Iš didelio debesies – mažai lietaus: elektra pigs tik 0,2 cento

2015-12-31, lrytas.lt
lrytas.lt nuotrauka
lrytas.lt nuotrauka
Lietuvos valdininkai lenktyniavo prognozuodami, kiek atpigs gyventojams elektra po to, kai bus nutiestas kabelis į Švediją. Per kelerius metus skaičiai keitėsi nuo 20 iki 7 procentų. Tačiau tai buvo pernelyg didelis optimizmas – elektra nuo kitų metų gyventojams vidutiniškai mažės 0,2 cento už kilovatvalandę.

Nors dar neseniai premjeras Algirdas Butkevičius ir Energetikos ministras Rokas Masiulis žadėjo, kad elektra gyventojams 7-12 procentų. Tačiau iš tiesų – tik 1,5 proc.

Tuo tarpu dujų kaina gyventojams nuo naujųjų metų apskritai nesikeis. Naujus tarifus trečiadienį patvirtino Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.

Premjeras A.Butkevičius sako, kad energijos kainos dar keisis po pusmečio, kai paaiškės jungčių poveikis.

Elektra kainuos pigiau

„Besibaigiant 2015-iems, džiugu pranešti gerą žinią: nuo kitų metų elektros energijos kaina gyventojams vidutiniškai mažės apie 0,2 cento už kilovatvalandę. Naujos kainos įsigalios nuo 2016 metų sausio 1 dienos, tad jas reikės taikyti, kai bus atsiskaitoma už sausio mėnesį suvartotą elektros energiją“, – sakė LESTO generalinis direktorius Aidas Ignatavičius.

Nuo 2016 metų sausio 1 dienos „Standartinio“ vienos laiko zonos tarifo plano, kuriuo šiuo metu atsiskaito 70 proc. privačių LESTO klientų, kaina bus 12,70 cento už kWh – tai 1,6 proc. mažiau nei šiemet. 2015 metais šį planą pasirinkę LESTO klientai moka 12,90 cento už kWh.

LESTO klientai, pasirinkę „Standartinį“ dviejų laiko zonų tarifo planą, kitąmet mokės 13,50 cento (dienos metu darbo dienomis) ir 9,70 cento už kWh (nakties metu ir savaitgaliais). Dviejų laiko zonų tarifo planai rekomenduojami tiems klientams, kurie bent 30 proc. elektros energijos suvartoja naktimis, savaitgaliais ir švenčių dienomis.

2016 metais „Elektrinių viryklių“ vienos laiko zonos tarifo plano kaina bus 12,60 cento už kWh – 1 proc. mažesnė nei šiemet.

Elektros tiekimo ir skirstymo bendrovė LESTO pateikė Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai (VKEKK) pakoreguotas galutines 2016 metų visuomenines elektros energijos ir persiuntimo paslaugos kainas.

Numatoma, jog VKEKK naujas kainas paskelbs gruodžio 30 dieną. Elektros energijos kainos buvo pakoreguotos, atsižvelgiant į Suskystintų gamtinių dujų terminalo įstatymo pataisas.

Tarifai dar mažės po pusmečio

Kainų komisijai trečiadienį paskelbus, kad elektros kaina nuo kitų metų mažės tik 1,5 proc., o ne 3 ar net 7 proc., kaip skelbta anksčiau, premjeras tikisi, kad kainos buitiniams vartotojams bus pakoreguotos 2016 metų viduryje, kai pasijus naujų jungčių su Lenkija ir Švedija nauda,

„Elektros kainų mažėjimas nuo kitų metų galėjo būti didesnis, tačiau Kainų komisija neįvertino elektros jungčių įtakos.

Iš tiesų, gal ir gerai, kad komisija nespėlioja. Manau, kad pirmoje metų pusėje efektas pasimatys ir Kainų komisija peržiūrės elektros kainas“, – BNS per savo atstovę perdavė Algirdas Butkevičius. 

 Seimo rinkimai įvyks spalio mėnesį.

Keitėsi paslaugų kaina

„Jeigu šnekėti apie elektros vartotojus – gyventojus, jiems elektros kaina vidutiniškai mažėja apie 0,2 euro cento už kilovatvalandę. O kalbant apie verslo klientus, jiems elektros persiuntimo paslauga vidutiniškai padidėja apie 5 proc.“, – po komisijos posėdžio žurnalistams sakė „Lesto“ Visuomeninio tiekėjo departamento direktorius Ramūnas Kiaulėnas.

