Brangiausias pirkinys kariuomenės istorijoje: Lietuva stiprinasi 88 „Boxer“ šarvuočiais

2015-12-11, alfa.lt
Boxer pėstininkų kovos mašina (Karolio Kavolėlio | Alfa.lt)
Boxer pėstininkų kovos mašina (Karolio Kavolėlio | Alfa.lt)
Lietuva su Vokietijos gamintojais derėsis dėl šarvuočių „Boxer“ įsigijimo, penktadienį nusprendė Valstybės gynimo taryba (VGT).

VGT nurodė Krašto apsaugos ministerijai ir Lietuvos kariuomenei pradėti derybas su Vokietijos konsorciumu „Artec“.

Kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas sakė, kad planuojama įsigyti 88 „Boxer“ šarvuočius. Iš jų 84 būtų pėstininkų kovos mašinos, likę keturi – vadovavimo šarvuočiai.

Tai bus brangiausias pirkinys Lietuvos kariuomenės istorijoje.

Pėstininkų kovos mašinos bus apginkluotos 30 mm bokšteliu MK2, teigė kariuomenės vadas.

Renkantis pėstininkų kovos mašinas, vertinti kariuomenės vado oficialus karinis patarimas ir Krašto apsaugos ministerijos Gynybos resursų tarybos siūlymai, sakė prezidentės patarėjas Valdemaras Sarapinas.

„Valstybės gynimo tarnyba vienbalsiai nutarė pavesti krašto apsaugos ministrui ir kariuomenės vadui inicijuoti derybas su Vokietijos „Artec“ konsorciumu dėl pėstininkų kovos mašinų „Boxer“ įsigijimo per tarptautinę įsigijimų organizaciją OCCAR. Taip pat Valstybės gynimo tarnyba nurodė krašto apsaugos ministrui ir kariuomenės vadui derybų proceso metu vadovautis principais, kurie, visų pirma, atitiktų aukščiausius karių saugumo reikalavimus, užtikrintų greičiausią technikos pristatymą, maksimalią jos priežiūrą ir remontą Lietuvoje, visišką skaidrumą bei išlaikytų optimalų kokybės ir kainos santykį“, – po Valstybės gynimo tarnybos susitikimo prezidentūroje sakė prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjas nacionalinio saugumo klausimais V. Sarapinas.

Šalies kariuomenės vadas J. V. Žukas teigiamai įvertino tokį Valstybės gynimo tarnybos sprendimą. Pasak jo, būsimosios pėstininkų kovos mašinos yra tai, ko šiandien reikia šalies kariuomenei.

„Noriu pasidžiaugti, kad turime VGT sprendimą, po kurio sparčiai į priekį pajudės iki šiol didžiausio kariuomenės modernizavimo projekto įgyvendinimas. Iki šio sprendimo ėjome gana ilgai, turėjome daug diskusijų krašto apsaugos sistemos viduje, kadangi buvo svarstomi visi pasiūlyti variantai, o jų buvo dvylika. <...> Patį VGT sprendimą vertinu teigiamai, nes jis tenkina Lietuvos kariuomenės poreikius. Mano pirminį vertinimą dėl PKM pasirinkimo, manau, jūs puikiai žinote, jis nekito nuo pat jo atlikimo prieš pusmetį“, – žurnalistams sakė J. V. Žukas.

Pasak kariuomenės vado, svarstant, kurias kovos mašinas pasirinkti, buvo remiamasi trimis pagrindiniais kriterijais – karių apsauga, ugnies galia bei gamybos ir tiekimo terminais.

„Šiandien pasirinktas pėstininkų kovos mašinų modelis juos atitinka geriausiai“, – sakė jis.

Šiuo metu Lietuva planuoja įsigyti 88 kovos mašinas. Jos bus skirtos dviem batalionams – Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Algirdo batalionui ir Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionui.

Olekas: priimti du šalies saugumui svarbūs sprendimai

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas teigė, kad priimtas sprendimas įsigyti „Boxer“ pėstininkų kovos mašinas yra antrasis dalykas, ateityje pagerinsiąs Lietuvos kariuomenės pajėgumą. Pasak jo, taip pat svarbu buvo tai, kad pagal naujai patvirtintą 2016 m. šalies biudžetą buvo padidintas krašto apsaugos finansavimas.

„Ši savaitė yra labai gera Lietuvos kariuomenei ir mūsų saugumui dviem padarytais sprendimais. Pirma, priimtas kitų metų biudžetas, kuris sieks beveik 1,5 proc. bendro vidaus produkto (krašto apsaugai – Alfa.lt) ir leis mūsų kariuomenę sustiprinti tiek personalu, užpildant dalinius, tiek modernizuojant bei gerinant tarnybos bei mokymų sąlygas bei atvyksiančių mūsų sąjungininkų priėmimą. Antras sprendimas, kurį šiandien padarė Valstybės gynimo tarnyba, – tai, kad mes pradedame derybas su „Boxer“ kompanija“, – po sprendimo dėl PKM surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo ministras.

J. Olekas informavo, kad tikimasi, jog pirmosios „Boxer“ kovos mašinos į Lietuvą atkeliaus 2017 m. Iki to laiko esą bus ruošiami kariai šioms mašinoms valdyti.

Paklaustas, kodėl buvo atmesti svarbiausio strateginio partnerio JAV gaminami „Stryker“ ir „Pyrania“ kovos mašinų variantai, ministras teigė, kad Vokietija taip pat geopolitiškai labai svarbi valstybė Lietuvai.

„Vokietija taip pat yra mūsų partnerė ir iš Vokietijos mes įsigyjame nemažai. <...> Taip, JAV tiesioginis geopolitinis svoris yra didesnis, bet minėta „Pyrania“ nėra amerikiečių gaminama, įmonė yra Šveicarijos. <...> Aljansas yra labai stiprus ir stiprėja, Vokietijos požiūris pastaraisiais metais į Lietuva tampa palankesnis“, – sakė jis.

Preliminariai „Boxer“ kaina yra 400 mln. eurų, tačiau tikslios sumos J. Olekas nenorėjo atskleisti.

„Suma, kuri buvo įvardyta anksčiau – 500 mln. eurų, – bus ženkliai mažesnė, o kokia ji bus, priklausys nuo derybų“, – teigė ministras.


Straipsnio komentarai

Hadis2015-12-13
Lengviausias būdas prisikišti sau pilnas kišenes. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Citizen 2.02015-12-13
vienintelis klausimas... kam reikia tokio lėšų švaistymo? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?