Kalėdinis šokas: po savaitės prasideda jūsų karinė tarnyba

2015-12-04, 15min.lt
Alfredo Pliadžio nuotr. / Karių priesaika
Alfredo Pliadžio nuotr. / Karių priesaika

Pavasarį dideles aistras sukėlusio šaukimo į Lietuvos kariuomenę atgarsiai girdimi ir pirmąją kalendorinės žiemos savaitę. Pasirodo, anksčiau į šauktinių sąrašą įtraukti, bet nebuvę pakviesti tarnauti kariuomenėje jaunuoliai turėtų būti atsargūs ir nekurti toli siekiančių planų. Apie tai, kad jų laukia privalomoji karo tarnyba, vaikinai gali sužinoti iki jos likus vos savaitei arba net kelioms dienoms, nors iki šiol skelbta, kad nieko šaukti nereikės, užtenka savanorių.

15min.lt pasiekė jaunuolio laiškas, kuriame jis papasakojo apie tragikomiškus kvietimo į privalomąją karo tarnybą aspektus.

26 metų vilnietis Vilius (tikrasis vaikino vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pavasarį pateko į šauktinių sąrašus. Vaikinas neslėpė, kad tai nemaloni žinia, nes savo gyvenimo su kariuomene nesiejo. Bet ką darysi: pasitikrino sveikatą, sužinojo, kad tinkamas tarnauti, bet lengviau atsikvėpė – sąrašuose buvo toli, arti 4000-ojo.

Lapkričio pabaigoje Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas iškilmingai paskelbė, kad tarnauti išėjo vieni savanoriai, nieko iš 3000 šaukti į kariuomenę neprireikė. Tačiau netrukus paaiškėjo, kad tai tėra gražus fasadas.

Prieš kelias dienas Vilius gavo laišką, raginantį atvykti į regioninį Karo prievolės ir komplektavimo skyrių, laiškas atkeliavo pirmosiomis gruodžio dienomis. Telefonu susisiekęs su skyriumi, jaunuolis išgirdo lakonišką atsakymą, kad jis kviečiamas atlikti savo pareigos Tėvynei.

Viliaus eilės numeris šaukimo į nuolatinę privalomąją karinę tarnybą eilėje beveik siekė 4000, todėl jis, būdamas įsitikinęs, kad nebus pašauktas, siekė karjeros ir planavo keliones.

„Komplektavimo skyriuje man buvo pasakyta, kad Vilniaus regione trūksta kelių šimtų žmonių, dėl to ir yra daromas papildomas šaukimas. Buvo liepta pasirinkti vietą, kurioje norėčiau tarnauti – ar tai būtų Panevėžys, ar Kazlų Rūda, ar Alytus bei Pabradė“, – pasakoja Vilius, kuriam tarnybos pabaigoje būtų jau 27 metai. Į karo tarnybą šaukiami prievolininkai nuo 19 iki 26 metų.

Jis pridūrė, kad Vilniaus regiono komplektavimo skyriuje buvo paaiškinta nekreipti dėmesio į pasirodžiusią informaciją apie tai, kad savanorių skaičius jau beveik pasiekė reikalingų 3000 savanorių ribą.

Buvo paaiškinta, kad Krašto apsaugos ministerija (KAM), savo internetinėje svetainėje nurodydama savanorių skaičių, pateikia bendrą tiek savanorių, tiek sveikatos apžiūrą atlikusių šauktinių skaičių, bet teigia, kad tai savanoriai.

Tiesa, pačios kariuomenės atstovai tikino, kad taip tikrai nėra, tačiau pridūrė, kad reikia nepamiršti iš KAM svetainėje matomo savanorių skaičiaus atimti tarnybai netinkamų ir persigalvojusių asmenų skaičių.

Paklaustas, ar yra normalu, jog jaunuolis apie būsimąją privalomą karinę tarnybą sužino likus vos savaitei iki jos, kariuomenės atstovas teigė, kad kiekvienas į sąrašą įtrauktas jaunuolis gali tikėtis tokio kvietimo net ir likus kelioms dienoms iki numatytos tarnybos laiko.


Straipsnio komentarai

Hadis2015-12-04
Gadina žmonėms gyvenimus Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar gavote SMS žinutę, raginančią skiepytis nuo COVID-19?