Pasak jo, kainos smuko mažiau nei prognozuota anksčiau, nes pasikeitė dalis dedamųjų.

„Šviežiai pakeista sisteminių paslaugų kaina ir viešuosius interesus atitinkančių paslaugų kaina, tai dėl šitų dedamųjų pasikeitimų, natūralu, keitėsi ir galutinė kaina. (...) Kiek pamenu, prognozės buvo darytos pakankamai anksti, kai teisės aktai nebuvo priimti ir kainų dedamosios nenustatytos – tai buvo ankstyva prognozė, tuo metu tai galbūt atrodė realu“, sakė R.Kiaulėnas.

Komisijos Dujų ir elektros departamento vadovas Renatas Pocius žurnalistams sakė, kad vidutinis tarifas vartotojams sumažės 3,1 proc.

„Prie žemos įtampos prijungtiems vartotojams mažėja 3,1 proc., o vidutinės įtampos – 6 proc. (...) Standartinis palanas, kur greičiausiai didžiausias elektros vartojimas yra, tai 2015 metais jis siekė 12,7 cento ir dabar šis tarifas mažėja 1,5 proc.“, – sakė R.Pocius.

Energetikos ministerijos Elektros ūkio skyriaus vedėjas Egidijus Purlys komisijos posėdyje klausė, ar nauji tarifai neviršija anksčiau komisijos nustatytos kainų viršutinės ribos (ji buvo mažinta 3 proc.), nes kai kurie tarifai mažėja nuo 1 iki 3 procentų.

Komisijos atstovai patikino, kad diferencijuojant tarifus, kainų ribos nebuvo viršytos.

Dujų kainos nesikeis

Dujų kainos gyventojams ir kitiems buitiniams vartotojams nuo sausio nesikeis – Kainų komisija trečiadienį tvirtins tokius pat kaip ir šiemet pirmojo 2016 metų pusmečio tarifus.

Dujas vartojantieji tik maisto ruošai už vieną kubą dujų mokės 0,66 euro, šildantieji būstą – 0,42 euro, o per metus suvartojantieji daugiau kaip 20 tūkst. kubų – 0,41 euro.

Pastovioji tarifo dalis taip pat nesikeis: turintieji dujines virykles kas mėnesį mokės 0,56 euro, o šildantys būstą – 3,99 euro.

Dujų tarifai perskaičiuojami du kartus per metus, metų viduryje kaina gali būti koreguojama tik dėl dujų importo kainų skirtumo – tuomet peržiūrima tik kintamoji tarifo dalis.

Šiemet gegužę Kainų komisija nusprendė, kad gyventojai už dujas penktadaliu mažiau mokės iki 2017-ųjų liepos. Maždaug 20 proc. nuolaida vartotojams buvo pritaikyta nuo 2014-ųjų vidurio, kai „Gazprom“ suteikė kainos nuolaidą už 2013-2015 metais Lietuvai tiekiamas dujas.

Bendra nuolaidos gyventojams ir įmonėms suma yra 93,2 mln. eurų, iš jos vien gyventojams – 11,8 mln. eurų, o verslo klientams – 81,4 mln. eurų. Planuojama, kad iki šių metų pabaigos bus likę atitinkamai apie 7,5 mln. ir apie 40 mln. eurų.

Likusios permokos sumos buitiniams vartotojams turėtų pakakti 2016 metams, o jei naftos produktai labai nebrangs ir dujų transportavimo kaštai 2016-2017 metais išliks panašaus lygio, dalis nuolaidos persikeltų į 2017 metų pirmąjį pusmetį.

„Lietuvos dujų tiekimas“ turi daugiau kaip 560 tūkst. vartotojų, kurių didžiąją dalį sudaro gyventojai.


Straipsnio komentarai

Ydomu2015-12-31
prie ko cia Lesto, jei elektra bus importuojama is svedu ? Si "firma" tik tarpininke, bet ne produkto gamintoja. Kaip Blinda sake - spyga jai taukuota ... Komentaras patinka Komentaras nepatinka