2016-ųjų pokyčiai, kurie paveiks jūsų finansus

2016-01-01, lrytas.lt
lrytas.lt nuotrauka
lrytas.lt nuotrauka
2016-ieji – rinkimų metai, tad gerų žinių – daugiau nei blogų. Minimali alga bus didinama, pigs elektra, mažiausiai uždirbantiems ir auginantiems vaikus – didesnėms pajamos, šiek tiek ūgtels pensijos, tačiau brangs cigaretės ir alkoholis, o smulkiųjų investuotojų laukia didesnė našta.

Minimali alga. Nuo sausio 1 dienos minimali mėnesinė alga didėja nuo 325 iki 350 eurų. Taip pat didėja nustatytas minimalus valandinis atlygis – 2,13 euro.

Skurdas. Gyventojams, kurių pajamos neviršija minimalios mėnesinės algos, neapmokestinamoji pajamų dalis didinama nuo 166 iki 200 eurų.

Vaikai. Nepilnamečius vaikus auginantiems tėvams papildomas neapmokestinamasis pajamų dydis auga dvigubai – iki 120 eurų už kiekvieną vaiką.

Energija. Elektra vartotojams vidutiniškai pinga 1,5 procento, o dujų kaina nesikeičia.

Svaigalai ir rūkalai. Nuo kovo 1 dienos turėtų brangti rūkalai ir alkoholiniai gėrimai. Didinamas cigarečių akcizas, dėl to pakelis vidutiniškai pabrangs 12 centų. Didėja akcizas ir alui, vynui, kitiems gėrimams. Dėl to pusė litro alaus vidutiniškai galėtų pabrangti 1 euro centu, pusė litro vyno – 1–4 euro centais, pusė litro degtinės – iki 8 euro centų.

Pajamos. Didėja našta smulkiesiems investuotojams. Neapmokestinamoji pajamų dalis iš akcijų, obligacijų, investicinių fondų vienetų ir pan. pardavimo mažėja nuo 3 tūkstančių iki 500 eurų. Finansų ministerija sako, kad yra tokia tarptautinė praktika.

Didysis brolis. Išaugs piliečių kontrolė. Bankai, kredito unijos, draudimo bendrovės turės informuoti Valstybinę mokesčių inspekciją apie asmenų atidarytas ir uždarytas sąskaitas, taip pat metines apyvartas, kai jos viršija 15 tūkstančių eurų, taip pat apie sąskaitų likutį, jei jis yra ne mažesnis kaip 5 tūkstančiai eurų gruodžio pabaigoje.

Draudimas. Dėl to, kad auga minimali alga, didėja ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos suma. 9 proc. MMA dydžio PSD įmokos dydis sieks 31,5 euro. Tiek turi mokėti verslo liudijimus turintys asmenys ir kiti savarankiškai PSD besidraudžiantys žmonės.

Ūkininkai. PSD įmokos 3 proc. auga ir ūkininkams, taigi individualiąja žemės ūkio veikla besiverčiantiems asmenims. Įmoka didėja iki 10,5 euro.

Senjorai. Nuo kitų metų Lietuvoje maždaug 8 eurais didėja vidutinė senatvės pensija, kuris sieks maždaug 265 eurus. Bazinė pensija pakelta 4 eurais iki 112 eurų, maksimali neperskaičiuota pensija – 9 eurais (iki 245 eurų).

Pedagogai. Nuo sausio 1 d.  didinami visų pedagogų atlyginimai. Mažiausiai uždirbantiems – ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogams – darbo užmokestis kils iki 7 proc., šiemet jų algos jau didėjo 10 proc. Pradedantiems bendrojo ugdymo mokyklų mokytojams atlyginimai didės 5 proc., visiems kitiems – 3 proc.


Straipsnio komentarai

555555555552016-01-01
O TAI DAUG PER ŠITIEK METU 30 M TIK ŠITIEK TE ISTENGĖ O KAD MES KIEK DAUG IŠSITIEDĖM KAD NET ANT SRIUBOS REIKIA AUKOT KELIS EURUS IŠMETA O TRIGUBAI ATIMA GERA EKONOMIKA Komentaras patinka Komentaras nepatinka