Padidino atlyginimą ir nutraukė darbo sutartį

2014-09-23, Stasys BIELSKIS
Kažkas nusprendė, kad mokslus baigusios bibliotekininkės triūsas turi būti apmokamas kaip valytojos darbas. Asociatyvi nuotrauka
Kažkas nusprendė, kad mokslus baigusios bibliotekininkės triūsas turi būti apmokamas kaip valytojos darbas. Asociatyvi nuotrauka

Praėjusių metų balandį „Šilokarčemoje“ spausdinome straipsnį „Kodėl bibliotekininkė uždirba mažiau nei valytoja?“. Rašėme, kaip Stoniškių pagrindinėje mokykloje bibliotekininke dirbanti Jadzė Kartašova skundėsi uždirbanti mažiau nei valytoja ir piktinosi, kad mokyklos direktorius jai nepakelia atlyginimo.

Prašyti didesnio atlyginimo J. Kartašova pradėjo prieš penkerius metus. Ji skundėsi LR valstybinės darbo inspekcijos Tauragės skyriui. Šio skyriaus vyr. darbo inspektorius P. Remeika J. Kartašovai atsakė, kad Pagėgių savivaldybės taryba padidinti darbo užmokestį 14 proc. atsisako, nes jos kaip bibliotekininkės darbo užmokestis yra vienas didžiausių Pagėgių savivaldybės bibliotekose dirbančių bibliotekininkių. Esant šioms aplinkybėms, remiantis LR valstybinės darbo inspekcijos įstatymu, darbo inspektorius negali nurodyti mokyklos direktoriui padidinti bibliotekininkei darbo užmokesčio koeficientą.
 „Jei manote, kad mokyklos direktorius nepagrįstai atsisako padidinti Jūsų darbo užmokesčio koeficientą, tai civilinio proceso tvarka turite teisę su ieškiniu kreiptis į teismą“, - rašė atsakyme vyr. darbo inspektorius.
 
Į teismą J. Kartašova dar nesikreipė, bet parašė prašymą LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Bet šios ministerijos priimamojo vedėja L. Venckūnienė stoniškietės laišką persiuntė LR valstybinei darbo inspekcijai.
 
Laikinai einantis LR vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pareigas Jonas Naujalis tuomet jai parašė:
 
„Konstatuoju, kad Tauragės skyriaus vyr. darbo inspektorius P. Remeika, tirdamas J. Kartašovos pirminį prašymą, vykdė savo pareigas pagal Valstybinės darbo inspekcijos kompetenciją. Vadovaujantis LR viešojo administravimo įstatymo 34 str., administracinę procedūrą baigti. Informuojame, kad Valstybinė darbo inspekcija pagal savo kompetenciją negali turėti įtakos savivaldybių tarybų sprendimams. Pareiškėja, manydama, kad jos teisės yra pažeistos, turi teisę civilinio proceso tvarka kreiptis į teismą“.
 
Ir kur po to J. Kartašova nesikreipė. Pagėgių savivaldybės buhalterijoje paaiškino, kad mokyklos direktorius pakels jos darbo užmokestį.
 
„Bet pakėlė valytojoms atlyginimus, o ne bibliotekininkėms, - pasakojo J. Kartašova. -  Buhalterijoje man sakė, kad nebėra tokio atlygimų koeficiento, kaip mano – 7,6. Kai pasiskundžiau, nuo vasario pakėlė kaip valytojoms – 8,2. Tada vėl kreipiausi į LR socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, kurios teisininkas Kazimieras Pečiulis man atsiuntė atsakymą, kad vyriausiesiems specialistams yra nustatytas atlyginimų koeficientas 8,8. Rašė, kad jeigu Jūs nesutinkate su tokiu, kokį pakėlė – 8,2, kreipkitės į Tauragę, ir davė... tos pačios Valstybinės darbo inspekcijos Tauragės skyriaus telefono numerį. Bet juk aš ten jau kreipiausi ir nieko nelaimėjau“.
 
Aukštesnįjį išsilavinimą (baigusi tuometę Vilniaus kultūros mokyklą) turinčios moters darbo stažas – jau 47 metai.
 
Ir štai š. m. pavasarį Stoniškių pagrindinės mokyklos bibliotekininkė pagaliau kreipėsi į teismą. Klaipėdos apygardos administracinis teismas birželio 2 dienos nutartimi skundą priimti atsisakė. Tada J. Kartašova su ieškiniu kreipėsi į Tauragės rajono apylinkės teismą. Liepos 29-ąją šio teismo teisėja Gražina Gudžiūnienė priėmė nutartį: „Ieškovės J. Kartašovos ieškinį atsakovui Stoniškių pagrindinei mokyklai, trečiajam asmeniui Pagėgių savivaldybės administracijai, dėl atsisakymo didinti tarnybinį atlyginimą ir tarnybinio atlyginimo padidinimo, palikti nenagrinėtu. Išaiškinti ieškovei, kad ji turi kreiptis į Darbo ginčų komisiją prie Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus, kurio teritorijoje yra darbuotojo darbovietė“.
 
Tad kaip čia suprasti? Ir LR valstybinės darbo inspekcijos vadovas J. Naujalis, ir Tauragės skyriaus vyr. darbo inspektorius P. Remeika patarė J. Kartašovai kreiptis į teismą, bet teismas atsisako nagrinėti tokias civilines bylas. Ir vėl siunčia vos ne į tą pačią Valstybinę darbo inspekciją.
 
Rugpjūčio 4-ąją J. Kartašova parašė Pagėgių savivaldybės administracijos direktorei Dainorai Butvydienei prašymą: „Prašau pranešti man darbo užmokesčio koeficientą, nes nuo liepos 1 dienos Jūs man pranešėte, kad koeficientas keliamas. Norėčiau tai gauti raštu“.
 
Rugpjūčio 18 dieną Stoniškių pagrindinės mokyklos direktorė Jūratė Mažutienė parodė J. Kartašovai įsakymą „Dėl bibliotekininkės J. Kartašovos koeficiento didinimo“. Direktorė nustatė jai tarnybinio atlyginimo koeficientą - 10,2 (iki tol buvo 8,2). Bet tas įsakymas kažkodėl pažymėtas liepos 1 dienos data. Ir įsigalioja jis nuo liepos 1 dienos...
 
Ir pagaliau - finalas. Rugpjūčio 29-ąją ieškovė J. Kartašova ir atsakovė mokyklos direktorė J. Mažutienė pasirašė taikos sutartį, kurią išsiuntė LR valstybinės darbo inspekcijos Tauragės skyriaus Darbo ginčų komisijai. Ieškovė ir atsakovė įsipareigojo nutraukti darbo sutartį nuo 2014 metų rugsėjo 12 dienos bendru šalių susitarimu, išmokant ieškovei trijų mėnesių išeitinę išmoką.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?