Automobilių konfiskavimo naujovė – dovana kelių chuliganams

2015-12-31, lrytas.lt
lrytas.lt nuotrauka
lrytas.lt nuotrauka
Nuo Naujųjų metų keičiasi automobilių konfiskavimo iš pačių pavojingiausių pažeidėjų tvarka.

Iki šiol iš girtų, pavojingų, vairuotojo pažymėjimo neturinčių asmenų transporto priemonės būdavo atimamos ir negrąžinamos, nesvarbu, kam jos bepriklausytų.

Tai kartais sukeldavo problemų ir kitiems, nes tarp konfiskuotų transporto priemonių yra atsidūręs ne vienas įmonėms priklausantis automobilis, vilkikų ir net autobusų.

Bet kartu ši tvarka motyvavo ne tik vairuotojus, bet ir aplinkinius prižiūrėti, kad prie vairo nesėstų sunkiai apgirtęs ar teisės vairuoti neturintis žmogus.

Ji bent trumpam nuramindavo ir pačius atsainiausius pažeidėjus, nes pareigūnams atėmus automobilį, kelių chuliganams vis tiek prireikdavo šiek tiek laiko, kol sukrapštę šimtą eurų nusipirkdavo naują mašiną lakstymams.

Laisvė pavojingiausiems

Bet nuo Naujųjų metų įsigalioja nauja automobilių konfiskavimo tvarka, kuri patiems įžūliausiems pažeidėjams suteiks visišką laisvę.

Nuo sausio 1 dienos pažeidėjo vairuojamas automobilis galės būti konfiskuojamas tik jei priklausys jam pačiam, šeimos nariui ar artimam giminaičiui bei įmonei, kuriai vadovauja pažeidėjas arba jo giminės.

Taip pat transporto priemonė galės būti konfiskuojama, jei ji buvo perleista pažeidėjui sudarius apsimestinį sandorį arba savininkas žinojo, kad automobilis bus naudojamas pažeidimams daryti.

Tai reiškia, kad jei automobilis bus registruotas draugo, sugyventinės ar kaimyno vardu, jis negalės būti konfiskuojamas.

Be to, pagal Administracinio teisės pažeidimų kodekso pakeitimus, automobilis net nebus sulaikomas, kol nagrinėjama pažeidimo byla.

Jis gali būti iš karto grąžintas savininkui, o tai neapsaugo nuo tikimybės, kad kelių chuliganas dar tą pačią dieną vėl sės prie vairo.

Vairavimo mokytojo Artūro Pakėno manymu, toks pakeitimas – bereikalingas, nes ankstesnė tvarka skatino pilietinę atsakomybę.

„Automobilio konfiskavimas užkrauna atsakomybę ir kitiems. Pavyzdžiui, Norvegijoje, jei važiuoji šalia girto vairuotojo, taip pat gauni baudą, nes leidai jam vairuoti. Reikia žiūrėti, su kuo daliniesi automobiliu, pasitikėti vairuotoju“, – sakė jis.

Tuo tarpu Lietuvos kelių policijos tarnyba nemano, kad tai gali turėti didelę įtaką eismo saugumui. Visais atvejais sprendimą dėl transporto priemonės konfiskavimo priims teismas. 

Bauda – didesnė nei chuliganui

Tačiau naujojoje tvarkoje yra viena sąlyga, surišanti rankas verslininkams, kuriems ji turėjo labiausiai padėti – transporto priemonės savininkas privalo užtikrinti, kad ji nebūtų parduota ar kitaip perleista kitiems asmenims iki nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo termino pabaigos arba galutinio teismo nutarimo įsiteisėjimo, o įsiteisėjus nutarimui konfiskuoti transporto priemonę – iki nutarimo vykdymo, taip pat užtikrinti, kad transporto priemonė būtų Lietuvos teritorijoje nuo nutarimo konfiskuoti transporto priemonę įsiteisėjimo dienos.

Už šios sąlygos pažeidimą numatytos didžiulės baudos, viršijančios net bausmes už pačius sunkiausius KET pažeidimus. Šių reikalavimų nevykdymas užtraukia 2896-4344 eur. baudą fiziniam asmeniui, o įstaigos, organizacijos ar jos filialo vadovui – 4344-5792 eur.

Bylos nagrinėjimas, ypač jei pažeidėjas padarė avariją ir sužalojo kitus žmones, gali trukti ir kelerius metus.

Pažeidimai, už kuriuos gali būti konfiskuojama transporto priemonė:

– Neeksploatuojamos, paliktos be priežiūros transporto priemonės laikymas bendro naudojimo vietose ir po savivaldybės, policijos ar kitos suinteresuotos institucijos pareigūno raštiško perspėjimo nesiėmimas priemonių ja pasirūpinti (konfiskavimas gali būti skirtas už pakartotinį pažeidimą).

– Pavojingos situacijos sukėlimas neblaivaus, be teisių asmens.

– Chuliganiškas vairavimas neblaivaus, be teisių asmens.

– KET pažeidimas neblaivių ar apsvaigusių vairuotojų, neturinčių teisės vairuoti, sukėlęs kitų asmenų turto sugadinimą ar nežymų sveikatos sutrikdymą.

– Vairavimas automobilį esant neblaiviems ar apsvaigusiems asmenims be teisių, šių asmenų neblaivumo patikrinimo vengimas, alkoholio, narkotikų ar kt. psichiką veikiančių medžiagų vartojimas po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo.

– Asmenų, neturinčių teisės vairuoti, nepaklusimas uniformuoto policijos pareigūno teisėtam reikalavimui sustabdyti transporto priemonę, taip pat pasitraukimas iš eismo įvykio, su kuriuo vairuotojas yra susijęs, vietos pažeidžiant Kelių eismo taisykles.

– Transporto priemonių vairavimas neblaivių arba apsvaigusių nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vairuotojų arba vengusių neblaivumo ar apsvaigimo patikrinimo vairuotojų, arba vartojusių alkoholį, narkotines, psichotropines ar kitas psichiką veikiančias medžiagas po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo vairuotojų, kai asmeniui buvo paskirta administracinė nuobauda už tai arba vairavimą neblaiviam, pavojingą/chuliganišką vairavimą neblaiviam bei avarijos sukėlimą neblaiviam, kai buvo nežymiai sužaloti žmonės ar apgadintas turtas.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?