 eurus. Galvijo iki 4 metų amžiaus savininkas turi mokėti tik 10 proc. šios sumos ir pridėtinės vertės mokestį (PVM) nuo visos (333 eurų) sumos. Aritmetika paprasta – pusę tonos sveriančios karvės gaišenų tvarkymas kainuotų apie 16-17 eurų ir dar pridedamas PVM – 34 eurai. Tai ir yra tokia suma, kurią privalo sumokėti kritusio galvijo savininkas.

Beje, ūkininkams, kurie yra PVM mokėtojai, PVM yra sugrąžinamas. 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!