Šiandien mokytojų „visuotinis“ streikas – tik dviejose mokyklose

2015-12-08, Stasys BIELSKIS
Asociatyvi propatria.lt nuotrauka
Asociatyvi propatria.lt nuotrauka

Švietimo profesinėms sąjungoms nepavykus susitarti su Vyriausybe bei Švietimo ir mokslo ministerija dėl pateiktų reikalavimų įgyvendinimo, šiandien, gruodžio 8-ąją, skelbiamas įspėjamasis streikas. Jis vyko dvi valandas – nuo 8 iki 10 valandos (mokyklose nebuvo vedamos pirmosios dvi pamokos).

Lietuvos švietimo profesinė sąjunga rengia streiką ir Šilutės rajone. Šios profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius vakar „Šilokarčemos“ korespondentui teigė, kad jo žiniomis, Šilutės rajone streikuos tik viena Martyno Jankaus pagrindinė mokykla. „Kitų mokyklų mokytojai kažkodėl yra nedrąsūs. Jie norėtų karštus kaštonus kitų rankomis iš ugnies traukti“, - sakė A. Jurgelevičius.

O Lietuvos švietimo įstaigų profesinė sąjunga organizuoja mokytojų streiką Pagėgių savivaldybės mokyklose. Pastarosios sąjungos pirmininkas Eugenijus Jesinas sakė, jog Pagėgių savivaldybėje irgi streikuos tik viena mokyklos – Algimanto Mackaus gimnazijos mokytojai. „Mokytojai yra įbauginti, moko vaikus pilietiškumo, o patys prarado savo pilietiškumo jausmą. Vakarų Europoje švietimo profsąjungoms priklauso 80-90 proc. mokytojų, o Lietuvoje – tik 20 proc. Streikuoti, pagal įstatymą, turi teisę tik profsąjungos nariai. Tai yra apgailėtina padėtis“, - pasakojo E. Jesinas.

Pastarosios profsąjungos lyderio manymu, nors streikai visame pasaulyje pripažinti demokratiniu pilietiškumo reiškiniu, kai kurios mūsų šalies savivaldybės ir joms pavaldūs švietimo skyriai tarp pedagogų jau sėja įtampą.

Nepaisant to, preliminariais duomenimis, Lietuvoje streikuoti rengiasi daugiau nei 10 tūkst. mokytojų iš 350 mokyklų.

Primename, kad vienas iš pagrindinių švietimo profesinių sąjungų reikalavimų - atkurti mokinio krepšelio dydį iki buvusio 2009 metų sausio 1 dieną: nuo 2016 metų sausio 1 dienos –  1 045 eurus, nuo rugsėjo 1-osios – 1 093 eurus.

Taip pat - ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų etate padidinti nekontaktinių darbo valandų skaičių iki 6 valandų per savaitę, o atlyginimus palaipsniui prilyginti bendrojo ugdymo mokytojų atlyginimams, didinant tarnybinio (tarifinio) atlygio koeficientus.

Reikalaujama palaipsniui didinti kitų pedagoginių darbuotojų tarifinių (tarnybinių) atlygių koeficientus. Rekalavimuose nurodoma, per kokį laikotarpį ir kiek procentų turi būti padidinami koeficientai.

Profsąjungos reikalauja nuo 2016 metų rugsėjo 1-osios panaikinti tarifinių (tarnybinių) atlygių koeficientų „žirkles“, paliekant koeficientų dydžius, atitinkančius viršutinę ribą.

Prašoma 2016 metų valstybės biudžete numatyti 3,56 mln. eurų išeitinėms kompensacijoms pensinio amžiaus mokytojams, kurie savo noru palieka švietimo sistemą.

Pageidaujama nuo 2016-ųjų rugsėjo 1 dienos sumažinti mokinių (vaikų) skaičių klasėse (grupėse): ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų 1,5-3 metų grupėse iki 10, 3-7 metų – iki 15 vaikų; bendrojo ugdymo mokyklų 1-4 klasėse - iki 22, 5-12 klasėse iki 25 mokinių.


Straipsnio komentarai

Audronė2015-12-13
Tam mokiniui. Jeigu tai iš tikro mokinys. Vaikeli užauk, baik mokslus aukštuosius ir tada pagyvenk iš minimumo ir būtinai mokytoju,nes mokiniai mokytoja dabar pasiunčia į visas puses , o mokytojas neturi teisės tavęs net į kampą pastatyti. Mokytojas kiekvieną dieną turi atrodyti pasitempęs,kultūringai apsirengęs,o ir nepaslaptis , kad perka ir reikalingas pagalbines priemones švenčių proga papuošti klasėms iš savo atlyginimo. Jeigu tokia politika Lietuvoje bus vykdoma ir toliau tai greit išvis nebeliks mokytojų Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Mokinys2015-12-08
Tiems mokytojams vis negana, su mokiniais pradekite elgtis normaliai, o tai ziurit i visus mus kaip i tautos priesus. Minimuma jums tik moket ir ne cento daugiau Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?