Mokesčių sukčiavimo lygis Lietuvoje yra mažiausias visoje ES

2015-12-11, 15min.lt
123rf.com nuotr. / Kyšis
123rf.com nuotr. / Kyšis
Lietuva per pastaruosius dvejus metus padarė akivaizdžią pažangą kovodama su korupcija. Tai parodo naujausio Europos Komisijos užsakymu atlikto Eurobarometro tyrimo „Verslo požiūris į korupciją Europos Sąjungoje“ rezultatai.

Teisingumo ministerija praneša, kad tyrimo duomenimis, Lietuvoje ženkliai sumažėjo verslo atstovų manančių, kad kyšių davimas ir naudojimasis ryšiais dažnai yra lengviausias kelias gauti tam tikras viešąsias paslaugas, nuo 83 proc. – 2013 iki 75 proc. – 2015 m.

Verslo atstovų pasiteiravus, ar sutinka su teiginiu, kad vienintelis kelias vykdyti sėkmingą verslą – turėti politinių ryšių, pažinčių, Lietuvoje 43 proc. atsakė teigiamai (ES vidurkis 44 proc.), tačiau verta pažymėti, kad dar prieš dvejus metus mūsų šalyje taip manančių buvo net 17 procentų daugiau (2013 m. – 60 proc.).

Teigiančių, kad pirmenybės draugams ir šeimos nariams teikimas versle paplitęs, yra 33 proc. (ES vidurkis 43 proc.).

Manančių, kad mokesčių nemokėjimas arba sukčiavimas juos mokant Lietuvoje yra mažiausiai visoje ES – 19 proc. (ES vidurkis 39 proc.).

Atsakant į klausimą, ar plačiai paplitęs kyšininkavimas ir piktnaudžiavimas patikėta galia siekiant asmeninės naudos tarp politikų, partijų atstovų ir aukšto rango pareigūnų, 50 proc. respondentų atsakė, kad tai yra paplitę. Pagal šį rodiklį Lietuva yra šalia tokių šalių, kaip Danija, Švedija ir Suomija, o ES vidurkis yra 68 proc.

Korupciją, kaip problemą vykdyti verslą, įvardija 40 proc. respondentų. Šis rodiklis pagerėjo 3 procentais lyginant su 2013 m. Eurobarometro tyrimo duomenimis.

Lietuvoje sutinkančių su teiginiu, kad korupcija yra problema vykdyti verslą sutiko tik 28 proc. apklaustųjų, kai ES taip manančių vidurkis sudaro 40 proc. Pagal šį rodiklį Lietuva lenkia tokias šalis kaip Austrija (30 proc.), Belgija (35 proc.).

Ženkliai pagerėjo Lietuvos situacija, apklaustiesiems atsakant į klausimą kaip plačiai korupcijos problema yra paplitusi šalyje. Tyrimo duomenimis, kad ji yra paplitusi nurodė 82 proc. apklaustųjų, šis rodiklis Lietuvoje lyginant su 2013 m. sumažėjo 7 procentais.

Eurobarometro tyrimas „Verslo požiūris į korupciją Europos Sąjungoje“ buvo atliktas Europos Komisijos užsakymu šių metų rugsėjo-spalio mėnesiais. Tyrimo metu buvo apklausti beveik 8 tūkst. verslo atstovų iš visų 28 ES valstybių narių.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!